Analiza wyników ESC 2017: Reino Unido

W 42-częściowym cyklu Dziennika Eurowizyjnego opuściliśmy już czołową dziesiątkę! Pora na kolejne kraje! Sprawdzimy jak wyglądały wyniki głosowania w półfinale i finale, jak oceniali jurorzy oraz widzowie oraz jak dany rezultat wpłynął na statystyki danego kraju. Przed nami Wielka Brytania, czyli Lucie Jones, która swoim „złotym” występem zachwyciła wielu obserwatorów, a bukmacherzy typowali ją nawet do czołowej dziesiątki.

Wielka Brytania to trzeci najwyżej notowany kraj Big5 w finale Eurowizji 2017. Ballada „Never give up on you” uzbierała 111 punktów (o 9 mniej niż Azerbejdżan, ale 18 więcej od Austrii) co dało 15. miejsce. W głosowaniu telewidzów UK zajęło tylko 20. pozycję z 12 punktami, ale u jurorów Lucie znalazła się na dziesiątym miejscu i miała 99 punktów, pokonując tym samym reprezentantów np. Azerbejdżanu, Rumunii, Francji czy Chorwacji. Na 12 punktów od widzów złożyły się cztery kraje – po 4 punkty dały Irlandia i Malta, trzy punkty przekazała Australia, a jeden Hiszpania. Jedyną dwunastką od jury była ta z Australii, ale już np. Słowenia dała aż 10 punktów, a Albania i Portugalia osiem. Polska komisja przekazała Lucie 5 punktów.

Brytyjczycy oglądali i głosowali w I półfinale. Pierwsze miejsce w głosowaniu jury zajęła Mołdawia, druga była Portugalia, a trzecie Czechy. Kasia Moś była na bardzo wysokim, piątym miejscu, co niezmiernie cieszy, bo do niedawna brytyjscy jurorzy raczej zaniżali nam noty. Na dnie ich rankingu znalazły się Grecja z Czarnogórą i Albanią. W televotingu (spodziewanie) Polska zajęła 1. miejsce, druga była Portugalia, a trzecia Mołdawia. Łotwa, której baliśmy się w tej grupie, uzbierała poparcie odpowiadające czwartej pozycji. Najmniej popularnymi piosenkami wśród widzów BBC były propozycje z Albanii, Czech i Gruzji.

W finale jurorzy nieco zmienili zdanie i tym razem na pierwszym miejscu postawili Portugalię, druga była Australia, a trzecia Szwecja. Mołdawia tym razem piąta, Kasia Moś z Polski trzynasta, Włochy dopiero dwudzieste. Na ostatnich miejscach znalazły się Węgry oraz Francja…Ciekawe co tak bardzo nie spodobało się jurorom w tych utworach. Głosowanie publiczności wygrała Bułgaria (4. miejsce u jury), Polska była druga, a Portugalia trzecia. Poza top3 Rumunia i Mołdawia. Australia wypadłą słabo, bo była dopiero szesnasta, natomiast najniższe poparcie miały Dania i Hiszpania.

15. miejsce to jedynie czternasty najlepszy rezultat Wielkiej Brytanii i ósmy najgorszy. Do tej pory UK wygrało pięć razy, aż piętnaście razy zajęło drugie miejsce i trzykrotnie trzecie, a spośród pozycji 1-15. ten kraj nigdy nie znalazł się na miejscu czternastym. Najgorszym rezultatem jest nadal 26. miejsce z 2003 roku. Piętnaste miejsce Wielka Brytania zajęła po raz drugi – pierwszy raz stało się to w 2001 roku. Na 60 startów tylko 19 razy państwo nie było w czołowej dziesiątce. Ostatnio jednak radzi sobie słabo, dlatego 15. miejsce to powód do radości, bo to pierwszy tak wysoki rezultat od 2011 roku, gdy grupa Blue wywalczyła 11. pozycję. Od 1998 roku, gdy UK po raz ostatni zajęło drugie miejsce, kraj tylko dwa razy znalazł się w top10.

%d blogerów lubi to: