Znamy nazwiska jurorów Eurowizji 2017! Kto z Polski? Jutro pierwsze próby półfinalistów! Relacja z Kijowa – co dzieje się w mieście?

Już dziś poznaliśmy składy komisji narodowych, które wraz z widzami decydować będą o wynikach półfinałów i finału Eurowizji. W każdej komisji znalazło się pięciu członków, a ich zadaniem jest ocenić utwory pod kątem umiejętności wokalnych wykonawcy oraz potencjału scenicznego i radiowego. Jurorzy głosować będą podczas prób generalnych dokładnie na dobę przed właściwym koncertem. W tym roku utwory oceniać będzie łącznie 210 jurorów z 42 państw – najmłodsi członkowie pochodzą z Ukrainy i Macedonii (po 16 lat), najstarszy ma 76 lat i zasiada w komisji brytyjskiej. Średni wiek jurorów to 40 lat. Przewagę stanowią mężczyni (112 osób). Wśród oceniających znalazło się wielu byłych reprezentantów Eurowizji (i też JESC) czy preselekcji narodowych np. Olta Boka i Marsela Cibukaj (Albania), Zoe (Austria), Alexey Gross (Białoruś), Orlin Pavlov (Bułgaria), Dino Jelusic (Chorwacja), Rasmus Randvee i Getter Jaani (Estonia), Viktor Kiraly (Węgry), Ruta Duduma (Łotwa), Chiara (Malta), Celina de Piedade (Portugalia), Mihai Traistariu, Cezar i Paula Seling (Rumunia), Ivana Peters i Ana Stajdohar (Serbia), Darja Svajger i Nika Zorjan (Słowenia), David Civera (Hiszpania), Wiktoria (Szwecja), Michael van der Heide (Szwajcaria) czy Sofia Tasarova (Ukraina).

W polskim jury zasiądą – reprezentantka Polski 2011 – Magdalena Tul, którą czeka prawdziwie eurowizyjny tydzień. Wokalistka w poniedziałek i piątek głosować będzie w I półfinale i finale Eurowizji, a we wtorek i w sobotę wystąpi na imprezach eurowizyjnych w Krakowie i Warszawie. W komisji będzie też Magda Steczkowska, reprezentantka Polski 1995 jako chórzystka swojej siostry – Justyny. Magda startowała w preselekcjach 2004 z zespołem Indigo. W jury są też Piotr Iwicki z Polskiego Radia, kompozytor Grzegorz Urban oraz autor tekstów Marek Dutkiewicz.

Opublikowano pierwotny zamysł wykorzystania hologramów na tegorocznej scenie eurowizyjnej. Wstępnie planowano, że dach sceny będzie całkowicie płaski i pomiędzy jego krawędzią a krawędzią podłogi powstanie ogromne pole hologramowe, które będzie mogło wyświetlać m.in. wyniki konkursu. Miało to działać podobnie jak w występie Dami im z Australii. Niestety, pomysłu nie udało się w tym roku zrealizować z powodu braku odpowiednich środków finansowych, którymi dysponowała strona ukraińska. W związku z tym zmieniono kształt dachu, a także przesunięto Green Room. Scena jest już w pełni gotowa na jutrzejsze próby techniczne z udziałem wykonawców. Pierwszy na scenie pojawi się Robin ze Szwecji, a jego próba rozpocznie się o godz. 9:00 czasu polskiego. Ćwiczyć będą też reprezentanci Gruzji, Australii, Albanii, Belgii, Czarnogóry, Finlandii, Azerbejdżanu i Portugalii. Odbędą się też próby prowadzących oraz Opening Act i Interval Act pierwszego półfinału. Reprezentanci będą mieć też próby odsłuchowe, konsultacje ds. make-up oraz nagranie dla Eurovision.tv. Zaplanowano też 20-minutowe spotkania „Meet & Greet”.

Kijów jeszcze nie jest do końca gotowy na sezon eurowizyjny. Trwają prace na Chreszczatyku, gdzie 4 maja otwarte zostanie Eurovision Village. Widać też, że nadal przygotowywany jest pomnik Przyjaźni Narodów – ma on przybrać formę tęczy. Do 5 maja potrwa remont jednego z dwóch wyjść stacji metra Lewobrzeżna, co na pewno usprawni komunikację pomiędzy metrem a IEC. Przy samej hali także trwają jeszcze różnego rodzaju prace. Niestety, Centrum Akredytacyjne nie było dziś jeszcze w pełni gotowe do przyjęcia pierwszych gości i wydania przepustek. Wolontariusze gubili się w procedurach i nie radzili sobie z systemem komputerowym, dochodziło także do awarii sprzętu biurowego, co wywołało niepotrzebny stres i kolejki oczekujących. Ogromną popularnością cieszy się wielki napis „Eurovision” ustawiony na Majdanie oraz eurowizyjna wystawa zdjęć w Centrum Handlowym Guliwer obok Pałacu Sportu. Na szczęście pogoda dopisuje!

Dziś na grupie Facebook Dziennika Eurowizyjnego znaleźć można zapisy dwóch transmisji – z lotniska w Gdańsku oraz z Majdanu. Jeśli chcecie poznać szczegóły związane z próbami technicznymi oraz ceremonią otwarcia Eurowizji czy zobaczyć jaka atmosfera panuje w słonecznej stolicy Ukrainy, zapraszam na Facebooka – TUTAJ. Jutro transmisje ruszą ok. 8:30 rano (9:30 czasu ukraińskiego). Przypominam, że w niedzielę ok. 13:00 pożegnanie reprezentantki Polski – Kasi Moś – na lotnisku w Warszawie.

fot. M. Błażewicz, 2017

%d blogerów lubi to: