W kolejnym odcinku 42-częściowego cyklu Dziennika Eurowizyjnego jesteśmy już na samym dnie finału Eurowizji 2017. Sprawdzimy jak wyglądały wyniki głosowania w półfinale i finale, jak oceniali jurorzy oraz widzowie oraz jak dany rezultat wpłynął na statystyki danego kraju. Przed nami Hiszpania i Manel Navarro, który nie miał poparcia hiszpańskich fanów, bo (jak twierdzą) wygrał selekcje niesłusznie. Jego porażka na pewno jeszcze bardziej rozwścieczyła fanów odrzuconej w finale narodowym Mireli.

Hiszpania, jako kraj Wielkiej Piątki, miała gwarantowany start w finale – zdobyła tam 5 punktów, co dało jej ostatnie, 26. miejsce. Wszystkie punkty dostała z głosowania widzów, gdzie zajęła 23. miejsce, remisując na punkty z Izraelem i pokonując Niemcy, Australię oraz Austrię. U jurorów była ostatnia – nie otrzymała ani jednego punktu. Po raz pierwszy od wprowadzenia nowego systemu głosowania w 2014 roku, jakiś kraj pozostał w finałowym głosowaniu jury bez punktów. Od całkowitego „zera” Hiszpanię uratowała sąsiednia Portugalia – widzowie dali Manelowi pięć punktów.

Hiszpania była zobligowana do głosowania w I półfinale konkursu. Jurorzy najwyższe miejsce przyznali sąsiedniej Portugalii, drugie miejsce (zupełnie znienacka) zajęły Czechy, a trzecie Australia. W top5 znalazły się też Mołdawia i … Grecja! Kasi Moś przypadła pozycja dwunasta, a na najniższych miejscach znalazły się Łotwa i Czarnogóra. W televotingu triumfowała Portugalia, pokonując Mołdawię i Belgię. Polsce udało się uzyskać 8. lokatę. Widzom najmniej spodobały się piosenki z Australii i Gruzji.

Portugalia bez problemu wygrała głosowanie jurorów w finale, drugie miejsce miały Włochy, a trzecie Australia. Mołdawia i Bułgaria domknęły top5. Grecja była tym razem 9., Polska dopiero 21., a na samym końcu znalazła się Norwegia. Bez niespodzianek także w televotingu – wygrała Portugalia, drugie miejsce zdobyła Bułgaria, a trzecie Włochy. W czołowej piątce także Rumunia i Mołdawia, których diaspory często są obecne w głosowaniu hiszpańskich widzów. Polsce zabrakło takiego wsparcia – zajęła dopiero 18. miejsce. Na ostatnim miejscu znalazł się Azerbejdżan.

26. miejsce to najniższe jakie Hiszpania zajęła w historii swoich startów, jednak nie po raz pierwszy ten kraj zakończył rywalizację na dnie. Stało się tak już po raz piąty (wcześniej w 1962, 1965, 1983 i 1999). Do tej pory Hiszpania dwukrotnie wygrała (ostatni raz w 1969), cztery razy była druga i raz trzecia. Aż 28 razy (na 57 startów) znalazła się w top10. Manel to trzeci z rzędu reprezentant Hiszpanii, który nie zdołał wprowadzić swojego kraju do (chociażby) czołowej dwudziestki finału. Ostatni raz Hiszpania w top10 znalazła się w 2014 roku, a w top5 w…1995. Czy udział w Eurowizji organizowanej przez kraj sąsiedzki przyniesie jej szczęście?

Reklamy

One comment

  1. A ja muszę przyznać, że Manel bardzo mi się podobał, ale zawalił w finale…. mimo tego zostałam jego fanką i czekam na jego kolejne single

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.