Zgodnie z informacjami z poprzedniego odcinka, Portugalia w 1970 zrezygnowała z udziału w Eurowizji, ale nie oznacza to, że Festival da Cancao zostało anulowane. Konkurs odbył się jednak dopiero po ESC – 22 maja. Telewizja portugalska, pomimo bojkotu i niezadowolenia z wyników 1969 roku transmitowała show, a komentatorem był Henrique Mendes. Festival da Cancao składał się tylko z finału (prowadzącymi byli Maria Fernanda i Carlos Cruz). Spośród 357 piosenek 9-osobowe jury wybrało finałową dziesiątkę. O zwycięstwo walczyli głównie panowie jednak w stawce były same nowe nazwiska, niezwiązane wcześniej z FdC. Wygrał Sergio Borges z utworem „Onde vais rio que eu canto” zdobywając 84 punkty. Na podium znaleźli się też Hugo Maia Loureiro (drugie miejsce) oraz Introito (trzecie miejsce). Nagrodę wręczyła zwyciężczyni Eurowizji 1970 – Dana z Irlandii, a konkurs był transmitowany przez telewizję hiszpańską TVE, która wysłała do Lizbony swojego komentatora.

W 1971 wszystko wróciło już do normy – Festival da Cancao odbyło się 11 lutego, a do roli prezentera powrócił Henrique Mendes, któremu towarzyszyła Miss Portugalii 1970 – Ana Maria Lucas. O wyjazd na Eurowizję walczyli m.in. Introito czy Paulo de Carvalho, którzy startowali także w festiwalu 1970. Format głosowania nie uległ zmianie, a żaden były reprezentant nie zdecydował się na powrót. Triumfowała Tonicha z utworem „Menina do alto da serra” napisanym przez Nuno Nazaretha Fernandesa oraz José Carlosa Ary dos Santosa. Wokalistka zdobyła aż 103 punkty. Na drugim miejscu był Paulo de Carvalho (69 punktów), a na trzecim Fernando Tordo (42 punkty). W tym finale startowało jedynie 9 kompozycji.

Tonicha, czyli Antónia de Jesus Montes Tonicha urodziła się w 1946 roku w mieście Beja. Jest wokalistką związaną z popem i folkiem. Swój pierwszy album wydała w 1972 roku, ostatni („Antologia”) w 2007 roku. Do tej pory jest bardzo znaną i cenioną piosenkarką. Jej utwór opowiadał o prostej i uczciwej wiejskiej dziewczynie, której życie powinno być wzorem do naśladowania. Podobnie jak utwór Portugalii z 1969 roku, „Menina” jest niezwykle znaną piosenką w kraju. Co ciekawe, po raz pierwszy telewizja portugalska zaczęła dość intensywnie promować Eurowizję – postanowiono prezentować utwory konkursowe na wizji już 2 tygodnie przed show.

Razem z Portugalią na Eurowizję w 1971 powróciły też Austria, Finlandia, Norwegia i Szwecja. Tonicha wystartowała jako 15., pomiędzy Holandią a Jugosławią. Wprowadzono nowy system głosowania w którym żaden kraj nie mógł pozostać bez punktów od innego państwa. Portugalia uzbierała aż 83 punkty co dało jej 9. miejsce – pierwsze w czołowej dziesiątce. Tonicha została sklasyfikowana pomiędzy Finlandią i Francją, a różnice między tymi krajami były jednopunktowe. Najwięcej, bo aż 10 punktów Portugalia dostała od sąsiedniej Hiszpanii, 8 przyznała Francja, po 6 Monako, Wielka Brytania i Jugosławia, po 5 Niemcy, Luksemburg, Holandia, Finlandia i Norwegia, po 4 Austria, Belgia i Włochy, po 3 Malta i Irlandia, a po 2 Szwajcaria i Szwecja. Portugalskie jury nikomu nie przyznało 10 punktów – najwięcej miała Holandia (9), najmniej Malta (2). Zwycięskie Monako dostało z Lizbony 8 punktów. Eurowizja była transmitowana przez RTP1 (komentatorem był Henrique Mendes) oraz stację radiową Antena 1.

To pierwszy wielki sukces Portugalii w Eurowizji – osiągnięty po rocznej przerwie, podobnie zresztą jak zwycięstwo w 2017 roku. Kolejne dwa lata także będą dla tego kraju udane…

Za przygotowanie części materiału dziękuję Tymonowi Chwaliszowi.

Reklamy