Zaczynamy gorący preselekcyjny weekend! Dziś swojego reprezentanta wybiorą Słoweńcy. Finał preselekcji „EMA” to walka ośmiu kandydatów, którzy pomyślnie przeszli półfinały organizowane w zeszłym tygodniu. O tym, kto wygra, zadecydują widzowie i jurorzy, a głosowanie ma być utrzymane w stylu Melodifestivalen, bo telewizja RTV SLO mocno wzoruje się na szwedzkim show co widać m.in. w oprawie graficznej selekcji EMA. O wyjazd do Kijowa ponownie walczy Omar Naber, który już raz reprezentował Słowenię na Ukrainie i nie awansował do finału (pokonali go m.in. Ivan Komarenko z Gosią Andrzejewicz). Jego konkurentami są m.in. Nika Zorjan, duet BQL (fot) czy laureatka 2. miejsca w ubiegłorocznych selekcjach – Raiven. Pięć utworów wykonanych będzie dziś po angielsku, trzy po słoweńsku. Gośćmi specjalnymi będą Jamala (Ukraina 2016), Tony Cetinski (Chorwacja 1994) i ManuElla (Słowenia 2016), a show poprowadzi (niestety) fatalne trio złożone z Maji Martiny Merljak, Tiny Gorenjak i Tanji Kocman, a także popularny prezenter Mario Galunicia. Przygotujcie się na słabe żarty oraz mnóstwo gadaniny. Czasem lepiej jest nie rozumieć słoweńskiego…

  • Start 20:00 – Transmisja internetowa TUTAJ. Program potrwa 115 minut.

Dziś także półfinał preselekcji mołdawskich „O melodie pentru Europa” z udziałem 14 kandydatów, którzy rywalizować będą o osiem miejsc w jutrzejszym finale. O wynikach decydować będą jurorzy i widzowie w stosunku głosów 50/50. Wśród uczestników warto wymienić m.in. SunStroke Project (ESC 2010), grupę Ethno Republic w towarzystwie Surorile Osoianu, Samira Longhina czy Dianę Brescan. Telewizja TRM na swojej eurowizyjnej podstronie opublikowała już pocztówki, które dziś wyemitowane będą przed każdym występem. Show rozpoczyna się dziś o 18:35 czasu polskiego. Transmisja dostępna będzie TUTAJ. Całość potrwa ok. 160 minut.

Chociaż zagranicznym fanom ciężko zrozumieć fenomen preselekcji litewskich, to jednak u naszych sąsiadów konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Po raz pierwszy w historii nadawca LRT zdecydował się zorganizować finał poza stolicą – konkurs trafi do Kłajpedy i rozegrany zostanie na terenie Svyturys Arena. Bilety wyprzedano w 15 minut, a wejściówki kosztowały ok. 3 euro. Jak podaje firma zajmująca się dystrybucją, dodatkowe bilety trafią do sprzedaży jeszcze w środę, ale będą dostępne jedynie w kasie na terenie obiektu. Jutro LRT wyemituje drugi ćwierćfinał preselekcji. Ponieważ ten odcinek został nagrany już wcześniej, wiemy, że głosowanie jurorów litewskich wygrał Fusedmarc, drugie miejsce zdobył Gabrielius Vagelis, a trzecie Kotryna Juodzeviciute. Najsłabiej poszło grupie Queens of Roses, natomiast zagrożone odpadnięciem są też Mia i Paula! Ostateczną decyzję o tym, kto wejdzie do półfinału podejmą widzowie.

Dodatkowe akcje dla czytelników Dziennika Eurowizyjnego!

  • Głosowanie jurorów RSC w preselekcjach Łotwy, Danii, Norwegii, Litwy, Mołdawii, Estonii, Ukrainy, Rumunii i Islandii. Swoje punktacje należy wysyłać na blazewicz.poczta@gmail.com – szczegóły i terminarz TUTAJ.
  • Zgłoś się do piątej edycji „POLISH REVIEW”! Szczegóły TUTAJ
  • Głosowanie w finale urodzinowego plebiscytu „Lucky 13″! Szczegóły TUTAJ.
  • Masz pytanie do Kasi Moś? Wyślij je na blazewicz.poczta@gmail.com do końca lutego!

Źródło: RTVSLO, TRM, LRT, Eurovoix, fot.: ESCunited

Reklamy