Margaret poznała swoich rywali w OGAE 2nd Chance Song Contest 2016

OGAE 2nd Chance Song Contest to plebiscyt internetowy organizowany przez sieć OGAE – międzynarodowej organizacji zrzeszającej fanów Eurowizji z ponad 40 krajów. Aktualnie w skład OGAE wchodzą 44 kluby (w tym dwa niemieckie) oraz specjalne stowarzyszenie „Reszta Świata”, do którego dołączyć mogą wielbiciele konkursu z krajów, które swojego OGAE nie ma (m.in. Australia, Gruzja, Bośnia, Węgry, San Marino ale też USA, Argentyna, Kanada, Chile itp.).

Konkurs drugiej szansy powstał w 1987 roku i uczestniczyły w nim jedynie cztery kluby. Plebiscyt bardzo szybko się rozrósł i doczekał się oprawy graficznej oraz wersji wydawanej na DVD. Teraz organizatorzy plebiscytu stawiają głównie na YouTube. W konkursie uczestniczą piosenki, które nie wygrały preselekcji narodowych w swoich krajach. O tym, jaki utwór zostanie wysłany, decydują członkowie danego klubu i oni też później mają prawo głosu w finale. Głosowanie odbywa się najczęściej w lato, a pod koniec tej pory roku punkty są zbierane i podawane do wiadomości publicznej. Klub, którego piosenka zdobędzie najwięcej punktów, zostaje organizatorem kolejnej edycji.

Polska zadebiutowała w OGAE 2nd Chance Song Contest w 2003 roku, a w tym roku reprezentantką wybraną przez członków OGAE Polska jest Margaret z utworem „Cool me down” – wokalistka zajęła 2. miejsce w polskich preselekcjach narodowych. Poznaliśmy już wszystkich konkurentów Małgosi i wielu ciekawych artystów na liście nie brakuje. Ukrainę reprezentować będzie formacja The Hardkiss, która zajęła w finale narodowym 2. miejsce, a pod koniec czerwca będzie koncertować w Rzeszowie i już zapowiedziała start w selekcjach 2017. Dla OGAE Reszta Świata zaśpiewa Kallay Saunders Band (klub ma prawo wybierać utwory z krajów, które nie mają swoich klubów OGAE) z liderem Andrasem, reprezentantem Węgier 2014. Duńczycy wskazali na faworytkę selekcji – Anję Nissen urodzoną w Australii. OGAE Norwegia wybrało utwór, który nie wszedł do superfinału MGP ale stał się hitem w Euroclubie w Sztokholmie – „Laika” grupy The Hungry Hearts. W barwach Hiszpanii wystąpi Maria Isabel, zwyciężczyni Eurowizji dla Dzieci 2004. Pełny skład dostępny TUTAJ, a wszystkie utwory odsłuchać można poniżej.

Patrząc po liście startowej i pamiętając euforię jaka zapanowała wśród fanów Eurowizji po publikacji utworu „Cool me down” można śmiało stwierdzić, że polska propozycja jest w gronie faworytów do wygrania. Utwór Margaret bardzo często był grany w Euroclubie w stolicy Szwecji, a fani Eurowizji z całego świata świetnie bawili się w rytm nowoczesnego utworu. Wśród największych rywali Polski wymienić można utwory ze Szwecji, Finlandii czy Norwegii. Warto wspomnieć, że OGAE Białoruś reprezentować będzie utwór „My Universe” grupy Napoli, która starała się także o wyjazd na Eurowizję w barwach Polski.

Przed Eurowizją Dziennik Eurowizyjny organizował plebiscyt podobny do OGAE 2nd Chance – „Klemovision”, w którym startowały utwory preselekcyjne wybrane przez autora strony. O wynikach decydowali czytelnicy. Jedynie sześć utworów z Klemovision startować będzie w OGAE 2nd Chance. Z tych sześciu najlepiej poradziło sobie właśnie „Cool me down” (ale udział tej piosenki miał nieco inną formę ze względu na to, że głosowali tylko Polacy), ale utwór Finlandii „On it goes” zajął 3. miejsce, a „Never alone” z Danii szóste.

%d blogerów lubi to: