The Best of Poland 5, Newsy, Historia Szwecji

THE BEST OF POLAND – PART 5

Zakończyło się bardzo dramatyczne głosowanie w IV grupie plebiscytu na najlepszą polską piosenkę selekcyjną. Zagłosowały 22 osoby, a wyniki były na tyle wyrównane, że różnica między 1. a 2. miejscem wyniosła tylko 1 punkt, a pomiędzy 3. a 4. miejscem tej różnicy nie było w ogóle, a remis został rozstrzygnięty zgodnie z zasadami Eurowizji – sprawdziłem, która piosenka dostała więcej not. Ostatecznie do półfinału zakwalifikowały się trzy utwory (kol. alf.): „Dlatego walcz” (Margo), „Let me introduce” (K. Klich) i „Say” (Ika). Tytuł „Sofi Marinovej plebiscytu” trafia do grupy Łzy, która zremisowała na 3. miejscu, ale ostatecznie remis przegrała, bo nie wszyscy przyznali punkty piosence „Julia, tak na imię mam”. Do remisu doszło też w walce o przedostatnie miejsce i ten remis wygrał Stachursky, który w poprzedniej grupie był ostatni ze swoim utworem z 2009 roku. Oto ranking dla miejsc 4-11.

4. Łzy 166 punktów

5. Bracia 148 punkty

6. Ada Fijał 147 punkty

7. Danzel 143 punkty

8. Planeta 102 punkty

9. Det Betales 89 punktów

10. Stachursky 47 punktów

11. Formuła RC 47 punktów

Pora na głosowanie w piątej rundzie – jesteśmy już w drugiej połowie ćwierćfinałów. Pierwszym utworem będzie „I fell in love” czyli pierwsze selekcyjne podejście trio Queens (z Patrycją Wódz). Ich utwór zdobył uznanie widzów, ale nie dostał żadnych punktów od jury selekcji 2006 i ostatecznie wylądował tylko na 6. miejscu. Drugi utwór to „Blow over” czyli drugie podejście selekcyjne Nataszy Urbańskiej (to bardziej skandaliczne). Wokalistka była wtedy uważana za faworytkę, ale przegrała z Isis Gee zajmując 2. miejsce. Przegrała też sympatię fanów swoim rasistowskim okrzykiem „Dość obcych gdzieś tam„. Numer trzeci to utwór „No 2nd Chance” duetu złożonego z braci Mollęda. Kuba i Maciek w finale 2007 zajęli ponoć 7. miejsce. Z numerem czwartym startuje Ira. Zespół miał już jeden utwór w naszym plebiscycie, ale nie zdołał awansować do finału. Czy uda się teraz? Pora na utwór „Femme fatale” z preselekcji 2003. Kolejny utwór to „SuperheroSandry Oxenryd, która pochodzi ze Szwecji, ale na ESC 2006 reprezentowała Estonię. Polskę chciała reprezentować w 2008 roku i chociaż bardzo się starała, zajęła tylko ósme miejsce. Numer 6 to Adieu i Krzysztof Antkowiak z utworem „Time” z preselekcji 2003. Nie wiadomo, które miejsce zajęła ta propozycja.

Kolejny utwór to „Labyrinth of Life” niegdyś popularnej grupy Golden Life. Podczas ich występu w finale 2004 na scenie towarzyszył głównemu wokaliście jego synek. Ostatecznie jednak utwór nie do końca spodobał się publice, bo zajął tylko 11. miejsce. Po Golden Life pora na powiew folku czyli formację Brathanki, która wystartowała w selekcjach 2006. Co ciekawe, demo utworu zgłoszono, gdy w skład zespołu wchodziły inne wokalistki. Podczas finału wystąpiła już nowa dziewczyna, ale „W nas ciepło wiosen” raczej przepadło w głosowaniu, zajmując 8. miejsce. Kolejny utwór z 2003 roku to „Zakochany” formacji Ocean Front. Brak informacji o pozycji rankingowej. Przedostatni w tej grupie wystąpi Szwed Mikael Erlandsson z utworem „Love in the air„. Wokalista nie zajął miejsca w top3. I na koniec jeszcze jeden utwór z 2003 roku – „Remember” w wykonaniu Gosi.

Głosować można do czasu pojawienia się odpowiedniego wpisu na Facebooku, lub pojawienia się kolejnej notki – najlepiej głosować jak najszybciej. Punktacje wysyłać należy na blazewicz.poczta@gmail.com, a wśród osób, które wezmą udział we wszystkich głosowaniach plebiscytu rozlosowana zostanie oficjalna składanka „Suncane Skale 2012 – Pjesma Ljeta” z utworem m.in. Marcina Mrozińskiego. Aby wziąć udział w losowaniu nagrody, należy w mejlu podać imię i nazwisko.

Skład 5. grupy:

1. Queens „I fell in love”

2. Natasza Urbańska „Blow over”

3. Mollęda „No 2nd Chance”

4. IRA „Femme Fatale”

5. Sandra Oxenryd „Superhero”

6. Adieu/K.Antkowiak „Time”

7. Golden Life „Labyrinth of Life”

8. Brathanki „W nas ciepło wiosen”

9. Ocean Front „Zakochany”

10. Mikael Erlandsson „Love in the air”

11. Gosia „Remember”


TELEGRAM, TELEGRAM

Dostępny jest już fragment angielskiej wersji „Quedate Conmigo” czyli „Stay with me„. Oficjalna premiera 24 lipca.

Sabina Babayeva opublikowała jazzową wersję utworu „When the music dies”.

Portal WiwiBloggs przygotował ankietę dotyczącą tego, który członek grupy Blue lepiej wygląda w samej bieliźnie. Zdjęcie dwóch członków grupy i ankieta dostępne są TUTAJ. Na razie wygrywa Lee Ryan.

Skandal z Anouk w Holandii. Producent De Mol i jego firma Talpa wycofali się ze współpracy z nadawcą holenderskim przy selekcjach 2013 po tym, jak nadawca odrzucił starania Anouk o zostanie reprezentantką kraju. Wokalistka twierdziła, że ma świetny utwór, z którym Holandia w końcu może odnieść sukces, ale TROS poinformowało ją, że musi brać udział w selekcjach, które w 2013 roku mają się składać aż z sześciu rund. De Mol był ponoć zniesmaczony takim zachowaniem telewizji i solidaryzując się z odrzuconą Anouk, postanowił zakończyć współpracę z organizatorami selekcji.

Podczas występu w białoruskim „Słowiańskim Bazarze” Loreen spotkała się z przedstawicielami opozycji. Tym samym wokalistka coraz bardziej angażuje się w walkę z reżimami w Europie.

Telewizja duńska chce by EBU zmieniło zasady przyjmowania utworów na Eurowizję. Aktualnie utwory, które były opublikowane przed 1 września 2012 nie będą mogły brać udziału w ESC 2013. Duńczycy uważają, że czasy się zmieniły i teraz wiele wersji demo utworów krąży po Internecie i w ten sposób często takie utwory tracą szansę udziału w ESC. Telewizja duńska nie będzie dyskwalifikować takich utworów przed Dansk Melodi Grand Prix.

Z powodu nieprofesjonalnych działań właścicieli klubu „Wytwórnia” w Łodzi Nina Badrić musiała odwołać swój jedyny koncert w Polsce. Ma jednak nadzieję, że kiedyś uda jej się wystąpić w naszym kraju.

HISTORIA SZWECJI NA ESC – 1993

Po ogromnej porażce w 1992 roku doszło do sporych zmian w selekcjach Melodifestivalen, bowiem wprowadzono tam televoting. Głosowanie widzów miało być eksperymentem, jednak doprowadziło do sporych kontrowersji. Do selekcji zgłoszono ponad 1,5 tys. utworów. Finał odbył się w Goteborgu 5 marca 1993 roku. Do finału zakwalifikował się Christer Bjormkan, który rok wcześniej zajął przedostatnie miejsce na ESC. Jego nowy utwór nie przeszedł jednak do superfinału. W superfinale głosowało siedem regionów Szwecji. Najwięcej głosów od publiczności (łącznie ok. 70 tys.) zdobyła grupa Arvingarna z utworem „Eloise„. Drugie miejsce zdobył Nick Borgen, o którym mówi się, że był faworytem jury. Najwidoczniej eksperyment z przyznaniem widzom prawa do głosowania się nie powiódł, bo przez sześć kolejnych lat zwycięzcę MF znów wybierali tylko jurorzy.

Arvingarna to kwartet złożony z Caspera, Larsa, Kima i Tommy’ego. Grupa swój pierwszy album wydała w 1992 roku. Do tej pory ma ich na koncie czternaście. Zespół nadal aktywnie koncertuje w kraju. „Eloise” to utwór skomponowany przez Gerta Lengstranda i Lasse Holm, a klimatem podobny jest np. do twórczości Beatlesów. „Eloise” uważane było za faworyta Eurowizji w Irlandii. Zespół wystartował z trzynastej pozycji i zajął miejsce siódme, zdobywając 89 punktów. Najwięcej punktów Szwecja dostała od Belgii, Austrii i Izraela – po 10 punktów. Również Niemcy i Szwajcaria wysoko oceniły „Eloise” – na 8 punktów. Szwedzkie jury 12 punktów przyznało zwycięskiej Irlandii, 10 punktów trafiło do Wielkiej Brytanii,  a 8 do Francji. Do 1993 roku Szwecja tylko raz zajęła 7. miejsce – w 1962 roku. Wtedy jednak nie był to powód do dumy.

26 komentarzy

 1. O co chodzi z tymi ‚newsami’ z chorwacką Niną i jej występem w Polsce? To jest jakaś szopka? Kto tu miesza? Czy sama Nina wiedziała, że miała wystąpić u nas? 😛

  Polubienie

 2. —————–

  UKRAINA/ŁOTWA: Александра Смераханьская, Польша 🙂

  Tak właśnie! Jedenastoletnia Ola będzie naszą reprezentantką w konkursie 5. New Wave Junior 2012, który odbędzie się w połowie sierpnia na Krymie.

  W lipcowym 11. New Wave 2012 w Jurmale tym razem nie będzie nikogo z Polski.

  —————

  Polubienie

 3. No to z Anouk chyba już pozamiatane, brawo Holandio, nigdy już z półfinału nie wyjdziesz.Co im przyjdzie po tych preselekcjach? Holandia to nie Szwecja, nie ma co liczyć na taki poziom jak podczas MF (poza tym w Szwecji to już tradycja).

  Polubienie

  1. Kto wie ? Może zaproszą jakiś dobrych kompozytorów i artystów. Nie można ich z góry skreślać.

   Polubienie

   1. No tak z pewnością…patrzymy realnie, Holandia radzi sobie tragicznie, to raczej nie przysporzy temu projektowi znanych nazwisk, Anouk jest dobrze znana w kilku krajach europejskich, ma dobre piosenki, które zadowoliłyby jurorów i widzów, dali przykład jak zrazić do Eurowizji największe gwiazdy.Znanych nazwisk nie będzie, z prostej przyczyny: 6 półfinałów, większość będzie bała się ,że w nich utknie.Nawet Szwecja ma „tylko” 4.

    Polubienie

   2. Szwecja półfinałów ma 5. A w Holandii to się miało składać z 6 rund. Więc pewno też 5 półfinałów i Finał.

    I wyprzedzę oburzenie – Szwecja ma pięć bo doliczyłem Andra Chansen.

    Polubienie

   3. Półfinały są cztery, ACh to jednak coś innego. Holandia ze swoimi półfinałami wypadnie, moim zdaniem, mniej więcej jak Belgia w 2006 albo 2008.

    Polubienie

 4. Brawo Holandio ! Odrzucić gwiazdę światowego formatu (wszak, po całym świecie jeździła), która SAMA zgłosiła się na ESC ! I potem płaczą, że nie wychodzą z semi, ale jak oni się dziwią ? Tożto w Polsce byłoby nie do pomyślenia ! Nie do pomyślenia, by gwiazda światowego formatu (a z takich to chyba tylko pani Dudziak i Chopin są) sama się zgłosiła do TVP na Eurowizję.

  Jeszcze raz brawo Holandio i oby tak dalej ! I płaczcie w maju, że kolejny rok bez finału.

  Polubienie

 5. Ja mam nadzieje, ze TROS pojdzie jeszcze po rozum do glowy! i wybierze Anouk wewnetrznie … kobieta ma bardzo dobry glos i NL mialoby duzo punktow od jury! Nawet de Mol skrytykowal telewizje holenderska! Moim zdaniem tylko Anouk i Whithin Tempation mogliby dac Holandii upragniony final a pozniej moze sukces!

  Polubienie

 6. Przeżywacie tą całą Anouk jak świnia okres, normalnie:). A równie dobrze mogłaby ona skończyć tak samo, jak równie wielka gwiazda, czyli Anggun! Nawet nazwa wokalistki jest podobna:). Nie zgłosi się do holenderskich preselekcji? Jej sprawa, i duży minus dla niej. Pozdrawiam wszystkich miłośników Holandii!:)

  Polubienie

  1. Mati ma rację, Anouk to tak samo gwiazda światowego formatu jak tegoroczna Anggun ,czy Engelbert.Nazwisko nic nie pomoże jak nie będzie dobrej piosenki.
   To co robi Holandia to ich sprawa. Tylko tegoroczna ,a także zeszłoroczna piosenka zasługiwały na finał.

   Mnie bardziej interesuje,to co TVP zamierza poczynić z konkursem.
   Jak zamierza się przygotowac.

   Polubienie

   1. Anggun dla Was równa się Anouk? No to chyba w innych czasach żyjemy.Francuzka była popularna z 10 lat temu, ma kilka dobrych piosenek i irytujący głos, Anouk to jednak klasa sama w sobie, już bardziej można ją porównać do Kass.Minus dla niej za to ,że nie chce się babrać w bagienku holenderskich preselekcji? W wysoki poziom tego przedsięwzięcia uwierzę, jak usłyszę, Holandia to nie Szwecja, nie liczcie na drugi MF. Co innego gdyby Niderlandy miały jakieś wyniki podczas ESC.

    Polubienie

  1. Finał Holandii może dać DOBRA PIOSENKA. Od lat nie mieli dobrej wyróżniającej się piosenki. W tym roku polegli bo Joan po prostu fałszowała,po mimo tego strasznie im kibicowałem. Jury zrobiło swoje. A Sieneke? 3js? The Toppers albo chociażby Hind? Wszystko albo do bólu kiczowate albo strasznie nudne. Anouk może i mieć dobrą piosenkę; jej zdaniem – pamiętajmy,że Pierre Kartner tworząc „Ik ben verfield” też tak myślał…

   Polubienie

   1. Marian ma racje, FINAL MOŻE DAĆ DOBRA PIOSENKA! Przecież jeżeli przypatrzylibyśmy na nazwiska to w 2010 wygrać MaNga czy Niamh, w 2011 Dana, Blue albo Lena w 2012 Engelbert, Anggun czy Jedward 😉 jak było wiemy 🙂 oni potrzebują dobrej piosenki 😛

    Polubienie

   2. Ile to kiczowatych piosenek weszło do finału,ile to było utworów gorszych od propozycji holenderskich.

    Dla jednych Anggun dla innych Anouk będzie wielką gwiazdą.

    To ,że dobra piosenka daje finał ,wiemy od dawna.
    Wystarczy popatrzec na propozycje,które oferuje Polska.Bez utworu,nawet wielkie gwiazdy odpadną.W ostatnich latach
    ani Polska ,ani Holandia nie były ,aż tak zle.
    Tylko co „niby” jest lepsze Białoruskie motyle,Ukrainka w kole jak do chomika,fałszujące od lat i śpiewające na jedno kopyto Greccy artyści,pół nagie tancerki,Turcja z gratisowymi punktami,Rosja zawsze w finale,Azerowie podobnie.Wielkie cyrkowe popisy???

    Holandia nie wypada na tym tle poniżej przeciętnej.

    Ja jestem bardzo ciekawy podejścia TVP do konkursu.
    Zobaczymy,czy będziemy znów się wstydzić za preselekcje,za prowadzących,za poziom utworów,za wykonanie „live” itd.

    Kibicuje Holandii,ale interesuje mnie sytuacja wokół ESC w Polsce.

    Polubienie

  1. Mnie się podobała:-}

   Gwarantuje były gorsze od holenderskiej i znalazły się wyżej!!! Joan postawiła na swój urok-mnie osobiście oczarowała.I tyle.

   To kwestia gustu,każdy ma inny. Każdy mierzy inną miarą:-}

   Polubienie

   1. Ja lubię piosenkę holenderską z tego roku, image sceniczny to inna kwestia 😉 ale na finał zasłużyła.

    Polubienie

   2. Mnie piosenka holenderska od początku nie zachwyciła i jak tylko ją wybrali, to wiedziałam, że nic z tego nie będzie. Nie tego potrzebuje Holandia na ESC, występ na żywo słaby, a do tego przez strój ocierający się o joke entry. Anouk nie znam, myślę, że to podobnego formatu „gwiazda” jak Anggun, więc nie ekscytuje mnie to, że zgłosiła jakąś piosenkę, która być może tylko w jej przekonaniu jest dobra. Jeżeli faktycznie jest taka dobra, to niech ją zaprezentuje ludziom i pozwoli to ocenić.

    Polubienie

   3. Anouk jest gwiazdą ,a Anggun nią była, taka jest różnica. Pomijam fakt ,że Holenderka potrafi śpiewać i w samych Niderlandach sprzedała ponad 1,5mln płyt, czyli jakieś 6 razy więcej niż Anggun w 40 milionowej Francji.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: