Eurowizja 2024: W piątek Luna leci do Szwecji! Kiedy pierwsza próba? • Ostatnie chwile na głosowanie w „Nasz Faworyt”! • Znamy reprezentanta Polski na Eurowizji dla Młodych Muzyków • Barcelona nie zorganizuje Eurowizji Junior

Sezon eurowizyjny już od soboty!

Sezon Eurowizji 2024 rusza już w sobotę, gdy na scenie w Malmo Arena rozpoczną się pierwsze próby techniczne. Luna 🇵🇱 wraz z całą delegacją rusza do Szwecji w piątek popołudniu, już następnego dnia będzie mogła odbyć ćwiczenia na zbudowanej w Arenie scenie w kształcie krzyża. Pierwsze próby techniczne trwać będą dla każdego reprezentanta po 30 minut. Nie będą dostępne dla prasy, natomiast portal Eurovision.tv prowadzić będzie specjalnego bloga z każdego dnia prób, a także publikować zdjęcia. Dodatkowo, krótki materiał filmowy znajdziemy też na TikToku. Aktualnie w Malmo Arena 🇸🇪 trwają próby statystów, a na podstawie nagrań delegacje wiedzą już jak mniej więcej realizowany będzie występ i na co muszą zwrócić uwagę będąc na miejscu. Nadal nie wiemy zbyt wiele o tym, jak Szwedzi przygotowali scenariusz każdej części konkursu. Pewne jest, że w jednym z Interval Acts wystąpi Helena Paparizou, która ogłosi też punkty jurorskie Grecji 🇬🇷 w trakcie finału. Zwyciężczyni Eurowizji 2005 to nie jedyna gwiazda konkursu w tej roli. Punkty Azerbejdżanu 🇦🇿 przedstawi Aysel Teymurzadeh (ESC 2009), Gruzji Sopho Khalvashi 🇬🇪 (ESC 2007), Hiszpanii Soraya 🇪🇸 (ESC 2009), a Luksemburga Desiree Nosbusch 🇱🇺, która prowadziła Eurowizję 1984. Punkty z Polski poda ktoś związany z jubileuszem 30-lecia startów, ale nieoficjalnie mówi się, że jednak nie będzie to Edyta Górniak.

Głosowanie w plebiscycie „Nasz Faworyt” trwa

Nadal zbierane są punktacje w OGAE Poll 2024. Aktualnie prowadzą Włochy 🇮🇹 z wynikiem 246 punktów, ale zaraz za nimi jest Chorwacja 🇭🇷 (241), a dalej Szwajcaria 🇨🇭, która lideruje w notowaniach bukmacherskich. 12 krajów, w tym Polska, na razie pozostaje bez punktów, a do końca głosowania pozostało jedynie 12 klubów. Włochy otrzymały 12 punktów z Andory, Armenii, Cypru, Izraela, Malty, Holandii, Portugalii, Szwajcarii i Turcji, z kolei Chorwacja ma najwyższą notę od Czech, Węgier, Włoch, Łotwy, Macedonii, Słowenii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Reszty Świata. Polska, a także Chorwacja i Ukraina dały 12 punktów Szwajcarii. Belgia najwyższą notę potrzymała od Azerbejdżanu, Francji i Grecji, Francja z Danii, Ukraina z Litwy, Litwa z Belgii, Grecja z Bułgarii, a Holandia z Luksemburga. Trwa też prezentacja rankingów Eurojury portalu Eurovoix oraz zbieranie punktów klubów INFE. Dziennik Eurowizyjny już tylko do środy zbiera od Was punkty i głosy w plebiscycie „Nasz Faworyt”! Głosować można poprzez ScoreWiz TUTAJ lub Google Forms poniżej:

Jeremi zagra na klarnecie w Norwegii

A co dzieje się w innych konkursach Europejskiej Unii Nadawców? TVP ma już reprezentanta kraju na Eurowizję dla Młodych Muzyków! Preselekcje „Młody Muzyk Roku” w Warszawie wygrał klarnecista Jeremi Tabęcki 🇵🇱, który w finale pokonał sześciu konkurentów, w tym Kaję Drążek i Tymona Okolusa, który otrzymali specjalne nagrody od Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca oraz grającą na marimbie Amelię Salloum, której przyznano nagrodę dyrektora TVP. W skład jury wchodziły trzy osoby. Finał Eurowizji dla Młodych Muzyków odbędzie się 17 sierpnia w norweskim Bodo 🇳🇴, a o Grand Prix powalczy łącznie 11 państw, w tym powracające do rywalizacji Armenia, Szwajcaria oraz Serbia. Prawie wszyscy reprezentanci są już wybrani. Belgia (Walonia), Francja, Norwegia i Serbia stawiają na pianistów, Szwecja na wiolonczelistę, Austria na skrzypka, Armenia wystawia muzyka grającego na oboju, a Polska na klarnecie. Do kompletu brakuje jeszcze przedstawicieli Czech, Niemiec oraz Szwajcarii. Będzie to już 15. start Polski w tym konkursie, który trzykrotnie wygraliśmy. Po raz pierwszy jednak TVP wysyła muzyka grającego na klarnecie. Ten instrument jedynie raz dał zwycięstwo – w 2008 dzięki muzyce klarnetu konkurs wygrała Grecja.

Barcelona odpada z walki o JESC

Eurowizja Junior 2024 też gdzieś tam w tle się tli, chociaż niewiele wiemy co do daty i miasta, w którym show się odbędzie. Pewne jest, że jedynie trzy miasta walczą jeszcze o prawo do organizacji konkursu. Są to Walencja, Malaga i Grenada 🇪🇸. Co z Barceloną? Niestety stolica Katalonii wycofała się z wyścigu z powodu braku dostępności areny. Zarówno The Palau Saint Jordi i Sant Jordi Club są zarezerwowane na niemal cały listopad, co wyklucza organizację tam konkursu. Burmistrz miasta miał pomysł, by JES trafiło do pawilonów Fira de Barcelona na górze Montjuic, jednak z uwagi na kolumny oraz wysokość sufitu idea ta na pewno nie doczeka się realizacji. Pojawiły się też plotki, że w konkurs w Hiszpanii ma być zaangażowana Maria Isabel, pierwsza i jedyna zwyciężczyni JESC dla tego kraju. Aktualnie ośmiu nadawców wstępnie potwierdziło chęć udziału, w tym Holandia, Gruzja i Irlandia, które rozpoczęły już proces wyboru reprezentantów. Telewizja włoska ma wystawić kogoś z drugiej edycji „The Voice Kids”, a w przypadku Polski istnieje spora szansa na… kolejną „Szansę na Sukces”.

Słowacja nie wraca, a co z Bośnią?

Czy wiadomo coś nowego o Eurowizji 2025? Oczywiście! Chociaż do konkursu ponad rok, już teraz wiemy, że pomimo zapowiedzi do rywalizacji nie powróci telewizja Słowacji 🇸🇰. Zuzana Vicelova, przewodnicząca departamentu komunikacji RTVS przyznała, że z uwagi na znaczną redukcję budżetu nie ma szans na powrót kraju w najbliższym czasie. Nasi południowi sąsiedzi przyznają wprost, że konkurs jest dla nich za drogi. Wcześniej niż zwykle pojawiły się plotki i nadzieje na powrót Bośni i Hercegowiny. Telewizja BHRT 🇧🇦, która od wielu lat nie uczestniczy w show z powodu zadłużenia wobec EBU, ma teraz zastanawiać się nad powrotem. Po raz pierwszy od dłuższego czasu przedstawiciele BHRT jasno komunikują chęć powrotu, jednak na ten moment jest to jedynie w fazie rozmyślania nad tym, co zrobić, by zebrać odpowiedni budżet. Temat szybko rozniósł się po mediach eurowizyjnych, jednak w samej Bośni nie jest obecny i być może nikt tam nie bierze takich „rozmyślań” na poważnie. Nie jest też pewne jak wygląda aktualna sytuacja finansowa nadawcy, zwłaszcza, że na początku roku pojawiło się ryzyko, że BHRT zostanie całkowicie zamknięte.

źródło: Eurovision.tv, TVP, Eurovoix, OGAE Poll, Jabuka.tv, Eurovoxx, TVP Kultura, Wikipedia, fot.: M. Błażewicz 2024