Chociaż finał preselekcji narodowych Rosji przed JESC odbył się wczoraj to dopiero dziś zostanie wyemitowany przez stację Karusel. Z informacji rosyjskich mediów wynika, że zwyciężczynią okazała się 13-letnia Polina Bogusevich z utworem „Krila”. O tym, kto pojedzie z Rosji do Tbilisi decydowali jurorzy i widzowie (razem z internautami). Głosowanie internetowe wskazało, że faworytką była Polina – wokalistka zdobyła 9,6% głosów. W jury selekcji znaleźli się m.in. Dina Garipova i Lerika. Utwór „Krila” wykonany został po rosyjsku i angielsku, wykorzystując nową zasadę, w której aż 40% tekstu może być zaśpiewane w języku innym niż narodowy. Polina znana jest w Rosji z udziału w pierwszym sezonie „The Voice. Kids”. Trafiła do teamu Dimy Bilana (na zdj., w tle Polina), ale odpadła w szóstym odcinku show na poziomie dueli. W tej samej ekipie był Kristian Kostov, który reprezentował w tym roku Bułgarię podczas dorosłej Eurowizji.

Telewizja słoweńska potwierdza udział w Eurowizji dla Młodych Tancerzy, a na konkurs w Pradze wysyła Patriciję Crnkovic, która reprezentowała już swój kraj podczas tego konkursu w 2013 w Gdańsku, nie awansując jednak do finałowego duelu. Aby ponownie dostać szansę występu w EYD tancerka pokonała pięciu innych konkurentów. To nie pierwszy raz gdy Słowenia stawia na tancerza, który ma już doświadczenie eurowizyjne. W 1997 i 1999 roku kraj reprezentowała Ana Klasnja. Słowenia zadebiutowała w EYD w 1993 roku, ale pierwszy poważny sukces przyszedł dopiero w 2011 gdy Petra Zupancic zajęła 2. miejsce po przegranym pojedynku z Norwegią. Podobna sytuacja miała miejsce w 2015 roku – Stasa Tusar zakwalifikowała się do finałowego duelu, ale przegrała tam z Polką – Viktorią Nowak.

Przewodniczący Grupy Referencyjnej ds. Konkursu Piosenki Eurowizji, Dr. Frank Dieter-Freiling po raz kolejny przekazuje niemieckim mediom sporo istotnych informacji. Przypomniał, że po 12 czerwca dowiemy się, jakie kary nałożone zostaną na nadawców z Ukrainy i Rosji za sytuację, do której doprowadziły przed Eurowizją 2016. Efektem prowokacji rosyjskiej był chaos medialny, upokorzenie EBU, wykluczenie Rosji z Eurowizji i brak transmisji konkursu przez ten kraj, co ostatecznie spowodowało spadek liczby widzów konkursu globalnie. Europejska Unia Nadawców ponoć przestraszyła się też 3. miejsca Mołdawii i uznano, że od tej pory EBU będzie bardziej zaangażowane w organizację każdej Eurowizji, żeby pomóc biedniejszym nadawcom i uniknąć problemów, jakie miały miejsce na Ukrainie w tym roku. W kwestii Eurowizji 2018, Dieter-Freiling powiedział, że Grupa Referencyjna chciałaby obserwować rywalizację miast w walce o tytuł gospodarza konkursu, chociaż przyznaje, że Lizbona jest silnym faworytem.

Reklamy

One comment

  1. EBU rzuca tylko słowa na wiatr, jeśli chodzi o pomoc biedniejszym krajom w organizacji konkursu. I tak Jon Ola Sand i reszta będą nadal faworyzować bogatych, a przy okazji wpuszczą Chiny i USA na konkurs.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.