To nie koniec preselekcyjnych emocji na ten weekend! Dziś poznamy reprezentanta Łotwy – zwycięzcę preselekcji „Supernova”. O wyjazd do Kijowa walczy już tylko czterech kandydatów, którzy pomyślnie przeszli ćwierćfinały i półfinał. Są to Triana Park, My Radiant You, The Ludvig oraz Santa Danelevica. O tym, kto wygra zadecydują jedynie widzowie i internauci. Głosować będzie można zarówno poprzez tradycyjny televoting jak i głosowanie internetowe oraz słuchając piosenki na platformie Spotify. W panelu komentujących wykonawców znajdą się m.in. zwyciężczyni ESC 2002 – Marie Naumova oraz reprezentant z 2009 – Intars Busulis. Jurorzy nie będą mieć jednak wpływu na wyniki finału. Marie N oraz Intars wystąpią też na scenie. Powróci również Justs, który zaśpiewa swój nowy utwór „Message to you” ironicznie kojarzący się z ostatnią wpadką wokalisty związaną z wyciekiem jego nagich zdjęć… Transmisja finału preselekcji już od 20:25 TUTAJ.

Telewizja rumuńska rozpoczyna preselekcje narodowe. Dziś pora na półfinał z udziałem piętnastu wykonawców. Zgodnie z nowym formatem konkursu, wieczorem o wynikach decydować będą jedynie jurorzy (m.in. Paula Seling, Ovi i Luminita Anghel), którzy odrzucą pięciu najsłabszych kandydatów, a dziesięciu wpuszczą do finału. O awans walczą dziś m.in. Mihai Traistariu, grupa D-lema, Maxim, Xandra czy faworyci fanów – Ilinca z Alexem Floreą i utworem „Yodel it”. Program poprowadzą Ioana Voicu, Dan Helciug i Iuliana Tudor. Start o 20:10, a transmisja internetowa dostępna będzie TUTAJ.

Wieczorem (późnym) drugi półfinał preselekcji portugalskich. O wejście do finału powalczy ośmiu kandydatów, a czterech przejdzie dalej. Zdecydują o tym widzowie i jurorzy. O awans rywalizować będą m.in. David Gomes (fot.), Lena d’Agua, Celina da Piedade czy Jorge Benvinda. Utwory zostaną premierowo zaprezentowane podczas półfinału. Tylko jeden wykonany będzie po angielsku. Warto poinformować, że zaraz po pierwszym półfinale jeden ze zwycięzców – Salvador Sobral – trafił do szpitala z powodu powikłań związanych z problemami z przepukliną. Media poinformowały, że wokalista wystąpił w półfinale będąc w bardzo złym stanie, co zresztą było widać. Z powodu problemów z przepukliną Salvador musiał ubrać się w bardzo szeroką koszulę jednak to i tak nie ukryło jego stanu. Według informacji otrzymanych przez menadżera Sobrala, wokalista wystartuje w  finale „Festival da Cancao”. Transmisja dzisiejszego półfinału dziś od 22:05 TUTAJ.

Telewizja RTV SLO podała dokładne wyniki półfinałów selekcji słoweńskich. Omar Naber wygrał głosowanie w swojej grupie zarówno w televotingu jak i u komisji. Zgodnie z zasadami, najpierw do finału przechodzili faworyci widzów, więc obok Omara awansowali też Sell Out (chociaż zajęli ostatnie miejsce u jurorów). Komisja do finału wpuściła grupę King Foo (ostatnie miejsce u widzów!) i Nikę Zorjan (4. miejsce u widzów). Gdyby o wynikach decydowali jedynie widzowie to w finale zamiast King Foo usłyszelibyśmy Tosca Beat. Jurorzy wymieniliby Sell Out na Leę Sirk. W drugim półfinale rozbieżności były mniejsze. BQL i Nuska Drascek zajęli odpowiednio 1. i 2. miejce w televotingu co dało im awans. Nuska wygrała głosowanie jurorów, ale BQL byli zdaniem komisji tylko na trzecim miejscu. Tim Kores (2. miejsce u jury, 4. u widzów) oraz Raiven (4. miejsce u jury i 3. u widzów) awansowali dalej dzięki wsparciu komisji.

Znamy kolejnych uczestników plebiscytu „Rejected Song Contest 2017”, w którym czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego wybierać będą najlepsze piosenki, które nie wygrały preselekcji. O reprezentantach poszczególnych krajów decydowali czytelnicy DE w ośmioosobowych komisjach. Głosowanie w Mołdawii wygrała grupa SunStroke Project (80 pkt), która wczoraj triumfowała też podczas preselekcji. Drugie miejsce przypadło grupie Ethno Republic (66 pkt) i to ona pojawi się w internetowym plebiscycie. Trzecie miejsce fani przyznali duetowi Marks & Stefanet (40 punktów). Na Ukrainie wygrał Melovin (56 punktów), który w preselekcjach zdobył 3. miejsce (z najwyższą notą od widzów). Druga była Illaria (53 pkt), a trzecia formacja SKAI (39 punktów). Zwycięzcy preselekcji – O. Tolvard – zajęli w rankingu fanów 6. miejsce z 29 punktami. Głosowanie duńskie wygrał zaś Thomas Ring, który uzbierał 65 punktów, chociaż nie dostał się nawet do superfinału preselekcji. Drugi był Anthony (62 pkt), a trzecia zwyciężczyni DMGP – Anja Nissen (56 punktów).

Dodatkowe akcje dla czytelników Dziennika Eurowizyjnego!

  • Głosowanie jurorów RSC w preselekcjach Łotwy, Szwecji, Norwegii, Litwy, Estonii, Rumunii i Islandii. Swoje punktacje należy wysyłać na blazewicz.poczta@gmail.com – szczegóły i terminarz TUTAJ.
  • Zgłoś się do piątej edycji „POLISH REVIEW”! Szczegóły TUTAJ
  • Głosowanie w finale urodzinowego plebiscytu „Lucky 13″! Szczegóły TUTAJ.
  • Masz pytanie do Kasi Moś? Wyślij je na blazewicz.poczta@gmail.com do końca lutego!

Źródło: TVR, LTV, RTP, ESCbubble, RTV SLO, fot.: RTP

Reklamy