JESC: Malta, Rosja i Białoruś szukają reprezentantów! Słowenia zakaże języka angielskiego? Kasia koncertuje po Polsce!

Telewizja maltańska ogłosiła listę dziesięciu finalistów preselekcji do JESC 2017. Wybrano ich spośród 84 zgłoszonych kandydatów. Najpierw wyselekcjonowano dwudziestu najlepszych, a specjalne jury zdecydowało o tym, kto wystąpi w finale. Pierwotnie planowano zorganizować finał za zamkniętymi drzwiami i później po prostu wyemitować show, natomiast ostatecznie zmieniono zdanie i to widzowie (w 100%) zdecydują, kto będzie nowym reprezentantem Malty. Piosenka dla zwycięzcy zostanie przygotowana później, a widzowie wybiorą reprezentanta na podstawie śpiewanych przez kandydatów coverów. W związku z tym, że finał transmitowany będzie jednak na żywo, zmieniono jego termin – z 10 czerwca (przy czym emisję planowano dwa dni później) na 1 lipca.

Tym samym Malta wybierze dopiero w lipcu, a tylko Rosja wskaże swojego reprezentanta już w czerwcu. Opublikowano już utwory konkursowe i uruchomiono głosowanie internetowe dostępne (po zalogowaniu) TUTAJ. Aktualnymi faworytami (mają powyżej 12% głosów) są Egor Ermolayev z „Para”, Kiril Esin z „Yarkyie tancy” oraz Veronika Ustimova z „Ya bi hotyela vse uznat”. Wielki finał już 3 czerwca w telewizji Karusel.

Do preselekcyjnego boju przystępuje Białoruś, a telewizja narodowa rozpoczęła zbieranie zgłoszeń do finału narodowego. Propozycje można nadsyłać do 30 czerwca, zasady odpowiadają tym ustalonym przez EBU – utwór musi być po białorusku lub rosyjsku z dopuszczalną 40% częścią po angielsku, nie może być publikowany przed 1 maja oraz musi być wykonany przez dziecko posiadające obywatelstwo Białorusi. Lista od siedmiu do dziesięciu finalistów ma być podana nie później niż 7 lipca, ale sam finał narodowy odbędzie się najpóźniej 16 września. O reprezentancie kraju decydować będą widzowie i jurorzy w stosunku głosów 50/50.

Telewizja albańska ma w czerwcu podjąć decyzję co do udziału w Eurowizji dla Dzieci 2017, ale należy się spodziewać, że (tak samo jak w przypadku Polski) kraj ten wystartuje w konkursie. Do JESC nie zamierza wracać Belgia. Telewizja Ketnet uważa, że lepiej jest szukać młodych talentów i je rozwijać niż pozwalać im ze sobą konkurować. Nadawca belgijski potwierdza natomiast udział w dorosłej Eurowizji.

W dorosłej Eurowizji wystartuje też Słowenia, chociaż w tym roku Omar Naber poniósł w Kijowie ogromną porażkę. Media lokalne twierdzą, że RTV SLO planuje sporą zmianę i chce wprowadzić obowiązek śpiewania w języku narodowym lub języku mniejszości zamieszkujących ten kraj. Oznacza to, że w przyszłym roku w stawce EMA nie usłyszymy piosenek po angielsku a po słoweńsku, chorwacku, węgiersku, serbsku, włosku czy cygańsku. Nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie działać będzie ta zasada i czy to oznacza, że Słowenia na pewno będzie miała utwór w języku narodowym na Eurowizji. W tegorocznych preselekcjach 75% piosenek wykonanych było po angielsku, ale w finale znalazły się aż trzy kompozycje po słoweńsku, a jedna z nich zajęła 3. miejsce.

Kasia Moś po udziale w Eurowizji coraz częściej koncertuje w różnych miastach Polski. 27 maja pojawiła się w Toruniu, wczoraj była jednym z gości „Gali Gwiazd Plejady”, a już w czwartek wystąpi w warszawskim klubie „Progresja„. Przypominam, że wszyscy, którzy pojawią się na koncercie mają szansę wygrać singiel „Flashlight” Kasi. Wystarczy po koncercie wysłać na blazewicz.poczta@gmail.com zdjęcie z widowiska. Najlepsze zdjęcie nagrodzone zostanie singlem. Dzień po koncercie w Warszawie Kasia pojawi się w Ostrołęce na spotkaniu muzycznym organizowanym przez Multimedialne Centrum Natura. 3 czerwca wystąpi na Dniach Radomska, na które zaproszono też Margaret. Fani z Krakowa będą mieli okazję spotkać Kasię 10 czerwca. Wokalistka wystąpi w Lindo Cafe&Bar. Bilety w cenie 30 zł do nabycia na miejscu, a szczegóły TUTAJ.

Foto: SE.pl

%d blogerów lubi to: