Paulina Bidzińska jedzie do Pragi! Jakie konkursy Eurowizji odbędą się jeszcze w tym roku?

Paulina Bidzińska z Bytomia wygrała konkurs „Młody Tancerz Roku 2017” i pojedzie do Pragi by 16 grudnia reprezentować Polskę podczas Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Paulina w finałowym duelu pokonała Hannę Szychowicz stosunkiem głosów jurorskich 2:1. Publiczność miała innego faworyta – ich głosowanie wygrała Pola Gonciarz, która odpadła przed superfinałem. Paulina będzie jedenastą reprezentantką Polski w Eurovision Young Dancers i dopiero drugą solową tancerką. Pierwszą była Viktoria Nowak, która triumfowała podczas Eurowizji 2015. Wcześniej Polskę aż pięć razy reprezentowały duety i cztery razy tancerze-soliści.

W konkursie, którego finał odbył się w niedzielę biorą udział tancerze, którzy mają już na swoim koncie znaczące osiągnięcia artystyczne. Zgłoszenia do konkursu wysyłane były z różnych ośrodków tanecznych w Polsce, ale szczegóły i kryteria oceny są znane tylko organizatorom i jury.” – czytamy na portalu Dziennika Zachodniego. Polska Agencja Prasowa dodaje: „Obecny na uroczystości wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, który ufundował dla zwycięzcy konkursu nagrodę w wysokości 20 tys. zł, podziękował wszystkim tancerzom za możliwość uczestnictwa we „wspaniałym spektaklu”. TVP Info publikuje materiał i rozmowę ze zwyciężczynią – nagranie dostępne jest TUTAJ.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Tancerzy dopiero 16 grudnia, a przed nim jeszcze dwie imprezy Europejskiej Unii Nadawców – Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci, który odbędzie się w listopadzie w Gruzji oraz Konkurs Eurowizji Chórów, którego pierwsza edycja zorganizowana będzie w drugiej połowie lipca w Rydze. Show odbędzie się na terenie Areny Riga, a prowadzącymi będą Eric Whitacre i Eva Ikstena. O względy jurorów (Elina Garanca z Łotwy, John Rutter z Wielkiej Brytanii oraz Nicolas Fink ze Szwajcarii) powalczą reprezentanci dziewięciu państw. Po raz pierwszy Walia będzie samodzielnie startować w konkursie organizowanym przez EBU. Reprezentantem tej części Wielkiej Brytanii będzie Côr Merched Sir Gâr. Niestety w pierwszej edycji zabraknie Polski. Telewizja publiczna nie zdecydowała się na start, ale nie wyklucza debiutu w przyszłości oraz organizacji preselekcji narodowych.

fot. TVP.pl

%d blogerów lubi to: