Hiszpania nadal żyje sobotnim finałem narodowym i kontrowersjami wywołanymi przez głosowanie jurorów, które doprowadziło do niespodziewanego zwycięstwa Manela Navarro nad faworyzowaną Mirelą. Wyniki głosowania zostały przyjęte buczeniem, jednego z jurorów oskarżono o bliskie stosunki z Manelem, a sprawą zajął się nawet parlament w tym kraju, domagając się od RTVE wyjaśnień w sprawie przebiegu finału narodowego. Teraz dochodzą kolejne fakty i plotki. Istnieją podejrzenia, że utwór „Do it for your lover” został opublikowany już 11 sierpnia 2016, czyli o prawie miesiąc za wcześnie. Trwają aktualnie próby zweryfikowania tych doniesień. Dodatkowo portal Los40.es poinformował o zwycięstwie Manela jeszcze przed końcem głosowania, jednocześnie podając, że wokalista był faworytem jury i wygrał z ulubienicą widzów. Skąd portal posiadał takie informacje przed końcem finału narodowego? OGAE Hiszpania domaga się wyjaśnień od RTVE ws. relacji Manela Navarro z jednym z jurorów, który dał wokaliście 12 punktów. Regulamin konkursu zabrania osobom powiązanym z kandydatom zasiadania w jury konkursu. Wielu fanów twierdzi, że całe to zamieszanie doprowadzi do rezygnacji Manela z udziału w Eurowizji i wtedy Mirela zajmie jego miejsce. Sama wokalistka podziękowała za ogromne wsparcie w tej sytuacji i zapowiedziała rychły powrót z „ważnym newsem”. Sam Navarro będzie w sobotę gościem trzeciego półfinału preselekcji ukraińskich.

Reprezentant Włoch – Francesco Gabbani (fot.) – zapowiedział, że w tekście eurowizyjnej wersji utworu „Occidentali’s Karma” pojawi się fragment po angielsku, by widzowie mogli zrozumieć główne przesłanie piosenki i nie traktować występu człowieka tańczącego z gorylem jako żartu. Nowa wersja zostanie też skrócona, gdyż aktualnie utwór jest o 37 sekund za długi i nie spełnia wymogów EBU. Gabbani jest już teraz traktowany jako jeden z kandydatów do zwycięstwa w Kijowie, a we Włoszech odniósł kolejny (po zwycięstwie podczas Sanremo) sukces. Jego utwór był najczęściej odtwarzanym włoskim teledyskiem w historii tego kraju – raportuje portal Vevo. Sam finał festiwalu oglądało ponad 12 mln widzów co jest ogromnym sukcesem telewizji RAI.

Telewizja szwedzka opublikowała dziś minutowe fragmenty (nagrania z prób) utworów z III półfinału Melodifestivalen. Robin Bengtsson zaśpiewa piosenkę „I can’t go on” współtworzoną przez Robina Stjernberga, który reprezentował Szwecję w 2013 roku. Poza Robinem o finał powalczą też m.in. Krista Siegfrids, Anton Hagman czy Bella & Filippa. Fragmenty dostępne są do odsłuchu TUTAJ. Z kolei telewizja holenderska ujawniła, że O’GNE zaprezentują swój eurowizyjny utwór 3 marca o godzinie 11:00. Na razie nie podano żadnych szczegółów dot. piosenki. Wiadomo jedynie, że kompozycję przygotował ojciec członkiń zespołu.

To już ostatnie chwile na głosowanie w plebiscycie „Nasz Faworyt PL 2017”. Swój głos na ulubionego kandydata polskich preselekcji można oddawać jedynie do północy. Wyniki podane zostaną jutro i zestawione będą z innymi dużymi głosowaniami polskich portali. Szczegóły głosowania w plebiscycie Dziennika Eurowizyjnego dostępne są TUTAJ. Wykonawcy robią co mogą, by w tak krótkim czasie wypromować swój utwór. Kasia Moś wystąpiła już w wielu programach (m.in. „Pytanie na Śniadanie”). Dziś w TVP2 gościł Martin Fitch, który wykonał akustyczną wersję „Fight for us”. Jutro w „Dzień dobry TVN” pojawi się Carmell i zaśpiewa „Faces”. W sobotę planowane jest studio eurowizyjne w ramach „Pytania na Śniadanie”. Gośćmi będą niektórzy finaliści, a na widowni pojawią się też przedstawiciele ich fan klubów oraz stowarzyszenia OGAE Polska. Pierwsze próby rozpoczną się w piątek wieczorem i będą kontynuowane w sobotę od godziny 11:00. Już teraz zapraszam na relację z sobotnich prób, którą będę prowadził dla portalu Eurowizja.org. Osoby, które będą przebywać na widowni finału narodowego muszą się stawić w budynku F Telewizji Polskiej już o godzinie 18:30. Finał rozpoczyna się o 20:30, a przed nim przeprowadzona zostanie facebookowa transmisja live z udziałem czytelników Dziennika Eurowizyjnego.

Dodatkowe akcje dla czytelników Dziennika Eurowizyjnego!

 • Głosowanie jurorów RSC w preselekcjach Łotwy, Norwegii, Litwy, Włoch (przedłużone do 19.02), Mołdawii, Estonii, Malty, Węgier, Rumunii i Islandii. Swoje punktacje należy wysyłać na blazewicz.poczta@gmail.com – szczegóły i terminarz TUTAJ.
 • Głosowanie w finale urodzinowego plebiscytu „Lucky 13″! Szczegóły TUTAJ.
 • GŁOSOWANIE NA FAWORYTA POLSKICH PRESELEKCJI 2017 – Szczegóły TUTAJ.

Źródło: Oikotimes.com, Eurovoix, SVT.se, inf. własne, Eurowizja TVP, Eurowizja.org, fot.: proucesy.org

Reklamy

2 komentarze

 1. To jest żenujące że Mroziński został wybrany spośród innych lepszych piosenek.Nie rozumiem tego zamieszania wokół tej osoby,bo artystą go nie można nazwać. Osoba która śpiewa w Jaka to melodia ,nie wydała żadnej płyty i co najważniejsze nie ma dobrego głosu nie wygra żadnego konkursu. Szanowne OGAE dajcie spokój i nie róbcie na siłę z nikogo gwiazdy.Pozdrawiam.

  Polubienie

  1. Zgadzam się w 100%. Dodam także, iż Mroziński biorąc udział w „idolu” w trakcie półfinału spotkał się z krytyką ze strony jurorów z powodu wokalu (zmasakrował wtedy piosenkę „When I Need You” Roda Stewarta niemiłosiernie ją fałszując). Wiem, bo miałem okazję obejrzeć ten występ.

   Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.