Kontynuujemy 42-częściowy cykl pełnej analizy wyników Eurowizji 2017! Sprawdzimy jak wyglądały wyniki głosowania w półfinale i finale, jak oceniali jurorzy oraz widzowie oraz jak dany rezultat wpłynął na statystyki danego kraju. Dziś pora na miejsce trzecie, czyli reprezentantów Moławii (po portugalsku „Moldavia”). Fenomenalne SunStroke Project przyniosło dumę swoim rodakom!

Mołdawia wywalczyła w swoim półfinale wysokie, 2. miejsce, z dorobkiem 291 punktów czyli 79 mniej od Portugalii, ale 64 więcej od zdecydowanie lepiej wyprodukowanej piosenki ze Szwecji. SunStroke Project zajęli 2. miejsce w głosowaniu publiczności i tylko 12 punktów brakowało im do Salvadora, z kolei w głosowaniu jurorów zajęli 4. miejsce, dając się pokonać Australii i Szwecji. Żaden kraj półfinałowy nie dał „Hey Mamma” maksymalnej noty (24 punktów), a najwięcej (po 22) przyznały Portugalia i Australia. Polska dała 10 – całość od widzów. Cztery komisje jurorskie zostawiły Mołdawię bez punktów – poza Polską także Islandia, Cypr i Słowenia, z kolei u widzów najniższą notą było 5 punktów od Szwecji. Dwie komisje dały temu państwu 12 punktów – Albania i Wielka Brytania, a widzowie z Austalii, Portugalii i Włoch przekazały swoje dwunastki.

W finale Mołdawianie wywalczyli 3. miejsce i 374 punkty, z ogromną stratą do Bułgarii i Portugalii, ale niewielką przewagą nad Belgią (11 punktów). Ponownie „Hey Mamma” bardziej spodobało się widzom (3. miejsce i 264 punktów) niż jurorom (8. miejsce i 110 punktów). Najwięcej punktów dała Australia (łącznie 22), mocne wsparcie otrzymano też z Rumunii, Włoch i Azerbejdżanu (po 20 punktów). Najwyższa nota od jury to 10 punktów (z Australii i Azerbejdzanu), ale całkiem sporo komisji miało Mołdawię poza top10. Widzowie dali pięć dwunastek (Australia, Włochy, Portugalia, Rumunia i Ukraina). Bez punktów od widzów z Albanii, Gruzji i Szwajcarii.

Mołdawskie jury w półfinale było niezwykle zgodne i wszyscy pierwsze miejsce dali Portugalii, druga była Armenia, a trzecia Szwecja. Polska zajęła 10. miejsce, a najlepiej Kasia wypadła w głosowaniu Nelly Ciobanu (ESC 2009) – 7. miejsce. Ostatni był Czarnogórzec Slavko, który u trzech jurorów zaliczył dno. Dość zaskakująco w televotingu wygrał…Azerbejdżan, druga była Albania, a trzecia…Czarnogóra. Portugalia była dopiero piąta, Polska ósma, a Czechy ostatnie. Przyznać trzeba, że czołówka televotingu jest dość nietypowa – czy te piosenki faktycznie były tam najlepsze, czy może po prostu głosowanie cieszyło się nikłym zainteresowaniem widzów?

Skandaliczną zagrywką było przyznanie pierwszego miejsca w głosowaniu jurorskim finału reprezentantom sąsiedniej Rumunii – wszyscy członkowie nie mieli wątpliwości, komu dać najwyższą lokatę. Druga była Bułgaria (ale już nie jednogłośnie), trzecia była Szwecja, a Portugalia dopiero czwarta. Włochy zasłużyły jedynie na 21. miejsce, Polska na 16., a na samym końcu znalazła się Chorwacja. Tylko w przypadku Rumunii jury było jednogłośne. W televotingu wygrała oczywiście Rumunia, drugi był Azerbejdżan, a trzecia Bułgaria. Portugalię dano na 5. miejsce, Włochy na 7., a Polskę na 18. Zupełną niespodzianką jest fakt, że ostatnie miejsce w głosowaniu widzów zajęła Armenia….Gdyby można było oddawać głosy ujemne, to uznałbym, że za tym wynikiem stoją Azerowie.

Mołdawia ma szczęście do Kijowa – w 2005 roku debiutowała właśnie w tym mieście i zajęła najwyższe – 6. miejsce, które pobito dopiero teraz, także w stolicy Ukrainy. Na 13 startów kraj 9 razy był w finale, chociaż w tym roku był to pierwszy awans po trzyletniej serii porażek, więc (podobnie jak w Portugalii) jest to powód do ogromnej radości obywateli tego kraju. Co ciekawe, SunStroke Project mają na koncie zarówno najwyższe jak i najniższe (22.) miejsce Mołdawii w finale. Dodam również, że Mołdawia po raz drugi w swojej karierze zajęła 2. miejsce w półfinale – wcześniej stało się to w 2005 roku. A sława „Epic Sax Guy’a” trwa nadal!

Reklamy