Analiza wyników ESC 2017: Áustria

W kolejnym odcinku 42-częściowego cyklu Dziennika Eurowizyjnego pora na kraj, który załapał się do czołowej dwudziestki finału. Sprawdzimy jak wyglądały wyniki głosowania w półfinale i finale, jak oceniali jurorzy oraz widzowie oraz jak dany rezultat wpłynął na statystyki danego kraju. Przed nami Austria i jej reprezentant Nathan Trent. Wokalista swoją naturalnością i skromnością zdobył serca konkurentów oraz wielu fanów, a z dość prostej piosenki Austriacy zdołali zrobić całkiem ciekawy występ!

Austria startowała w II półfinale i zajęła tam 7. miejsce ze 147 punktami czyli o 27 mniej od Rumunii ale 6 więcej niż Chorwacja. Widzowie nie byli jednak skłonni wpuścić Nathana do finału i dali mu jedynie 32 punkty (8 mniej od Macedonii, a 7 więcej od Litwy) co dało 14. miejsce. Pomogli jurorzy, którzy „Running on air” ocenili bardzo wysoko bo aż na 4. miejsce ze 115 punktami. Trenta pokonali w głosowaniu komisji tylko Bułgar, Holenderki i Norwegowie. 11 głosujących narodów widziało Austrię w finale – najbardziej pomogła Holandia, która dała 6 punktów. Niemcy przekazały 4, Szwajcaria tylko 2. U jurorów było znacznie lepiej – 12 punktów z Bułgarii, 10 z Irlandii, 8 z Izraela i tylko dwa państwa (Ukraina oraz Malta) pozostawiły tę piosenkę bez punktów.

W finale Austriak zdobył 93 punkty i zajął 16. miejsce. Na pewno każdy zauważył, że taki rezultat to efekt poparcia jury, bo widzowie nie dali „Running on air” żadnego punktu i z zerem na koncie Nathan zajął 26. miejsce. Jurorzy dali mu 93 punkty, co pozwoliło na zajęcie 11. miejsca, więc średnia i tak nie była taka zła, a 16. pozycja powinna być traktowana jako sukces. 12 punktów od jury ponownie dała Bułgaria, 10 przekazała Portugalia, a 7 Dania. Sąsiedzi nie pomogli – Niemcy dorzuciły 2 punkty, Szwajcaria nic.

Jury austriackie w półfinale najwyżej oceniło Bułgarię, drugie miejsce zajęła niezakwalifikowana do finału Irlandia, a trzecie Holandia. Szwajcaria była siódma, San Marino przedostatnie, a na samym dnie…Macedonia, której jurorzy dawali 16. lub 17. miejsce. W televotingu wygrały sąsiednie Węgry, drugie miejsce miała Chorwacja, a trzecie Bułgaria. Serbowie zajęli 5. miejsce, Rumuni czwarte, a sąsiednia Szwajcaria była dziewiąta. Dwa najniższe miejsca w rankingu widzów zajęły Malta z Litwą.

W finale pierwsze miejsce u jury miała Holandia, druga była Bułgaria, a trzecia Portugalia. W top5 także Białoruś i Włochy. Polska zajęła miejsce 12., Niemcy 17., a na dnie znalazły się Hiszpania oraz Izrael. Widzom najbardziej spodobała się propozycja Portugalii, drugie miejsce zajęła Rumunia, trzecie Belgia. Węgry były szóste, Polska dziewiąta, Niemcy czternaste, a Dania i Hiszpania znalazły się na samym końcu tabeli widzów.

16. miejsce to dziewiąty najsłabszy rezultat Austrii w finale Eurowizji. Do tej pory Austria dwukrotnie wygrała konkurs, raz była czwarta i aż cztery razy piąta, a na 46 udziałów w finale aż 21 razy zajęła miejsce w czołowej dziesiątce. Najgorszy reprezentant w finale to nadal The Makemakes z 2015 roku – grupa była na 26. miejscu, ostatnim. Na dziewięć półfinałowych startów Austria pięć razy znalazła się w top10 i awansowała. Raz wygrała półfinał. Siódme miejsce w grupie zajęła już trzeci raz – wcześniej stało się to w 2011 roku i rok temu z Zoe. Ostatnie lata to popadanie ze skrajności w skrajność – w 2014 zwycięstwo, rok później ostatnie miejsce, a rok temu idealnie pośrodku. Warto jednak podkreślić, że jest to już czwarty konsekwentny udział Austrii w finale.

1 komentarz

  1. Czy mógłbyś napisać, czy Austria w którymś kraju nie zajęła może miejsca w pobliżu TOP 10? Ciekawi mnie po prostu czy 0 z głosowania widzów wynikało z tego, że piosenka praktycznie wszędzie szorowała dno w wynikach czy po prostu z pecha, bo w kilku krajach była np na 11 czy 12 miejscu? 🙂

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: