Kalendarz preselekcyjny zapełnia się nie tylko datami finałów narodowych, ale też premier piosenek, które wybrane były wewnętrznie. Już 28 lutego poznamy utwór Austrii (Nathan Trent), dzień później odbędzie się premiera „Gravity” Hoviga z Cypru, a na 2 marca zapowiedziana jest premiera „My Friend” Jacquesa Houdeka z Chorwacji. Dzień po Chorwacji swój utwór pokaże światu Holandia (O’G3NE). 7 marca dowiemy się kto i z czym reprezentować będzie Australię, a na Dzień Kobiet premierę swojego utworu planuje Blanche z Belgii. Dopiero 13 marca odbędą się premiery piosenek z Bułgarii i Czarnogóry. Sporo już wiemy, ale wciąż jeszcze brakuje nam informacji na temat niektórych państw. Nie znamy dokładnej daty premiery nowej wersji utworu Albanii („World” Lindity Halimi), piosenki z Azerbejdżanu (Diana Hajiyeva), Armenii (Artsvik), Czech (Martina Barta „My Turn”), Irlandii (Brendan Murray), Macedonii (Jana Burceska), Rosji, Izraela (Imri Ziv), San Marino i Serbii.

Christer Bjorkman ma uratować Eurowizję 2017 w Kijowie – Europejska Unia Nadawców dołączyła go do teamu organizującego konkurs i Szwed będzie tam pełnił tę samą rolę co w 2016 roku, czyli będzie pracował nad występami wszystkich reprezentantów. W jednym z wywiadów Bjorkman podkreślał, że Szwecja nie przejmuje organizacji Eurowizji, a on chce jedynie wspomóc Ukraińców swoim doświadczeniem. Przyznaje też, że to dla niego spore wyzwanie bo pracuje w obcym dla siebie otoczeniu. Dołączenie Bjorkmana do teamu na pewno poprawi aktualną sytuację ukraińskiego nadawcy, o której rozpisują się media światowe (m.in. „New York Times” czy „Newsweek”). Wszędzie pojawiają się alarmujące wieści, że nadawca ukraiński nie ma pieniędzy na organizację show, że w przygotowaniach panuje chaos i że ze względu na konflikty wewnętrzne ekipa organizatorów traci najważniejsze osoby. Nadawca UA:PBC oraz EBU wciąż podkreślają, że przygotowania idą zgodnie z planem.

Już dziś poznamy fragmenty piosenek z czwartego półfinału Melodifestivalen. W ostatniej grupie startują m.in. Wiktoria, Loreen oraz Jon Henrik Fjallgren. Od godziny 10:40 rozpoczynają się w Skelleftea próby przed sobotnim półfinałem. Każdy wykonawca będzie mieć 30 minut na scenie. Od godziny 14:30 minutowe fragmenty z prób pojawiać się będą na oficjalnej stronie Melodifestivalen. Po godzinie 20:00 odbędzie się Impreza Powitalna dla wszystkich uczestników. Prawie pełne wersje studyjne piosenek opublikowane zostaną w sobotę o godzinie 14:00. Co ciekawe, podczas trzeciego półfinału MF padł tegoroczny rekord ilości oddanych głosów – ponad 5,7 mln smsów czy głosów z aplikacji. Przypominam, że w finale Melodifestivalen swój głos będzie miało polskie jury, a (zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami) punkty przekaże na wizji Kasia Moś, nowa reprezentantka naszego kraju.

Dodatkowe akcje dla czytelników Dziennika Eurowizyjnego!

  • Głosowanie jurorów RSC w preselekcjach Łotwy, Danii, Norwegii, Słowenii, Litwy, Mołdawii, Estonii, Ukrainy, Rumunii i Islandii. Swoje punktacje należy wysyłać na blazewicz.poczta@gmail.com – szczegóły i terminarz TUTAJ.
  • Zgłoś się do piątej edycji „POLISH REVIEW”! Szczegóły TUTAJ
  • Głosowanie w finale urodzinowego plebiscytu „Lucky 13″! Szczegóły TUTAJ.

Źródło: Wikipedia, Eurovoix, Eurovision.tv, Wiwibloggs, SVT, fot.: Nathan Trent

Reklamy