Sylwia Grzeszczak na podium OSC 2015

Wielki sukces Sylwii Grzeszczak

Wymarzona reprezentantka Polski na Eurowizji 2016 (według plebiscytu „Dziennika Eurowizyjnego”) – Sylwia Grzeszczak – zajęła 3. miejsce w corocznym głosowaniu OGAE Song Contest. Zwycięzcą okazał się klub, który tegoroczny konkurs organizował – OGAE Francja. Reprezentantem Francuzów był popularny Kendji Girac z utworem „Andalouse”, który w głosowaniu otrzymał aż 248 punktów. Sylwia za piosenkę „Kiedy tylko spojrzę” wykonaną razem z Sound’n’Grace uzbierała 145 punktów, w tym 12 punktów od fanów ze Słowacji, Holandii i Czarnogóry oraz 10 punktów od Irlandii, Norwegii, Rosji i Izraela. Kluby, które nie wsparły Sylwii punktami to Turcja, Szwecja, Łotwa, Ukraina, Malta, Słowenia, Francja, Serbia, Dania, Hiszpania oraz Reszta Świata. Polska reprezentantka pokonała m.in. Ellę Hendersson z Wielkiej Brytanii (4. miejsce), Darina ze Szwecji (5. miejsce), Kate Ryan z Belgii (6. miejsce), Jelenę Tomasevic z Serbi (9. miejsce), Taylor Swift jako reprezentantkę klubu OGAE ROW (10. miejsce), Ruth Lorenzo z Hiszpanii (14. miejsce), Ingę i Anush z Armenii (20. miejsce) czy Sergeja Ćetkovicia z Czarnogóry (30. miejsce). Łącznie w konkursie brało udział 31 utworów.

Sylwia Grzeszczak pod koniec sierpnia ogłosiła, że z powodu ciąży robi przerwę w karierze muzycznej, więc jest mało prawdopodobne, że to ona zostanie reprezentantką Polski na Eurowizji 2016. Przypomnę, że Telewizja Polska wewnętrznie wybierze (a może już wybrała) naszego nowego przedstawiciela. Ogłoszenie nazwiska reprezentanta oraz premiera piosenki odbędą się w lutym.

Rząd zdecyduje o udziale w Turkowizji

Reprezentantki Tatarstanu, członkinie formacji Yamle, cały czas czekają na „zielone światło” od rządu tej republiki, który ma zdecydować o udziale w Turkowizji organizowanym przez Turksoy. Przypomnę, że z powodu konfliktu na linii Turcja-Rosja, minister kultury Federacji Rosyjskiej nakazał republikom wchodzącym w skład FR wycofanie się z konkursu w Stambule. Sześć republik już to zrobiło, natomiast Tatarstan bardzo mocno się opiera. Republika rok temu organizowała konkurs w Kazaniu, a zarówno w 2013 jak i w 2014 roku zajmowała w finale bardzo wysokie miejsca. Przedstawiciele stacji Maidan TV uważają, że imprezy kulturalne powinny być niezależne od polityki.

Znamy już reprezentantkę Uzbekistanu – będzie nią Almira Alibekova, muzycznie aktywna od 2011 roku. Uzbekistan startuje w Turkowizji od 2013 roku, do tej pory dwukrotnie zaliczył finał w którym zajął raz 11., a raz siódme miejsce. Do pełnej stawki konkursu brakuje nam już tylko reprezentacji Turcji i Turkmenistanu.

1 komentarz

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: