Nasi sąsiedzi wybrali piosenki na JESC

Dzisiejszy finał narodowy preselekcji ukraińskich wygrała Anna Trincher z utworem „Pochny z sebe (Zacznij od siebie)” zaśpiewanym po ukraińsku i angielsku. To pop-rockowa propozycja, która nieco różni się od poprzednich dokonań Ukrainy w tym konkursie. Decyzję o reprezentancie podjęli wspólnie widzowie i jurorzy, a wśród gości specjalnych znalazła się m.in. Zlata Ognevich. Wczoraj odbył się finał selekcji na Białorusi – tam wygrał faworyt czyli Ruslan Aslanov z utworem „Volshebstvo”. Ruslan to zwycięzca ukraińskiego (ale dostępnego także dla uczestników z Białorusi) „The Voice. Kids” – wokalista zdobył 12 punktów zarówno od widzów jak i od jury. Podczas finału prowadzący rozmawiali z byłymi reprezentantami Białorusi na JESC, wystąpił także Uzari.

Znamy już 3 piosenki na JESC 2015. Są to Białoruś, Ukraina i Albania. Reprezentantów wybrano już także na Malcie, w Czarnogórze, Gruzji i Armenii. Zgodnie z opublikowanym już terminarzem, kolejny kraj, który wyłoni swojego uczestnika JESC poprzez finał narodowy to Bułgaria – finał zaplanowano na 6 września. 12 września poznamy nazwisko włoskiego reprezentanta, a sezon selekcyjny najprawdopodobniej zamknie Holandia, gdzie finał odbędzie się 3 października. Selekcje narodowe planują też Irlandia, Rosja i Słowenia, jednak na razie bez szczegółów.

CZY WIESZ, ŻE…

Jubileuszowa, 25. Eurowizja nie odbyła się w Izraelu, gdyż nadawca nie zdecydował się na ponowną organizację. Prawa przejęła Holandia, a termin ustalono na niekorzyść Izraela, który ostatecznie w ogóle nie pojawił się w stawce, pozwalając w ten sposób na start pierwszemu państwu arabskiemu. W ten sposób na Eurowizji zadebiutowało Maroko.

 • Hiszpania i Francja, kraje, które w 1979 zajęły 2-3. miejsca, odmówiły organizacji Eurowizji w 1980.
 • Ralph Siegel skomponował dwa utwory na konkurs – dla Luksemburga (słynna piosenka o pingwinach) i dla Niemiec. Tę drugą zaśpiewała Katja Ebstein, która po raz trzeci wystąpiła na ESC.
 • Niemiecka wokalistka w trakcie każdego swojego eurowizyjnego startu zajmowała miejsce w top3, niestety nigdy nie wygrała.
 • Konkurs wygrał Johnny Logan z utworem „What’s another year”. Kompozycja stała się hitem w Europie, ale jakiekolwiek inne piosenki wokalisty ponosiły ogromne porażki na listach przebojów. Do 1987 twierdzono, że Logan to kolejny zwycięzca Eurowizji z jednym hitem i jego kariera na tym się zakończy.

Po zwycięstwie ABBY w 1974 roku, konkurs wielokrotnie wygrywały zespoły. Zdawało się więc, że odkryto idealną receptę na sukces. Zwycięzcy z 1981 jedynie potwierdzili tę teorię. Eurowizję w Dublinie wygrał brytyjski kwartet Bucks Fizz.

 • Zespół Bucks Fizz był stworzony specjalnie na potrzeby Eurowizji, a wzorem była nie tylko ABBA, ale także formacja Brotherhood of Man.
 • Na sukces złożyło się wiele czynników – chwytliwa piosenka, wesoła i energiczna choreografia oraz słynny moment ze zmianą elementu stroju. Tego rodzaju efekt zastosowano na Eurowizji po raz pierwszy, do tej pory często jest wspominany.
 • Krytycy uważają, że członkowie Bucks Fizz byli wybrani z powodu ich wyglądu i prezencji, a nie na podstawie talentu wokalnego, co niestety słychać w występie na żywo. Jednocześnie jednak udowodniono, że niedostatki można ukryć choreografią, strojami i efektami scenicznymi.
 • „Making your mind up” stało się przebojem w Europie, formacja zdołała stworzyć jeszcze dwa topowe utwory.
 • Po raz drugi z rzędu Niemcy zajęły drugie miejsce. Spodziewano się, że ten kraj w najbliższym czasie sięgnie w końcu po Grand Prix
 • Od samego początku ESC oficjalnie w konkursie startują Niemcy Zachodnie, jednak bardzo rzadko ten fakt miał odzwierciedlenie chociażby w poprawnym podpisie czy na tablicy punktowej.
 • W 1981 roku Austria po raz pierwszy zdecydowała się na udział publiczności w wyborze piosenki na Eurowizję. Wokalista Marty Brem został wybrany wewnętrznie, a utwór wskazano poprzez głosowanie kartkami pocztowymi. Niestety, piosenka „Wenn du da bist” zajęła podczas ESC 17. miejsce, zapewne z powodu niezrozumiałej prezentacji scenicznej (kto zna występ, ten na pewno zrozumie o czym mówię).
 • Marty przyznał, że po długim okresie przygotowań i wytężonej pracy nad występem scenicznym i piosenką, wreszcie przyszedł oczekiwany czas konkursu w Dublinie, a gdy Austriak zajął 4. miejsce od końca, nagle wszyscy zaczęli go ignorować. Wokalista poczuł się zupełnie zapomniany, wspomina, że jego telefon nieznośnie milczał. Przyznał, że bardzo go to frustrowało i żałował decyzji o udziale w konkursie.
Reklamy

One comment

 1. Ruslan Aslanov nie wygrał ukraińskiego The Voice. Kids, tylko był finalistą z drużyny Tiny Karol. O ile dobrze pamiętam to zwycięzcą został Roman Sasanchin, również od Tiny Karol. Co ciekawe, w tej samej edycji startowała także Anna Trincher (drużyna Natalii Mohylewskiej)

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.