Telewizja duńska DR potwierdziła (praktycznie) stały udział w Eurowizji, gdyż nowe zasady przyjmowania zgłoszeń do Dansk Melodi Grand Prix głoszą, że piosenki mogą być przyjmowane praktycznie cały czas, jednak tylko te wysłane przed 15 września będą brane pod uwagę w selekcjach 2018. Te, które zgłoszone będą po 15 września, trafią do puli propozycji na rok 2019. Mads Enggaard, który przed ostatnie cztery lata był odpowiedzialny za kontakt delegacji eurowizyjnych w tzw. Viewing Room, będzie teraz działał na rzecz produkcji preselekcji, ma m.in. ściśle współpracować z producentami telewizyjnymi DR oraz choreografami. Ma zapewnić, że w DMGP nie będą startować tylko wykonawcy skupiający się na piosence i słowach, ale też na oprawie scenicznej. Istotną zmianą w regulaminie jest też fakt, że do preselekcji przyjmowane będą tylko utwory nagrane w profesjonalnym studiu. Na razie nie znamy dokładnego formatu preselekcji oraz miejsca, w którym się odbędą. Miasto Aalborg jest jednak chętne do organizacji DMGP 2018.

Hiszpania nie wróci na Eurowizję dla Dzieci w 2017 roku – poinformował nadawca RTVE. Nie podano oficjalnego powodu, więc nadal obowiązuje wytłumaczenie, że JESC promuje stereotypy, które nie podobają się telewizji hiszpańskiej. Wcześniej wielokrotnie poruszano temat ewentualnego powrotu Hiszpanii do konkursu, jednak nie stanie się to w tym roku. Na ten moment 11 państw potwierdziło chęć udziału – kolejne zapewne dołączą do stawki niedługo i typuje się tu głównie Polskę, Bułgarię, Ukrainę, Cypr i Australię. Nie ma raczej szans na udział Izraela – ze względu na zmiany w statusie nadawcy publicznego. Czy będą jakieś sensacyjne debiuty lub powroty? Raczej na razie nie zanosi się na to…

22 lipca odbędzie się pierwsza edycja Eurowizji dla Chórów z udziałem dziewięciu reprezentacji. Przygotowania trwają, a kolejne chóry ogłaszają tytuły swoich utworów. Duńczycy z The Akademisk Kor Århus wykonają „Seraillets Have” i “Wiigen-Lied”. W skład chóru wchodzi 33 członków. Komentatorami dla stacji DR K będą Ole TøpholmPhillip FaberBéla Bartók Male Choir z Węgier zaprezentuje utwór „Karádi nóták” napisany przez Zoltana Kodaly’ego. Utwór był już wykonywany przez ten chór publicznie – nagranie dostępne jest poniżej.

Reklamy