Eurowizja: Tak wyglądać będzie finał konkursu! Relacja i spojlery z próby generalnej.

Eurowizja: Relacja z próby generalnej finału

Dziś o 13:00 pierwsza próba generalna finału Eurowizji 2023 z udziałem 26 wykonawców. Producenci show podali już kolejność startową – stawkę otworzy Austria, a zamknie Wielka Brytania. Słynną „pechową” dwójkę dostała Portugalia. Faworyci rozstawieni są w pierwszej połowie – Szwecja wystąpi jako dziewiąta, a Finlandia z numerem 13. Po próbie będzie wiadomo jak kolejność wpływa na zapamiętanie poszczególnych utworów oraz czy pomoże ona organizatorom uniknąć opóźnień przy zmienianiu scenografii pomiędzy występami. Dziś po raz pierwszy publicznie pokazane będą Opening Act (w tym Parada Flag) oraz Interval Acts. Na rozpoczęcie finału wystąpi formacja Kalush Orchestra, ubiegłoroczni zwycięzcy, którzy wykonają eurowizyjną „Stefanię” oraz nowy utwór „Changes”. W trakcie Parady Flag zaśpiewają ukraińscy reprezentanci tj. Go_A, Jamala, Tina Karol i Verka Serduchka. Pojawi się też Ruslana, która wystąpi z Kijowa. W Interval Act Sam Ryder oraz specjalny pokaz „Liverpool Songbook”, w którym byli uczestnicy ESC wykonają piosenki znanych gwiazd muzycznych z tego miasta. Na scenie pojawią się Dadi Freyr, Mahmood, Duncan Laurence, Netta, Sonia oraz Cornelia Jakobs. Co jeszcze przygotowali twórcy tegorocznej Eurowizji? Przekonacie się z tego artykułu!

Artykuł będzie aktualizowany, a nowe wpisy będą pojawiać się na górze. Odśwież, żeby sprawdzić czy są nowe wpisy.

[17:27] Próba kończy się ponownym występem zwycięzców. Kończymy w ten sposób relację. Druga próba, jurorska, o 21:00. Nie będzie ona relacjonowana na Dzienniku Eurowizyjnym.

[17:22] Ukraina pokonuje Finlandię i wygrywa „fake voting”. Nagrodę wręczą Kalush Orchestra.

[17:20] Finlandia nowym liderem głosowania. Teraz już tylko Ukraina może zagrozić.

[17:19] Nie wygra Armenia. Pozostało już niewiele krajów. Liderem jest Izrael. Finlandia i Ukraina mogą go pokonać.

[17:17] Nie wygra także Cypr. Głosy widzów wzmocniły Izrael i to on jest teraz liderem.

[17:16] Nowym liderem są Czechy, a Szwecja do 120 głosów jurorskich dodała 59 od widzów i już nie wygra.

[17:10] Wielkiej Brytanii dano ponad 100 punktów i jest teraz liderem. Austria zgarnęła 99 punktów, a Blance do 68 punktów jurorskich dodano 97 punktów.

[17:09] Przesuwamy się w górę tabeli i kraje będą dostawać swoje punkty. Oczywiście wszystko jest wymyślone, punkty przydzielane są losowo. Francji przydzielono 12 punktów.

[17:08] Zaczynamy od Litwy, która zajęła w głosowaniu jury najniższe miejsce. Litwa dostaje od widzów 3 punkty.

[17:06] Teraz pora na głosy widzów, w tym także punkty Rest of the World.

[17:05] Wiemy już, że łączenie z Green Roomem odbędzie się w połowie i na koniec głosowania jury. Alesha i Julia będą rozmawiać z laureatami 1. i 2. miejsca.

[17:03] Przesuwamy się aż do końca głosowania – 37. krajem jest Wielka Brytania, a punkty poda legendarna Catherine Tate. Łącznie nastąpi w Liverpool Arenie. 12 punktów dostaje Finlandia. Głosowanie jury (fejkowe) wygrywa Ukraina, druga jest Finlandia.

[17:01] Alesha Dixon rozmawia ze statystami udającymi reprezentantów Słowenii.

[16:59] Jesteśmy dopiero na początku, ale widzimy teraz Julię, która rozmawia z aktualną liderką – Loreen (statystką).

[16:58] Chwila przerwy technicznej. Warto zauważyć, że żaden prowadzący nie korzysta z języka francuskiego podczas głosowania. Aktualne top3 to Szwecja, Słowenia i Izrael.

[16:57] Niamh Kavanagh poda punkty irlandzkie. Łączenie z Dublina i 12 punktów dla Cypru.

[16:56] Następna będzie Mołdawia. Łączymy się z Kiszyniowem, a 12 punktów od jury przyznano Australii.

[16:55] Czas na Valettę i Maltę. Najwyższa nota dla Chorwacji.

[16:55] S10 poda punkty z Holandii. 12 punktów dostaje Szwecja.

[16:54] Następna jest Łotwa i łączenie z Rygą. 12 punktów zgarnęła Szwecja.

[16:53] Kolejne łącznie to Włochy, a ich 12 punktów dostaje Hiszpania.

[16:52] Łącznie ze Zlatą Ognevich w Kijowie. Ukraina swoje „wymyślone” 12 punktów daje Blance.

[16:52] Hannah i Graham łączyć się będą z krajami by zebrać punkty. Dziś na próbie w roli spokeperson pojawią się prowadzący.

[16:51] Martin Osterdahl potwierdza zgodność głosów jurorskich i możemy rozpocząć prezentację.

[16:49] Björn Ulvaeus nagrał krótki film dotyczący kariery ABBY po tym, jak formacja wygrała Eurowizję w 1974 roku. Wspomniane jest ich muzeum oraz koncert z hologramami. W filmie jest też miejsce by przedstawić karierę Maneskin, Sama Rydera, Duncana Laurence’a czy Rosy Linn.

[16:47] Za chwilę rozpocznie się zbieranie głosów jurorskich. Przy stole stoi cała czwórka prowadzących.

[16:43] Czas na trzeci recap.

[16:41] Pod koniec występu do Duncana dołączają wszyscy uczestnicy występu, w tym prowadzący i tancerze. Widzimy też Ruslanę z Ukraińcami pod Złotą Bramą w Kijowie.

[16:39] Zwycięzca Eurowizji 2019 – Duncan Laurence 🇳🇱 zaśpiewa „You’ll never walk alone”, które jest nieoficjalnym hymnem Liverpoolu.

[16:37] Pora na Sonię, reprezentantkę UK z lat 90 🇬🇧. Pokazany będzie fragment głosowania w którym wokalistka wywalczyła 2. miejsce. Po 30 latach Sonia wraca na eurowizyjną scenę wykonać swoje „Better the devil you know”.

[16:35] Cornelia Jakobs ze Szwecji 🇸🇪 prezentuje się jako następna. Zaśpiewa „I turn to you” Melanie C.

[16:33] Następny jest Islandczyk Dadi Freyr z „Whole Again” 🇮🇸. Na scenie mnóstwo dziewczyn ubranych w charakterystyczne dla Islandczyka zielone swetry.

[16:32] Netta z Izraela wykona „You spin me round” 🇮🇱. Wokalistka zjedzie na scenę na srebrnym ptaku. Będzie mieć też wielkie skrzydła.

[16:29] Po recapie Hannah i Graham zapraszają na występ „Liverpool Songbook” z udziałem byłych uczestników Eurowizji. Rozpoczyna Mahmood z utworem „Imagine” 🇮🇹.

[16:21] Hannah i Graham zapraszają na kolejny recap.

[16:19] Prowadząca odwiedza też komentujących w budce telewizji SBS w Australii.

[16:18] Alesha Dixon znajduje się w budce komentatorskiej i rozmawia z Timurem. To już czwarte łączenie z budką w ciągu całej Eurowizji, a drugie w trakcie finału.

[16:16] Pora na specjalny film z udziałem Timura, który przypomni najciekawsze momenty głosowań eurowizyjnych. Pojawi się m.in. Ida Nowakowska, która w tym roku znów poda punkty polskiego jury.

[16:15] Julia znajduje się na widowni, gdzie rozmawiać będzie z ukraińskimi widzami, którzy dostali specjalne bilety na Eurowizję z osobnej puli. Rozmowa przeprowadzona będzie po ukraińsku i angielsku.

[16:12] W Green Roomie Graham Norton rozmawia z Jan Leeming, prowadzącą ESC 1982. Zobaczymy też archiwalne nagrania z konkursu w Harrogate.

[16:11] Na scenie pirotechnika i bębniarze. Sporo złotego koloru, zarówno w oświetleniu, jak i w stroju Sama. Będzie to z pewnością bardzo udany występ, a publika energicznie na niego zareaguje.

[16:08] Sam Ryder śpiewa nowy utwór na specjalnej konstrukcji z obrotowymi elementami. Wokół niego na scenie stoją osoby, także z niepełnosprawnością. To jego inspiracja do napisania piosenki „Mountain”, która ma teraz oficjalną premierę.

