THE BEST OF POLAND – Part 6

I kolejna odsłona głosowania w plebiscycie na najlepszy utwór polskich preselekcji za nami. Zagłosowały 24 osoby, które zdecydowały, że do półfinału awansują następujące utwory (kol. alf.): „Blow over” (N. Urbańska), „I fell in love” (Queens) i „Superhero” (S. Oxenryd). Pod koniec głosowania z top3 wypadły Brathanki, które ostatecznie zajęły 4. miejsce. Ira swój drugi udział znowu zakończyła porażką, ale tym razem grupa zajęła 8. miejsce (w II grupie była ostatnia z utworem z 2009 roku). Oto ranking miejsc 4-11.:

4. Brathanki 179 punktów

5. Mollęda 148 punktów

6. Mikael Erlandsson 119 punktów

7. Adieu 105 punktów

8. IRA 95 punktów

9. Gosia 86 punktów

10. Golden Life 74 punktów

11. Ocean Front 51 punktów

Przed nami szósta runda głosowania. Stawkę otwiera jedna z ikon polskiej muzyki – Małgorzata Ostrowska i jej rockowa kompozycja „Nie uwierzę„. Niestety wokalistka zajęła ostatnie miejsce w selekcjach 2004. Lepiej w tych selekcjach poradziła sobie popularna formacja Goya, która zaprezentowała „All my senses„. Magda Wójcik z zespołem zajęła 6. miejsce. Numer trzeci to Hania Stach i jej „Regroup”. Utwór zajął 2. miejsce w selekcjach 2007, a ponoć sama wokalistka bardzo źle zniosła wieść o tym, że jednak przegrała z klatką The Jet Set. Rok wcześniej o udział w ESC walczyła formacja Mosqitoo, która zaprezentowała utwór „Jeżeli jesteś – wołam Cię” (a później nagrała też angielską wersję pt. „Give me one more time”) i nie została doceniona – bez punktów skończyła na ostatnim, 13. miejscu (remis z Leonie i Ha-Dwa-O). W preselekcjach 2011 wystąpiła natomiast grupa Roan. Ich utwór „Maybe” też nie został zauważony (w tym przypadku chyba i słusznie) – zajął 8. miejsce. Wracamy do 2006 roku – pora na Sławka Uniatowskiego, jednego z uczestników „Idola”, który walczył o udział w ESC. Jego ballada „Kocham Cię” zajęła 5. miejsce. Wracając do piosenek, które nie zainteresowały widzów, należy wymienić „Sunrise” grupy Vir. Ta propozycja z 2010 roku zajęła 7. miejsce. A pamiętacie Zdobywców Pewnych Oskarów i utwór „Pia” z 2003 roku? Ja też nie…ale taki utwór też brał udział w selekcjach. W 2004 roku natomiast na scenie pojawiła się formacja Kowalski, która zaśpiewała „Sen Kowalskiego„. I skończyła na 13. miejscu. Nie dało się natomiast przejść obojętnie obok przedostatniej uczestniczki tej grupy – Iwony Węgrowskiej, która w 2010 roku zaprezentowała utwór „Uwięziona„. Niezwykle ekspresywne wykonanie zapewniło Iwonie 3. miejsce w finale. I na koniec grupa Bikini z 2007 roku. Ponoć utwór „Don’t judge me” zajął ostatnie miejsce w głosowaniu widzów, ale informacji oficjalnych na ten temat nie ma.

Głosować można do czasu pojawienia się odpowiedniego wpisu na Facebooku, lub pojawienia się kolejnej notki – najlepiej głosować jak najszybciej. Punktacje wysyłać należy na blazewicz.poczta@gmail.com, a wśród osób, które wezmą udział we wszystkich głosowaniach plebiscytu rozlosowana zostanie oficjalna składanka „Suncane Skale 2012 – Pjesma Ljeta” z utworem m.in. Marcina Mrozińskiego. Aby wziąć udział w losowaniu nagrody, należy w mejlu podać imię i nazwisko. Z każdego ćwierćfinału do półfinału wchodzą trzy najwyżej ocenione utwory. Po wszystkich ćwierćfinałach awans do półfinału otrzymają też dwa utwory, które w klasyfikacji generalnej zajmą najwyższe miejsca pod kątem średniej ilości zdobytych punktów. W tym momencie są to Łzy i Brathanki.

Oto skład 6. grupy:

1. Małgorzata Ostrowska „Nie uwierzę”

2. Goya „All my senses”

3. Hania Stach „Regroup”

4. Mosqitoo „Jeżeli jesteś, wołam Cię”

5. Roan „Maybe”

6. Sławek Uniatowski „Kocham Cię”

7. Vir „Sunrise”

8. Zdobywcy Pewnych Oskarów „Pia”

9. Kowalski „Sen Kowalskiego”

10. Iwona Węgrowska „Uwięziona”

11. Bikini „Don’t judge me”

HISTORIA SZWECJI NA ESC – 1994

Selekcje 1994 odbyły się w centrum telewizyjnym SVT w Sztokholmie. Finał zorganizowano 12 marca, a do konkursu zgłoszono ponad 1,5 tys. piosenek. Jury wyłoniło dziesięciu finalistów, a wśród walczących o ESC ponownie pojawił się Nick Borgen, którego ponoć rok temu pokonało głosowanie telewidzów wprowadzone na próbę. Po raz pierwszy do MF zakwalifikowała się natomiast Gladys del Pilar. W superfinale pierwsze miejsce zdobył duet Marie Bergman i Roger Pontare z utworem „Stjarnorna” – zdobył 66 punktów. Druga była Gladys (62 punkty). Warto przypomnieć, że Marie Bergman dwukrotnie reprezentowała już Szwecję na ESC jako członkini formacji Family Four.

Marie urodziła się w 1950 roku, solową karierę rozpoczęła w 1974 roku i wydała kilka albumów oraz zdobyła wiele wyróżnień muzycznych. Do 2006 roku była jedyną wokalistką, która reprezentowała Szwecję trzy razy. Później ten rekord wyrównała Carola. Roger Pontare z kolei urodził się w 1951, do tej pory wydał 5 albumów. Szwecję reprezentował dwukrotnie – raz z Marią, a drugi raz już samodzielnie, ale o tym później…Utwór „Stjarnorna” (Gwiazdy) napisali Mikael Littwold i Peter Bertilsson. Na ESC w Dublinie duet wystąpił jako pierwszy i zajął 13. miejsce, zdobywając 48 punktów. Najwyższą notę przyznała Norwegia, aż 10 punktów. 7 punktów dała Szwajcaria. Polska nie dała Szwecji żadnego punktu, a i Szwedom „To nie ja” się nie spodobało. Jury szwedzkie najwięcej punktów przekazało Węgrom, 10 punktów zdobyła zwycięska Irlandia, a trzecie miejsce w głosowaniu przyznano Islandii. Co ciekawe, Marie Bergman wcześniej zajęła już 13. miejsce na ESC, gdy reprezentowała swój kraj wraz z Family Four. Łącznie Szwecja trzykrotnie zajmowała tę pozycję, przy czym pierwszy raz zdarzyło jej się to w 1963 roku – wtedy było to ostatnie miejsce i jedyna Eurowizja, podczas której Szwecja nie dostała żadnego punktu.

Reklamy