Macedonia poza JESC

Kolejny kraj żegna się z Eurowizją dla Dzieci. Tym razem z udziału w edycji organizowanej przez Amsterdam zrezygnował kraj, który w JESC startował od samego początku – Macedonia. Rezygnacja jest spowodowana niezadowoleniem z politycznego głosowania, słabymi wynikami reprezentantów oraz brakiem zmian w formule konkursu. Dodatkowo zarząd MKRTV poinformował, że JESC 2012 po prostu nie znalazło się w planie budżetowym stacji. Na dziewięć startów Macedonia aż cztery razy zajmowała dwunaste miejsce (w 2003 i później od 2009 do 2011), dwa razy była piąta i to jest jej najwyższy rezultat. W 2006 roku zajęła 15. miejsce – ostatnie. Kraj wysyłał na JESC wokalistów, którzy później byli obecni podczas różnego rodzaju widowisk muzycznych m.in. Bobi Andonov (australijski „Mam Talent”, fot.), Sara Markovska (Karlshamn) czy Anja Veterova, największa gwiazda piosenki dziecięcej w kraju. Odejście Macedonii oznacza, że już tylko trzy kraje aktywnie uczestniczą w konkursie od samego początku – Belgia, Holandia i Białoruś. Oznacza to również, że w JESC 2012 nie będzie żadnego kraju bałkańskiego. Do tej pory udział zapowiedziało 9 państw. Wciąż nie wiemy, jaką decyzję podjęła Mołdawia.

THE BEST OF POLAND – PART 4

Za nami głosowanie w trzeciej grupie plebiscytu na najlepszą polską piosenkę preselekcyjną. Tym razem zagłosowało 26 osób, a walka była dość wyrównana, zarówno w przypadku pierwszego, jak i trzeciego (ostatniego, które kwalifikuje do półfinału) miejsca. Ostatecznie wybraliście do półfinału następujące utwory (kol. alf.): „Good Girl” (Dezire), „Myśl o Tobie” (A. Figiel) i „Supergirl” (SheMoans, fot.). Pierwszy pod kreską znalazł się Marcin Rozynek, któremu do półfinału zabrakło 5 punktów. Najniższe miejsce zdobył Stachursky, który uzbierał tylko 31 punktów (dla porównania: Button Hackers zajął ostatnie miejsce w 1. grupie z dorobkiem 83 punktów, a głosowało wtedy mniej osób) – świadczy to o tym, jak słaba była jego propozycja. Zespół Ha-Dwa-O zajął 9. miejsce, takie samo jak w drugiej grupie, gdzie można było głosować na inną piosenkę formacji. Oto miejsca 4-11:

4. Marcin Rozynek 176 punktów

5. Artur Chamski 160 punktów

6. Kasia Nova 151 punktów

7. Starnawski/Urban Noiz 138 punktów

8. Dali 123 punkty

9. Ha-Dwa-O 101 punktów

10. Benedek 51 punktów

11. Stachursky 31 punktów

Pora na głosowanie w czwartej grupie. Stawkę otwiera wspomniany już Stachursky, jednak tym razem jest to utwór „Tam gdzie Ty” z preselekcji 2003. Nie wiemy, które miejsce zajął w finale. Zaraz za nim mamy popularną niegdyś formację Łzy, która (z wokalistą Anią Wyszkoni) startowała w selekcjach 2004, a za hit „Julia, tak na imię mam” zajęła 2. miejsce. Z tego samego roku pochodzi też utwór „Let me introduce” Kasi Klich. Sympatyczna wokalistka zajęła 8. miejsce. Wracamy do 2003 – kolejny utwór to „Missing every moment” formacji Bracia. Wg nieoficjalnych informacji Cugowscy zajęli tym utworem 5. miejsce w głosowaniu publiczności. Pora na skok do ostatnich selekcji. Ania Rusowicz z grupą Dezire jest już w półfinale naszego plebiscytu, a teraz pora na utwór „Say„, który w selekcjach 2011 wykonywała z formacją IKA i zajęła ostatnie, dziesiąte miejsce. Numer 6 to jedyna polskojęzyczna piosenka w finale 2008 – „Dlatego WalczMargo. Wokalistka zajęła 7. miejsce. Numer 7 w grupie to gość z Belgii – Danzel, który walczył o reprezentowanie Polski w 2006 roku z utworem „Undercover„. Wywalczył ósme miejsce. Z ostatnich preselekcji mamy Adę Fijał, aktualnie oceniającą wpadki modowe gwiazd wokalistkę. Jej „Hot like fire” zajęło 6. miejsce. Z finału 2009 mamy tym razem utwór „Jacqueline” norweskiej grupy Det Betales. Zespół wylądował na ostatnim, dziesiątym miejscu w finale. Przedostatnia propozycja to „Easy money” grupy Planeta. Ich udział w selekcjach 2004 skończył się 9. miejscem. Na koniec Formuła RC czyli zespół Roberta Chojnackiego i Jarka Webera. Utwór „Ja i Ty, Ty i Ja” miał być hitem, a ostatecznie zajął przedostatnie miejsce – dziewiąte.

Głosować można do następnej notki – najlepiej głosować jak najszybciej. Punktacje wysyłać należy na blazewicz.poczta@gmail.com, a wśród osób, które wezmą udział we wszystkich głosowaniach plebiscytu rozlosowana zostanie oficjalna składanka „Suncane Skale 2012 – Pjesma Ljeta” z utworem m.in. Marcina Mrozińskiego. Aby wziąć udział w losowaniu nagrody, należy w mejlu podać imię i nazwisko.

