Sprzeczne informacje docierają do nas z Rosji. Filip Kirkorov parę dni temu poinformował, że jego kraj weźmie udział w Eurowizji 2018 i że trwają poszukiwania najlepszego artysty. Oznaczać to może, że Yulia Samoylova nie utrzymała tytułu reprezentantki Rosji 2018, chociaż wcześniej udział w konkursie obiecały jej dwie publiczne telewizje. Sama wokalistka wystąpiła ostatnio w Armenii, gdzie zaśpiewała utwór „Flame is burning”, a mediom powiedziała, że przygotowuje się do Eurowizji 2018… Patrząc na dotychczasowe działania Rosji, mało kto wierzył, że telewizja Channel One faktycznie zdecyduje się wysłać Yulię na przyszłoroczną Eurowizję – powrót na pewno powinien być udany, a wystawienie piosenkarki może być sporym ryzykiem, zwłaszcza, że jej konkursowe „Flame is burning” nie było zbyt pozytywnie odebrane przez fanów. Nieoficjalnie mówi się, że zainteresowany ponownym udziałem w ESC jest Sergey Lazarev, zwycięzca głosowania publiczności podczas konkursu w Sztokholmie. Oczywiście należy też czekać na decyzję EBU i Grupy Referencyjnej ws. kary dla nadawców z Rosji i Ukrainy za sytuację, do jakiej doprowadziły w marcu tego roku. Efektem było wykluczenie Rosji z Eurowizji i spadek wyników oglądalności konkursu. Najgorszym scenariuszem będzie zakaz udziału tych państw w konkursie w Portugalii.

Ostersjofestivalen w szwedzkim Karlshamn doczekał się nowej strony internetowej, ustalono też oficjalny program czterodniowego święta tego miasta i regionu. Co roku odbywał się tam też Baltic Song Contest, przygotowywany przy sporej pomocy Telewizji Polskiej. Polscy reprezentanci (a często były to tzw. „duże” nazwiska) wielokrotnie wygrywali Grand Prix. Niestety aktualny program imprezy (19-22 lipca) nie uwzględnia organizacji tego konkursu. Podczas festiwalu wystąpią m.in. De Vet Du, Sean Banan, Christer Bjorkman, Oliver Ingrosso, Robert Wells (Białoruś 2010) czy Big Jack z Polski. Czy Baltic Song Contest 2017 zostało faktycznie anulowane? Rok temu Polskę reprezentowała Ania Dąbrowska, ale nie zakwalifikowała się do top3. Wygrał reprezentant Norwegii. Ostatnie zwycięstwo Polski miało miejsce w 2014 roku za sprawą Stashki. Polska to kraj, który najwięcej razy wygrał Baltic Song Contest – aż 13 razy.

Turkowizja nadal zagrożona. Po tym jak ogłoszono, że czwartą edycję zorganizuje Kazachstan, zdawać by się mogło, że pechowy konkurs wreszcie otrzymał ambitnego organizatora. Niestety okazuje się, że to nie Kazachowie, a Turcy będą organizować show w Astanie – głównym wykonawcą nadal pozostaje nadawca TMB TV, który trzecią edycję zorganizował w katastrofalny sposób. Konkurs w 2015 roku pełen był błędów technicznych, miał słaby scenariusz, tragiczne efekty specjalne i oprawę graficzną. Czwarta edycja została anulowana ze względu na napiętą sytuację polityczną wewnątrz Turcji, dlatego konkurs miał powrócić dopiero teraz. TMB TV poinformowało, że show ponownie będzie mieć rundę półfinałową i finałową, a odbędzie się w drugiej połowie sierpnia. Nie potwierdza tego Kazachstan, chociaż wcześniej władze tego kraju planowały Turkowizję zorganizować w ramach EXPO 2017. Teraz informacje o konkursie zniknęły z programu tej światowej wystawy. Przypominam, że na debiut w Turkowizji czeka Napoli, białoruska piosenkarka, która zdecydowała się reprezentować Polskę z tureckojęzycznym utworem. Za jej udziałem nie stoi jednak żadna diaspora turecka w naszym kraju ani też żadna telewizja. Do Turkowizji może się zgłosić każdy, kto udowodni jakiekolwiek tureckie korzenie i powiązania z krajem, który chciałby reprezentować. Nie jest to jednak w żaden sposób weryfikowane, a dla organizatorów najważniejsza jest zasada „im więcej (europejskich) krajów, tym lepiej”.

Dodatkowe akcje dla czytelników Dziennika Eurowizyjnego

  • Typuj swoich faworytów w plebiscycie „Wymarzony Reprezentant Polski 2018”. Szczegóły TUTAJ.
  • Weź udział w głosowaniu w drugim i trzecim ćwierćfinale internetowego plebiscytu „Eurovision Internet Song Contest” i poznaj nowe utwory z całej Europy i nie tylko! Szczegóły TUTAJ
Reklamy