Wyspiarze podadzą półfinalistów

Dziś Malta i Islandia ogłoszą nazwiska uczestników preselekcji narodowych. Telewizja islandzka RUV ma podać listę kandydatów startujących w półfinałach przed godziną 21:00. Nazwiska wykonawców, kompozytorów oraz tytuły piosenek poznamy podczas programu rozrywkowego tej stacji. Przypominam, że w półfinałach usłyszymy łącznie 12 piosenek, a telewizyjny etap selekcji rusza 6 lutego. Po ogłoszeniu listy wykonawców na blogu pojawi się update w tej sprawie.

UPDATE: Oto lista półfinalistów selekcji islandzkich:

 • Sigga Eyrún – Kreisí (Crazy)
 • Helgi Valur Ásgeirsson – Óvær (Uneasy)
 • Erna Mist & Magnús Thorlacius – Ótöluðorð (Unspoken words)
 • Erna Hrönn Ólafsdóttir & Hjörtur Traustason – Hugurminner (My mind is)
 • Þórdís Birna Borgarsdóttir & Guðmundur Snorri Sigurðarson – Spring yfirheiminn (All over the world)
 • Alda Dís Arnardóttir – Augnablik (One Moment)
 • Karlotta Sigurðardóttir – Óstöðvandi (Unstoppable)
 • Ingólfur Þórarinsson – Fátækurnámsmaður (A broke student)
 • Elísabet Ormslev – Á ný (Again)
 • Greta Salome Stefánsdóttir (ESC 2012) – Raddirnar (The Voices)
 • Sigríður Eir Zophoniasardóttir & Jóhanna Vala Höskuldsdóttir – Égséþig (I see you)
 • Pálmi Gunnarsson – Égleiðiþigheim (I lead you home)

O 20:50 rusza kolejny odcinek programu „Xarabank”, który będzie poświęcony preselekcjom narodowym tej małej wyspy. Poznamy wtedy wszystkich półfinalistów i najprawdopodobniej fragmenty ich konkursowych utworów. Wśród faworytów do awansu znajdują się m.in. Ira Losco (foto), Franklin Calleja czy Christabelle Borg. Program (uwaga, będzie bardzo długi i często przerywany reklamami) można śledzić TUTAJ.

Zmiany w Szwajcarii, anulowane przesłuchanie w Mołdawii

Stawka finałowa selekcji szwajcarskich ulega zmianie po tym, gdy odkryto, że utwór Stephanie Palazzo złamał regulamin, gdyż został wykonany przed 1 września 2015 roku. Tym samym w finale konkursu nie usłyszymy włoskojęzycznej ballady „Perche mi guardi cosi”, a jej miejsce zajmie „Disque d’or” formacji Kaceo, która zajęła 3. miejsce w rundzie „Expertcheck” w kategorii piosenek nadawcy francuskojęzycznego RTS. Tekst utworu formacji zawiera przekleństwo i lokowanie produktu (YouPorn) co musi być zmienione, by spełniać warunki EBU. Podczas „Expertcheck” wokalista Kaceo zwrócił na siebie uwagę dość nietypowym zachowaniem scenicznym i ściąganiem z siebie kolejnych części garderoby.

Planowany na wczoraj casting w ramach selekcji mołdawskich został odwołany, a wszystkie 47 utworów jurorzy wysłuchają w wykonaniu na żywo 19 grudnia i wtedy też zdecydują, kto powinien awansować do półfinałów, w których jest miejsce aż dla 24 uczestników. Transmisja przesłuchania będzie dostępna online na stronie TRM.md. Casting ruszy 19 grudnia o 11:00. Przypominam, że wszystkie zgłoszone utwory dostępne są TUTAJ.