Oto lista uczestników 4. grupy:

1. Stachursky „Tam gdzie Ty”

2. Łzy „Julia, tak na imię mam”

3. Kasia Klich „Let me introduce”

4. Bracia „Missing every moment”

5. Ika „Say”

6. Margo „Dlatego walcz”

7. Danzel „Undercover”

8. Ada Fijał „Hot like fire”

9. Det Betales „Jacqeline”

10. Planeta „Easy money”

11. Formuła RC „Ja i Ty, Ty i ja”

HISTORIA SZWECJI NA ESC – 1992

Po zwycięstwie Caroli Szwecji po raz trzeci w historii przypadł zaszczyt organizowania Eurowizji. Najpierw jednak, trzeba było zorganizować preselekcje. „Melodifestivalen 1992” to ostatni finał narodowy organizowany w stołecznej hali Cirkus. Format konkursu pozostał niezmienny – zorganizowano finał z dziesięcioma kandydatami i superfinał, w którym walczyło pięciu najlepszych uczestników. W stawce znalazła się Kikki Danielsson – dwukrotna uczestniczka ESC i sześciokrotna uczestniczka MF. Jej utwór dostał się do superfinału, ale zajął tam tylko czwarte miejsce, natomiast zwycięzcą okazał się…Christer Bjorkman, aktualnie szef szwedzkiej delegacji eurowizyjnej i osoba, która od lat dyryguje Melodifestivalen. Jego utwór „I morgon ar en annan dag” zdobył w superfinale 64 punkty. Drugie miejsce przypadło Lizette i Bizazz.

Christer urodził się w 1957. Zanim zaczął karierę wokalisty miał swój salon fryzjerski. Po udziale w ESC 1992, próbował ponownie swoich sił w MF 1999. Od 2002 roku pełni funkcję supervisora Melodifestivalen i chociaż często oskarża się o manipulowanie wynikami głosowania jury, które wybiera utwory do półfinałów selekcji, funkcję tę pełni do dziś. Znalazł się w ekipie producentów Eurowizji 2013 – będzie odpowiedzialny za przebieg show.

Eurowizja 1992 odbyła się w Malmo – to portowe miasto po raz pierwszy organizowało konkurs. Od paru dni wiemy, że w 2013 roku również tam odbędzie się Eurowizja. W 1992 roku obiektem, gdzie rozegrano konkurs był Malmo Istadion – arena, która mogła pomieścić ok. 5,5 tys. osób. Finał odbył się 9 maja, a prowadzącymi byli Lydia Cappolicchio i Herlad Treutiger. Do udziału w konkursie zgłosiły się 23 kraje, w tym rozpadająca się Jugosławia, która po raz ostatni pod tą nazwą pojawiła się na ESC. Nie było żadnego debiutanta, a do stawki powróciła Holandia. Gościem specjalnym ESC 1992 była Carola, która wykonała „All the reasons to live” i w ten sposób otworzyła całe widowisko.

Reprezentujący Szwecję Christer występował jako siódmy, ale szczęśliwa „siódemka” mu nie pomogła. Zajął 22. miejsce, przedostatnie, zdobywając tylko 9 punktów. Kraje, które uratowały Szwecję od zera punktów to Dania i Jugosławia (dały po 4 punkty) oraz Francja (1 punkt). Słabiej wypadła tylko Finlandia, która zdobyła 4 punkty. Szwecja 12 punktów dała Malcie, 10 punktów trafiło do zwycięskiej Irlandii, a 8 do Włoch. 22. miejsce Christera było wtedy najniższym miejscem, jakie zajął kraj-gospodarz ESC. Ten niechlubny rekord odebrali Christerowi członkowie formacji F.L.Y. z Łotwy w 2003 roku. 22. miejsce to natomiast najniższa pozycja, jaką w swojej historii zajęła Szwecja. Ostatnie miejsce ten kraj zajął dwukrotnie, ale w tych konkursach było mniej uczestników.

Reklamy

One comment

 1. ————–

  all official singles charts

  #1s

  week 28, 2012

  country, artist, song, weeks at #1

  australia reece mastin shout it out 1
  austria tacabro tacata 3
  canada maroon 5 feat. wiz khalifa payphone 8
  denmark joey moe gi’ mig 1
  europe maroon 5 feat. wiz khalifa payphone 3
  finland jvg feat. raappana kran turismo 6
  flanders sam sparro happiness 6
  france carly rae jepsen call me maybe 3
  germany lykke li i follow rivers 1
  greece demy poses xiliades kalokairia 3
  hungary akos elokelo idegen 13
  ireland will.i.am feat. eva simons this is love 1
  italy gusttavo lima balada (tche tcherere tche tche) 5
  japan kim hyun joong heat 1
  luxembourg carly rae jepsen call me maybe 2
  netherlands gusttavo lima balada (tche tcherere tche tche) 5
  new zealand owl city & carly rae jepsen good time 1
  norway alina devecerski flytta pa dej! 1
  poland oceana endless summer 5
  portugal os azeitonas anda comigo ver os avioes 9
  russia buranovskiye babushki party for everybody 6
  south korea sistar loving u 1
  spain cali & el dandee feat. david bisbal no hay 2 sin 3 (gol) 2
  sweden alina devecerski flytta pa dej! 1
  switzerland tacabro tacata 4
  united kingdom maroon 5 feat. wiz khalifa payphone 2
  united states carly rae jepsen call me maybe 5
  wallonia sam sparro happiness 4

  —————-

  new peak positions and another weeks at #1 for songs from the 2012 esc

  cyprus – ivi adamou – la la love
  sweden – 4

  russia – buranovskiye babushki – party for everybody
  russia – 1 – 6 wks

  —————

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.