Znamy polskich finalistów!

Dziś w programie „Świat się kręci” Artur Orzech, Teresa Lipowska, Monika Kuszyńska, Robert Janowski i Tomasz Lener otwierali koperty z nazwiskami wykonawców, którzy zakwalifikowali się do polskiego finału narodowego. W stawce znaleźli się zarówno pewniacy jak i parę niespodzianek. Oto finaliści:

O ponowny udział w Eurowizji walczy Edyta Górniak, która reprezentowała Polskę w 1994 roku zajmując 2. miejsce. Goście w studiu podkreślali, że jej zgłoszenie się do konkursu podniosło prestiż preselekcji, a jej udział jest wspaniałym wydarzeniem. Teresa Lipowska już zapowiedziała, że będzie za nią trzymać bardzo mocno kciuki.

Do preselekcji powraca Katarzyna Moś, która startowała w 2006 roku z „I wanna know”. Grupa Napoli z Białorusi ma natomiast drugą szansę w walce o ESC 2016. W styczniu zajęli 2. miejsce w finale preselekcji białoruskich, przegrywając z Ivanem.

Poza Napoli w selekcjach wystąpi też drugi „zagraniczny” uczestnik – formacja Taraka, w skład której wchodzą zarówno Polacy jak i Ukraińcy. Warto przypomnieć, że białoruski zespół Dali startował w selekcjach 2009, natomiast Ukraińców nigdy wcześniej w naszym finale narodowym nie było.

Poza Edytą Górniak pewniakami do finału były też Margaret i Natalia Szroeder. Premiery piosenek „Cool me down” (napisanej przez twórców „Heroes” Mansa Zelmerlowa oraz reprezentanta Azerbejdżanu 2009 – Arasha) oraz polskojęzycznej kompozycji „Lustra”.

W selekcjach wystartują też wykonawcy, o których już wcześniej mówiło się w tym kontekście: Michał Szpak, Aleksandra Gintrowska i Dorota Osińska. Monika Kuszyńska uznała, że stawka konkursowa wydaje się być dość mocna, co na pewno przełoży się na wielkie emocje 5 marca. Warto podkreślić, że reprezentantka Polski z Wiednia będzie gościem specjalnym preselekcji i swoim występem otworzy konkurs.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od czwartku w „Świat się kręci” mają występować poszczególni finaliści, by zaprezentować swoje utwory na scenie. Na razie nie znamy szczegółów tego pomysłu, ale zapewne wszystkiego dowiemy się wkrótce. Aktualnie znamy 6 na 9 utworów. Gdy poznamy wszystkie, Dziennik Eurowizyjny zaprosi czytelników do głosowania na faworyta preselekcji.

Źródło: TVP, fot.: progressofpoland

7 komentarzy

 1. Stawka dość ciekawa, jednak jak dla mnie z utowrów, które są już do odsłuchu najlepszą kompozycją jest „Grateful” Edyty Górniak, mam nadzieję, że zyska jeszcze bardziej „na żywo”. 3mam kciuki, wysłanie Edyty na konkurs ma jeszcze jeden dodatkowy plus, Edzia jest znana wśród fanów Eurowizji, ma wielu sympatyków co na pewno znajdzie odzwierciedlenie w punktacji, jury też powinno wysoko ocenić tą piosenkę. Póki co Edyta jest dla mnie bezkonkurencyjna! 🙂
  pozdrawiam 🙂

  Polubienie

 2. No nie powiem jestem pod wrażeniem , byłam pewna , że te preselekcje to będzie dno i 3 metry mułu a tu taka niespodzianka . Czekam na występy na żywo 🙂

  Polubienie

 3. Co do samej stawki preselekcyjnej, to jestem pod ogromnym wrażeniem, TVP wykonało kawał dobrej roboty. Zupełnie nie mam faworyta na ten moment i bardzo ciężko mi się zdecydować, oj będę miał problem 5 marca… Z tych co słyszałem to podoba mi się Górniak, Margaret (fragm.), Szpak, Osińska, Moś

  Polubienie

 4. Jeśli zostanie zdyskwalifikowana, to dlatego, że jest kiepska. Po co tutaj jakieś teorie na siłę wymyślać?

  Polubienie

 5. Mogła się zgłosić Maryla Rodowicz! Ona by wygrała z piosenką „Kolorowe Jarmarki” 🙂

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: