Kolejny powrót na Eurowizję! Preselekcje mołdawskie wygrała formacja SunStroke Project złożona z wokalisty Sergey’a Yalovitsky’ego, skrzypka Antona Ragozy oraz saksofonisty Sergey’a Stepanova, znanego w Internecie jako „Epix Sax Guy”. Panownie wykonają w Kijowie utwór „Hey Mamma”, który zdobył 1. miejsce w głosowaniu widzów (1539 głosów) oraz 2. miejsce u jury. Na drugim miejscu w finale „O melodie pentru Europa” znalazł się zespół Ethno Republic z Surorile Osoianu. Piosenka „Discover Moldova” wygrała głosowanie jury, a u widzów była na drugim miejscu, jednak ze stratą prawie 1000 głosów do SunStroke Project. Na pozycji trzeciej znalazła się Diana Brescan. Ostatnie miejsce zajął Aurel Chirtosca. SunStroke Project znani są z udziału w Eurowizji 2010, gdzie wraz z Olią Tirą śpiewali „Run away” i zajęli 22. miejsce w finale. Jak pójdzie im tym razem? Czy ciekawy i zabawny występ do „Hey Mamma” przyniesie Mołdawii upragniony finał?

Anja Nissen będzie nową reprezentantką Danii podczas Eurowizji! Urodzona w Australii 21-letnia piosenkarka to zwyciężczyni trzeciej edycji australijskiego „The Voice”. Rok temu zajęła w preselekcjach duńskich 2. miejsce, tym razem z „Where I Am” nie miała sobie równych i w superfinale zdobyła aż 64% głosów. Pokonała tym samym Idę Unę (2. miejsce i 26% głosów) oraz Johannę Beijbom (3. miejsce i 10% głosów). Utwór „Where I Am” to kompozycja autorstwa Anji Nissen, Angel Tupai (uczestniczki 4. edycji australijskiego „The Voice”) oraz Michaela D’Arcy. Niestety, Dania i Australia nie startują w tym roku w tej samej grupie półfinałowej, więc Australijczycy nie będą mogli wspierać swojej rodaczki w walce o finał Eurowizji.

Sporą konsternacją zakończył się finał preselekcji ukraińskich. Niestety, show (chociaż świetnie zrealizowane) zaczyna być jednym z najbardziej irytujących programów preselekcyjnych ze względu na wybitne dłużyzny, zadufane w sobie jury, które wciąż podkreśla swoje kompetencje i zasługi oraz prowadzącego, którego zadaniem jest chyba zdyskredytować jurorów poprzez zadawanie bardzo szczegółowych pytań i domaganie się argumentacji praktycznie każdej decyzji Jamali, Andriy’a czy Konstantina. Jurorzy najwyżej ocenili faworyzowaną Tayannę, którą fani mogli albo kochać albo życzyć jej porażki. U widzów wygrał Melovin, bardzo nisko oceniony przez komisję. Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta, a ostatecznie reprezentantem Ukrainy w finale ESC 2017 będzie formacja O.Torvald (fot.) z utworem „Time”. Zespół z wokalistą Yevhenem Halychem na czele zajął 2. miejsce zarówno u widzów jak i u jurorów, tym samym zremisował na 1. pozycji klasyfikacji z Tayanną (po 10 punktów), a w przypadku takiej sytuacji o zwycięzcy decyduje wyższa nota od widzów. Trzecie miejsce w klasyfikacji wywalczył Melovin. Ukraina do tej pory bardzo rzadko wystawiała na Eurowizję mężczyzn, a pierwszy i ostatni zespół, który reprezentował ten kraj to Greenjolly z 2005 roku (wtedy też Kijów był gospodarzem).

Za nami ostatni półfinał Melodifestivalen 2017! Zgodnie z wynikami głosowania widzów do finału weszli Wiktoria oraz Jon Henrik z Aninią. W dogrywce usłyszymy zaś Axela Schylstroma oraz Loreen. Odpadli Alice, Les Gordons oraz Sara Varga z Juhą Mularim. Występ Loreen do „Statements” był zdecydowanie najważniejszym punktem wieczoru, jednak prezentacja sceniczna zwyciężczyni ESC 2012 podzieliła fanów. Jedni twierdzą, że występ to prawdziwa sztuka, natomiast inni porównują to do działań innych artystów np. wokalistki Sia i są zdania, że Loreen przesadziła z artyzmem. Decyzja widzów o przydzieleniu Loreen miejsca w dogrywce może być tłumaczona na różne sposoby, ale być może producenci chcą dzięki temu zwiększyć popularność rundy Andra Chansen. Nie ma wątpliwości, że Loreen w finale i tak się znajdzie i nadal ma spore szanse na wygraną. Znamy już pary duelowe: FO&O przeciwko De Vet Du, Axel kontra Lisa Ajax, Boris Rene w parze z Dismissed, a Loreen powalczy o finał z Antonem Hagmanem.

Widzowie na Islandii zdecydowali, że do finału konkursu wejść powinni duet Arnar i Rakel, Runar Eff Runarsson oraz Aron Hannes Emilsson. Tym samym odrzucono Hildur, Ernę Mist Petursdottir oraz duet złożony z Juli’ego i Fordis. Dziś wszyscy wykonawcy śpiewali po islandzku. Drugi półfinał za tydzień, a wśród kandydatów faworytka fanów – Svala. Znamy już wszystkich półfinalistów na Litwie. Awans otrzymali dziś Fusedmarc (wygrali głosowanie widzów z 1,7 tys. głosów), Gabrielius Vagelis (faworyt jury międzynarodowego), Paula oraz Kotryna Juodzeviciute. Wśród wyeliminowanych m.in. Mia, której do awansu zabrakło 4 punktów.

Dodatkowe akcje dla czytelników Dziennika Eurowizyjnego!

  • Głosowanie jurorów RSC w preselekcjach Łotwy, Norwegii, Litwy, Estonii, Rumunii i Islandii. Swoje punktacje należy wysyłać na blazewicz.poczta@gmail.com – szczegóły i terminarz TUTAJ.
  • Zgłoś się do piątej edycji „POLISH REVIEW”! Szczegóły TUTAJ
  • Głosowanie w finale urodzinowego plebiscytu „Lucky 13″! Szczegóły TUTAJ.
  • Masz pytanie do Kasi Moś? Wyślij je na blazewicz.poczta@gmail.com do końca lutego!
Reklamy