Sergey zaśpiewa utwór Kirkorowa

Telewizja rosyjska potwierdziła, że Sergey Lazarev wykona w Sztokholmie piosenkę autorstwa Filipa Kirkorova i Dimitrisa Kontopoulosa, chociaż jeszcze dziś rano podawano, że nadawca ma do wyboru kilka różnych propozycji. Jak mówi sam Kirkorow, Sergey był sceptycznie nastawiony do pomysłu reprezentowania Rosji na Eurowizji, ale gdy usłyszał proponowany utwór (nazywany przez kompozytora superhitem) zmienił zdanie. Prace nad utworem jeszcze trwają, ale wkrótce kompozycja będzie gotowa i wtedy zaczną się przygotowania do prezentacji scenicznej, która ma być niezwykle ważnym elementem przyszłorocznego projektu eurowizyjnego Rosji.

Wiemy, że za wyborem Lazareva na reprezentanta Rosji stoi wewnętrzna komisja stacji RTR, która naradzała się nad kilkoma kandydaturami. Ostatecznie uznano, że Sergey jest w stanie podołać zadaniu i wielkiej odpowiedzialności, gdyż jest doświadczonym i popularnym wokalistą. Premiera piosenki ma nastąpić na początku przyszłego roku. Kompozycja ma bardzo silne przesłanie, które zostanie jeszcze dodatkowo wzmocnione przez ciekawy występ sceniczny.

Sergey Lazarev jest aktualnie w trakcie trasy koncertowej z okazji 10-lecia kariery solowej i wydania albumu „The Best Of”. Wystąpi w 16 miastach Rosji, a jedynym zagranicznym koncertem będzie ten w stolicy Estonii – Tallinie, zaplanowany na 10 kwietnia.

Turkowizja z kolejnym powrotem

Coraz bardziej prawdopodobny jest scenariusz organizacji jednodniowej Turkowizji, której format będzie pozbawiony rundy półfinałowej z powodu zbyt niskiej frekwencji. Organizatorzy informują na oficjalnej stronie internetowej jedynie o finale, który zaplanowano na 19 grudnia, nigdzie nie ma słowa o półfinale, który miał się odbyć dwa dni wcześniej. Coraz więcej nadawców deklaruje natomiast transmisję show. Na terenie Turcji konkurs obejrzeć będzie można za pośrednictwem TMB TV, ATV, Ordu Boztepe TV i Kral TV, z kolei na Ukrainie finał pokazany będzie przez stację Yuzhnaya Volna TV.

Chociaż do finału pozostał tydzień, okazuje się, że lista uczestników nadal nie jest jeszcze w pełni potwierdzona. Do konkursu wraca Kosowo, które zadebiutowało w 2013 roku, zajmując ostatnie miejsce w finale. Co ciekawe, kraj wystartuje w konkursie gdzie udział bierze także inna część Serbii (ale nie tak zbuntowana) – Sandżak. Na razie nie wiadomo, kto zostanie reprezentantem Kosowa, ani jak w tej sytuacji zachowa się reprezentant Sandżaku.

W Internecie dostępny jest już utwór Niemiec na Turkowizję 2015 – „Sessiz Ciglik” Deryi Kaptan. Odsłuchać (lub nawet kupić) można go TUTAJ. Z kolei reprezentantka Białorusi – Alexandra Kyazumova – wykona utwór „Azadliq”, którego angielska wersja pt. „Freedom” jest już dostępna na YouTube (nad artykułem). Co ciekawe, Alexandra została namówiona do udziału w Turkowizji przez Gunesh, pierwszą reprezentantkę tego kraju i laureatkę 2. miejsca w 2013 roku.

Reklamy

3 komentarze

 1. Nawet jeśli Rosja będzie miała dobre, mocne entry to słaby wygląd wokalisty zepsuje ich wynik. Real Madryt to silny klub, ale potrafili przegrać z Barcą 0:4. Trzeba być perfekcyjnym więc. Żyje się raz i nie można życia marnować na niedoskonałość.

  Polubienie

 2. Doskonałość? W życiu nie ma przecież nic doskonałego! Perfekcjonizm nigdy nie jest czymś dobrym.

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.