[15;56] Hannah i Graham zapowiadają występ specjalny Sama Rydera, laureata 2. miejsca Eurowizji 2022 w Turynie. Wokalista wykona nowy utwór ‚Mountain”

[15:48] Przypomnienie zasad głosowania, tablica z kolejnością krajów i odliczanie do otwarcia linii.

[15:44] Stawka konkursowa za nami, a do prowadzących dołącza Graham Norton. Trwają luźne rozmowy, prowadzące śpiewają sobie różne piosenki z tegorocznej Eurowizji.

[15:42] Reprezentantka Wielkiej Brytanii nie jest najsilniejszą wokalnie kandydatką do wygranej. W notowaniu bukmacherskim to ona ma największe szanse do zajęcia ostatniego miejsca w finale.

[15:39] Pocztówka brytyjska pokazuje Dniepr na terenie Kijowa i rzekę Mersey w Liverpoolu. Mae jest natomiast w Londynie, nad Tamizą 🇬🇧. W tle widzimy Tower Bridge i London Eye oraz St. Paul’s Cathedral. Przed UK mamy krótką przerwę – Hannah prezentuje swój nowy strój i przypomina o eurowizyjnym podcaście. Wspomina też o stronie Eurovision.tv i podaje nam nowe ciekawostki.

[15:35] Przedostatnim krajem w stawce jest Chorwacja 🇭🇷. Wokalista Let3 ostatnio niedomagał wokalnie ze względu na chorobę, ale szef delegacji HRT zapewnił, że wszystko jest już w porządku.

[15:19] Pora na ostatnią szóstkę. Otwierają ją Niemcy. W pocztówce kanał Rusawinka w Kijowie oraz Bridgewater Canal w UK. Następnie kanał wodny w Hamburgu 🇩🇪, a Lord of the Lost stoją na mostku rozwieszonym między brzegami kanału. Po Niemczech na scenie także Litwa, Izrael, Słowenia, Chorwacja i Wielka Brytania. Lord z Niemiec nie wystąpił w stroju scenicznym. Zamiast tego miał .. majtki z kotkiem.

[15:11] W przerwie po Mołdawii Alesha przypomina o aplikacji mobilnej i zapowiada reprezentantów Ukrainy 🇺🇦. W pocztówce widzimy street art w Kijowie i Belfaście. Przenosimy się później znów do Kijowa, gdzie duet Tvorchi tworzyć będzie mural. Namalują serce w kolorach flagi kraju.

[15:01] Julia zachęca by ukraińscy widzowie finału dali znak, że są w arenie. Następnie łączymy się z Green Roomem, gdzie jest Hannah. Prowadząca zapowiada „Liverpool Songbook” z byłymi uczestnikami ESC. W tle za nią widzimy kobietę ubijającą masło, co jest odniesieniem do występu Polski z 2014 roku.

[14:59] Czas na przerwę. Alesha i Julia są na scenie i przypominają, że głosować mogą także widzowie z innych krajów niż te, które startują. Mamy kolejne łączenie z budką komentatorską – widzimy tam Grahama Nortona jedzącego popcorn. Pierwszy raz prowadzące wspominają też o możliwości zakupu oficjalnej składanki (CD i Vinyl) oraz DVD z zapisem koncertu.

[14:55] Kolejna piątka finalistów przed nami. Teraz Belgia, następnie Armenia, Mołdawia, Ukraina i Norwegia.

[14:51] Znów przerwa, w trakcie której widzimy zapowiedź tego, co dziś jeszcze w programie. Na scenie już rozstawia się Australia 🇦🇺.

[14:47] Czeszki muszą poczekać chwilę na swój występ, bo jeszcze nie usunięto wszystkich rekwizytów Finlandii. Alesha wypełnia ten czas ciekawostkami zza kulis ESC 2023.

[14:42] Ekipa zdążyła zmienić scenę z dekoracji Estonii na Finlandię. „Cha Cha Cha” zamyka pierwszą połowę stawki.

[14:37] Poza Włochami w tej części stawki są też Estonia, Finlandia, Czechy i Australia. Wielu obserwujących z pewnością czeka na Kaariję 🇫🇮, bo jest on uznawany za głównego rywala Loreen. Raper ma aż 49% szans na wygraną televotingu w finale.

[14:32] Zaczynamy trzecią piątkę wykonawców. Jedenasty jest Włoch Mengoni 🇮🇹. W pocztówce mamy tor kolarski w Kijowie, Pump Track w Walii oraz Circus Maximus w Rzymie w którym obecny jest Marco. Na scenie wokalista ma dziś czarny strój, inny niż na występie nagranym w półfinale.

[14:28] Znów przerwa. Hannah i Julia znajdują się w Green Roomie i zachęcają do pobierania aplikacji Eurovision. Zapowiadają też Albanię 🇦🇱.

[14:25] Przerwa posłużyła by na spokojnie przygotować występ Loreen 🇸🇪 do utworu „Tattoo”. Bukmacherzy dają jej aktualnie 59% szans na zwycięstwo w głosowaniu jury i 50% szans na wygraną całego konkursu.

[14:21] Po Hiszpanii i przed Szwecją kolejna przerwa. Za Aleshą Dixon widzimy Subwoolfer z Norwegii. Obejrzymy filmik o Eurowizji Junior 2022 w Erywaniu. Lektorem w filmie jest Timur Miroshnychenko. Przypomniano niektóre występy i piosenki. Zabrakło jednak Laury Bączkiewicz z Polski. Lissandro, zwycięzca JESC nagrał widzom Eurowizji krótką wiadomość video z zaproszeniem na kolejny konkurs organizowany we Francji.

[14:17] Pocztówka Hiszpanii 🇪🇸 to Amfiteatr w Użhorodzie oraz Minack Theathre w Kornwalii. Widzimy też teatr rzymski Sagunto w regionie Walencja oraz Blancę Palomę w stroju z czerwonymi frędzlami. Nie było problemu z przygotowaniem sceny pod występ Hiszpanii więc próby przebiegają płynnie.

[14:13] Po filmie zapowiadany jest reprezentant Cypru 🇨🇾. W notowaniach krajów Big5 u bukmacherów szansę na najlepsze miejsce w rankingu ma Francja (35%), ale bardzo blisko nie jest Hiszpania (34%). Oba kraje wystąpią w drugiej piątce stawki, zaraz przed Loreen.

[14:11] Przerwa odbędzie się po Francji. Alesha zapowie materiał filmowy, który nie jest jeszcze w pełni gotowy, dlatego nie widzimy go na próbie.

[14:09] Druga piątka stawki to dwa kraje Big5 (Francja i Hiszpania), a także faworytka do zwycięstwa – Loreen ze Szwecji. Najpewniej pomiędzy utworami pojawią się oficjalne przerwy.

[14:07] Czas na Francję 🇫🇷, a w pocztówce widzimy Pałac Potockich we Lwowie i jeden z kompleksów pałacowych w Wielkiej Brytanii. Następnie przenosimy się do Chateu de Fontainebleau we Francji, gdzie La Zarra jeździ na koniu. Pomimo krótkiej pocztówki ekipa zdołała sprawnie zmienić scenografię z Serbii na Francję.

[14:03] Ekipa nie zdążyła rozstawić scenografii reprezentanta Serbii 🇷🇸, dlatego na chwilę zobaczyliśmy Aleshę Dixon opowiadającą o stronie Eurovision.tv.

[13:48] Występy finalistów nie będą się zbyt różnić od tego co znamy już z sieci i poprzednich części konkursu. W związku z tym nie będę ich tu opisywał. Spośród pierwszej piątki stawki największe szanse na wygraną ma Austria, jednak zajmuje tylko 10. miejsce w notowaniu bukmacherskim. Aż trzech reprezentantów z pierwszej piątki finału (Blanka, Luke Black i Mimicat) znajdują się w top6 uczestników z największą szansą na zajęcie ostatniego miejsca. Ranking prowadzi jednak Wielka Brytania.

[13:46] Znów słyszymy język francuski, który w tym roku niemal zniknął ze scenariusza prowadzących. Zapowiedziano pierwszy występ konkursowy czyli Austrię.

[13:44] Hannah prezentuje tablicę klasyfikacji generalnej Eurowizji – Irlandia ma 7 zwycięstw, Szwecja sześć. Graham Norton mówi, że pojawił się „breaking news” i Luksemburg wróci do Eurowizji w przyszłym roku.

[13:43] Widzowie powitani są po angielsku i po ukraińsku. Alesha przypomina, że za kulisami czeka 26 finalistów. Po raz kolejny wspomniano, że z powodu wojny Ukraina nie mogła organizować Eurowizji, dlatego robi to w jej imieniu Wielka Brytania.

[13:42] Znów słyszymy Melanie C, która przedstawia prowadzących. Tym razem do Hannah, Julii i Aleshy dołącza Graham Norton.

[13:38] Przy drugim podejściu na scenie faktycznie pojawia się Jamala. Wcześniej zastąpił ją statysta. Z kolei nieobecna była grupa Go_A.

[13:35] Po przerwie wracamy do próby i znów widzimy sekwencję Parady Flag. Wykonawcy znów wychodzą na scenę. Cała próba parady odbędzie się ponownie.

[13:27] Nadal trwa przerwa techniczna, co parę minut wyświetlana jest tabela krajów. Na scenie póki co nic się nie dzieje. Wcześniej dziennikarze obecni w Arenie zauważyli specjalną grafikę pokazującą które kraje najczęściej wygrywały Eurowizję. Prowadzi Irlandia, ale w czołówce jest też Luksemburg 🇱🇺, który wraca na Eurowizję w 2024 roku co zostało dziś ogłoszone przez EBU. Proces selekcyjny nowego reprezentanta rozpocznie się w lipcu.

[13:21] Na ekranie widzimy teraz grafikę z kolejnością 26 krajów i planszą do głosowania. Stawkę zaczyna Austria, a kończy Wielka Brytania.

[13:20] Po Verkowym „Ok, happy end” parada się kończy. Trwa aktualnie przerwa techniczna i ekipa przekazuje sobie jeszcze uwagi dotyczące realizacji tej części show.

[13:18] Kolejny utwór w tle i kolejni wykonawcy na scenie. Muzycznie będziemy przeplatać utwory ukraińskie z brytyjskimi. Po Wielkiej Brytanii na scenę wkracza Verka z matką i zespołem. Zaczyna się „Dancing Lasha Thumbai” 🇺🇦.

[13:17] Po Norwegii widzimy na scenie Tinę Karol, 🇺🇦 która śpiewa fragment „Show me your love” z 2006 roku. Na podłodze wyświetla się wielkie neonowe serce, a do wokalistki ubranej na czerwono dołączają tancerze. Wersja jej utworu jest nieco zmieniona.

[13:16] Po Finlandii na scenę wychodzi Jamala i śpiewa refren „1944” 🇺🇦 na tle swojego drzewa znanego ze Sztokholmu.

[13:15] Po pierwszej części reprezentantów na boku sceny widzimy grupę Go_A śpiewającą ze swoimi rekwizytami. Słyszymy oczywiście „Shum” 🇺🇦. Następnie rozbrzmiewa „Sweet Dreams” i pojawiają się kolejni reprezentanci – od Hiszpanii.

[13:13] Głos Melanie C 🇬🇧 powita widzów na finale Eurowizji i zapowie przybycie uczestników konkursu. Rozpoczyna się Parada Flag z żywiołową i nowoczesną muzyką, którą dobrze znamy. Zapowiada się mocarnie. Flagi wyświetlane będą na środkowym ekranie LED-owym. Lektor wypowiada nazwy krajów i po kolei reprezentanci wychodzą zza ekranów z flagami swoich krajów. Kolejność wychodzenia taka, jak kolejność startowa.

[13:12] Będzie pirotechnika i świetna gra świateł.

[13:11] Po Stefanii Kalushe ustawiają się na środku sceny, a wokół nich tańczą osoby ubrane zarówno w stroje sportowe jak i takie z motywami ukraińskimi. Wykonany będzie fragment nowego utworu reprezentantów Ukrainy , a później znów chóralne wykonanie refrenu „Stefania”. Zespół zachęci widzów do głośnego klaskania w rytm muzyki.

[13:09] Z kijowskiego metra przeniesiemy się na scenę, gdzie zobaczymy zespół bębniarzy i znów usłyszymy „Stefanię”, tym razem na żywo. Zespół Kalushy śpiewąć będzie na dwóch wielkich dłoniach ustawionych na scenie. W tle na wizualizacjach widzimy sylwetkę matki, do której należą te dłonie. Na scenie tancerze, sporo dymu i wiele kolorów, a na ekranie dodatkowo nakładki z ukraińskim wzorem folkowym.

[13:06] Eurowizja 2023 zacznie się od filmiku z Kalush Orchestra 🇺🇦, którzy grać będą w przejściu podziemnym. Pónniej widzimy też zespół skrzypaczek i słyszymy utwór „Stefania” z udziałem … Sama Rydera grającego na gitarze na wieży jednego z budynków w mieście. Pojawi się też Andrew Lloyd-Webber grający na fortepianie i jedna wokalistka śpiewająca fragment piosenki z angielskim tekstem. Nie zabraknie też baletu, kijowskiego metra i raperki z Wielkiej Brytanii. Film ma łączyć Ukrainę i Wielką Brytanię poprzez muzykę i zwycięską piosenkę ESC 2022.

[12:56] Stream z próby generalnej jest już dostępny na platformie Online Press Center. Na scenie widzimy już pierwsze rekwizyty, w tym dekoracje kojarzące się z eurowizyjnym występem Go_A z Ukrainy.

%d blogerów lubi to: