Artur Orzech komentatorem dla TVP! Kto poda punkty? Eurowizja 2017 do obejrzenia także w Krakowie! Odliczanie – 1 dzień do Kijowa

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych ponownie będą mieli okazję obejrzeć transmisję Eurowizji – stacja LOGO TV potwierdziła, że będzie transmitować finał konkursu, a komentatorami będą gwiazdy popularnego show „RuPaul Drag’s Race” – Michelle Visage i Ross Mathews. Eurowizja będzie dostępna zarówno w telewizji jak i na oficjalnym kanale YouTube Logo TV. Poza USA, Eurowizja pokazana będzie na żywo w paru innych państwach, które nie biorą udziału w konkursie – w Kazachstanie i w Chinach. W Polsce Eurowizja transmitowana będzie na TVP1, TVP Polonia oraz w Internecie na Eurowizja.tvp.pl, a komentatorem będzie Artur Orzech (fot.). Wśród znanych komentatorów z innych krajów wymienić można Andi’ego Knolla (Austria), Ole Topholma (Dania), Amira (Francja), Petera Urbana (Niemcy), Freddie’ego (Węgry), Mansa Zelmerlowa i Edwarda af Sillena (Szwecja), Svena Epiney’a i Sebaltera (Szwajcaria) czy Mel Giedroyc i Scotta Millsa (Wielka Brytania). Wśród osób podających punkty jury w finałowym głosowaniu zobaczymy m.in. Kati Bellowitsch (Austria), Alyonę (Białoruś), Nikę Kocharova (Gruzja), Aminatę (Łotwa), Douwe Boba (Holandia), Wiktorię (Szwecja) czy Pavla Shylko (Ukraina). Kto poda punkty z Polski? Na razie nie wiadomo…

Skandal w Hiszpanii! Portal Oikotimes.com poinformował, że telewizja RTVE odrzuciła wszystkie wnioski akredytacyjne fanów z OGAE Spain, argumentując to nieprawidłowościami w procesie aplikacyjnym. Ana María Bordas, która zajmowała się akceptowaniem wniosków poinformowała, że na formularzach zamiast „OGAE Spain” wpisywano „OGAE France”, co członkowie OGAE Hiszpania dementują. Fani z tego klubu są przekonani, że RTVE mści się za zachowanie niektórych hiszpańskich miłośników Eurowizji podczas finału preselekcji narodowych, gdy triumf odniósł Manel Navarro, a nie faworytka fanów – Mirela.

Już do 147 punktów wzrosła przewaga Włocha nad Belgijką w głosowaniu OGAE Poll 2017. Francesco Gabbani zdobył już 437 punktów, a Blanche ma ich 290 i dzielnie walczy o utrzymanie się na drugim miejscu, chociaż Szwecji potrzeba jedynie 8 punktów by ją dogonić. Polska, razem z Gruzją i Irlandią, ma 4 punkty, za nami są Serbia z Holandią (po 3), Czechy (1) oraz kraje z zerem: Albania, Niemcy, Litwa, Malta, Mołdawia, Rosja, San Marino, Słowenia, Hiszpania i Ukraina. Jutro dowiemy się jak głosowały kluby z Austrii, Niemiec (EC) i Turcji, a zbieranie punktów zakończą w sobotę Polska i Szwecja.

Poza „Stacją Chmielna” w Warszawie, konkurs Eurowizji obejrzeć będzie można na żywo w krakowskim klubie LINDO przy ul. Sławkowskiej 23. Organizatorzy przygotowali eurowizyjny wieczór 9 maja, czyli w dniu półfinału z udziałem Kasi Moś. Atrakcją będzie koncert Magdaleny Tul (reprezentantki Polski 2011) – wokalistka zaśpiewa eurowizyjne „Jestem” oraz nowy singiel „Closer”, którego premiera zapowiedziana jest na dzisiaj. Po koncercie publiczność będzie mogła zadawać pytania piosenkarce, a po transmisji półfinału przygotowane będzie afterparty. Strona eventu na Facebooku dostępna jest TUTAJ.

KYIV17 COUNTDOWN

Wylot do Kijowa już jutro ok. 10:30 w związku z tym zapraszam rano na mini-transmisję na żywo z lotniska! Kolejne „wejścia” odbędą się już ze stolicy Ukrainy. Transmisje dostępne będą na żywo lub z odtworzenia na grupie Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku. A w naszym odliczaniu nie pozostało nam już nic innego poza przypomnieniem zwycięzców z lat 2013-2016. W Malmo triumfowała Dunka Emmelie de Forest, która w tym roku powraca na Eurowizję jako kompozytorka piosenki dla Wielkiej Brytanii. „Only Teardrops” zdobyło w 2013 roku 281 punktów, w tym najwyższe noty z Wielkiej Brytanii, Serbii, Włoch, Islandii, Francji, Irlandii, Słowenii i Macedonii.

W 2014 w wielkim stylu wygrała Conchita Wurst, reprezentująca Austrię z „Rise Like a Phoenix”. Wokalistka uzbierała 290 punktów, w tym 12 z Grecji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Izraela, Portugalii, Irlandii, Finlandii, Hiszpanii, Belgii, Włoch, Szwajcarii i Słowenii. Polska była jednym z czterech państw, które nie dały Austrii ani jednego punktu w finale.

Rok 2015 przyniósł kolejne zwycięstwo Szwecji – Mans Zelmerlow, który w tym roku powraca jako komentator dla SVT, wykonał „Heroes” w (wtedy) innowacyjny sposób i zdobył 365 punktów. Finlandia, Australia, Belgia, Dania, Islandia, Włochy, Łotwa, Norwegia, Polska, Słowenia, Szwajcaria i Wielka Brytania przekazały mu swoje najwyższe noty.

Rok temu triumfowała Jamala, która niedawno wyszła za mąż. Wokalistka za emocjonalny utwór „1944” uzbierała 534 punkty w nowym systemie głosowania, tj. 323 punkty od widzów (2. miejsce) i 211 punktów od jury (2. miejsce) i w dramatycznym rozstrzygnięciu pokonała swojego politycznego wroga – Rosję. Jedenaście komisji jurorskich przyznało „1944” 12 punktów, z kolei tylko sześć państw dało Ukrainie najwięcej punktów w televotingu. Polska i San Marino to jedyne kraje, które dały Jamali dwunastkę zarówno od jury jak i od widzów.

%d blogerów lubi to: