Eurowizja 2009


Wokalistka Jo Zette z Malty – czy stanie się ikoną preselekcji 2009?

EUROWIZJA 2009 – PRESELEKCJE
Małe podsumowanie

Już niedługo rozpoczną się preselekcje w Albanii i Białorusi, tak więc sezon w którym poznamy piosenki na Eurowizję 2009 zbliża się wielkimi krokami. Co już wiemy o preselekcjach w Europie?
Skandynawia jest już w pełni przygotowana. Telewizja szwedzka i norweska powoli odkrywają tajemnice związane z listą uczestników, a fińska poszła o krok dalej i opublikowała wszystkie półfinałowe piosenki. Nadawca duński przygotowuje mniej zamaszyste, ale równie ciekawe show. Podobnie w Islandii, która cierpi z powodu kryzysu – tam preselekcje będą skromniejsze, ale miejmy nadzieję – ciekawe.
W przeciwieństwie do Skandynawód, Bałkany są jeszcze "w proszku". Nadawcy z Chorwacji, Macedonii i Bośni dopiero zbierają zgłoszenia, a stacje takie jak serbska RTS i czarnogórska RTCG jeszcze nie wiedzą, w jaki sposób wybiorą reprezentanta. Przeciwwagą jest tu Bułgaria w której preselekcje trwają już od dłuższego czasu. Albania swoje preselekcje zacznie i zakończy w grudniu, w lutym mamy poznać piosenkę dla Sakisa Rouvasa, reprezentanta Grecji.
Swoje preselekcje zaczęła już Malta, jeden z najmniejszych uczestników ESC. Trwają właśnie półfinały. W Andorze zbierane są zgłoszenia, a San Marino (które oficjalnie nie potwierdziło jeszcze uczestnictwa w 2009 roku) prawdopodobnie szuka kogoś, kto chciałby reprezentować to mini-państwo.
Na zachodzie także przygotowania idą pełną (lub nie) parą. W Hiszpanii zbierane są zgłoszenia, w Holandii grupa De Toppers wybrała już sześć potencjalnych utworów na ESC. W Wielkiej Brytanii szykuje się preselekcyjna rewolucja. Natomiast we Francji, Niemczech czy Irlandii jak na razie cisza.
Z kolei na wschodzie swoje preselekcje najwcześniej zacznie Białoruś. Na zgłoszenia czeka Ukraina, Mołdowa i Rosja. W Azerbejdżanie i Armenii reprezentanci wybrani zostaną wewnętrznie. Kraje bałtyckie wybierają w nieco inny sposób niż rok temu. Ciekawe, które z nich tym razem poradzi sobie na ESC najlepiej?
No i pora na nasz region, zwany "eurowizyjną czarną dziurą", chociaż w tym roku i tak jest dobrze, bo wszyscy sąsiedzi Polski szykują się na ESC. Telewizja polska, czeska i słowacka czekają już na zgłoszenia. Nie wiadomo w jaki sposób wybrany ma być reprezentant Węgier. Finał preselekcji rumuńskich zaplanowano na koniec stycznia.

Szczegółowy terminarz selekcyjny (aktualizowany na bieżąco) znajdziecie po lewej stronie bloga!


EUROWIZJA 2009 – PRESELEKCJE
SZWECJA:
Maria znowu na ESC?

Wg szwedzkiego dziennika Expressen, Maria Haukaas, która reprezentowała Norwegię na ESC 2008, ma wraz z Sahlene (reprezentantką Estonii 2002) wspólnie walczyć o reprezentowanie Szwecji w 2009 roku. Informacja ta jest dość zaskakująca, jednak po ostatnim sukcesie Norweżki, chyba każdy nadawca widział by ją w swoich preselekcjach i SVT nie jest tu wyjątkiem. Maria na pewno współprowadzić będzie preselekcje norweskie 2009, a jeśli faktycznie wystąpi w Melodifestivalen, to jej utwór poznamy dopiero podczas czwartego półfinału.
src: oikotimes


EUROWIZJA 2009 – PRESELEKCJE
ANDORA: Powrót narodowego języka

Język kataloński powraca na Eurowizję – zadecydował zarząd stacji ATV. Po ostatniej klęsce piosenki "Casanova", śpiewanej przez Giselę w większości po angielsku, telewizja postanowiła znowu wystawić utwór w języku narodowym. Oczywiście dozwolone są pewne wstawki w obcych językach (jak np. w piosence Andory 2007). Rzecznik prasowy stacji poinformował, że większość piosenek zgłoszonych do preselekcji jest w języku angielskim, więc jeśli któraś z nich wygra, zostanie przetłumaczona na kataloński, a wykonawca (nawet jeśli nie zna tego języka) będzie musiał w tej formie zaprezentować ją na Eurowizji.
src: esctoday

2 komentarze

  1. To trochę głupota z tym językiem katalońskim. Gdzieś, nie wiem, czy nie u Klemka właśnie pisało, że zgłosili się wykonawcy z różnych krajów. Jeśli będą musieli śpiewać w języku, którego nie znają, myślę, że nie wyjdzie to za dobrze.

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: