Eurowizja: Dziś pierwszy półfinał naszego głosowania! • Kto został Miss Eurowizji, a komu przyznaliśmy tytuł najlepszego imprezowicza? • Cela więzienna wynajęta za ponad tysiąc funtów na czas Eurowizji?

Eurowizja 2023: Dziś pierwszy półfinał plebiscytu „Nasz Faworyt”

Rozpoczynamy najważniejszy plebiscyt Dziennika Eurowizyjnego czyli „Nasz Faworyt 2023”, w ramach którego wybierzemy ulubioną piosenkę tegorocznego konkursu! W tym roku format składa się z dwóch półfinałów i finału, a o wszystkich decydujecie Wy, czytelnicy strony, w dwuetapowym głosowaniu. Dziś o 20:00 prezentacja 15 piosenek z pierwszego półfinału według kolejności startowej utworzonej przed producentów z BBC. O tym, czy dany kraj ma w prezentacji klip oficjalny czy występ z preselekcji także decydowaliście poprzez niedawno zakończone głosowanie. Po prezentacji rozpocznie się głosowanie Mentimeter, w którym możecie przyznać ulubionym utworom punkty od 1 do 12 w skali eurowizyjnej. Po zakończeniu prezentacji i zamknięciu głosowania Mentimeter uruchomione będzie głosowanie negatywne na Google Forms, gdzie można wskazać piosenki, których w finale nie chcecie. Połączone głosy dadzą nam oficjalne wyniki. Głosowanie Google Forms potrwa do 21 kwietnia do 20:00, a wyniki półfinału poznamy w niedzielę 23 kwietnia. Pamiętaj, że głosowanie nie jest formą przewidywania końcowych wyników Eurowizji – głosuj na utwory, które po prostu lubisz i które chcesz usłyszeć w finale, a nie takie, które według Ciebie do finału wejdą.

GŁOSOWANIE NEGATYWNE OTWARTE

Kto został Miss Eurowizji 2023?

Po zakończeniu głosowania Mentimeter ujawniona będzie czołowa trójka pań, które zdobyły najwięcej głosów w plebiscycie na Miss Eurowizji 2023! Przypomnę, że głosowanie trwało do 13 kwietnia i oddano ponad 800 głosów. Pora ujawnić wokalistki, które zajęły miejsca od dziesiątego do szóstego:

10. Monika Linkyte (Litwa) 🇱🇹 – 5,9%

9. Iru (Gruzja) 🇬🇪 – 6,3%

8. Blanca Paloma (Hiszpania) 🇪🇸 – 8,4%

7. Mae Muller (Wielka Brytania) 🇬🇧 – 12,7%

6. La Zarra (Francja) 🇫🇷 – 14,1%

Tym samym w czołowej piątce znalazły się (kol. losowa): Brunette z Armenii, Alessandra z Norwegii, Noa z Izraela, Loreen ze Szwecji oraz zwyciężczyni „Tu bije serce Europy” – Blanka Stajkow. Która z nich zdobędzie koronę? Przekonamy się już dziś wieczorem! Rok temu plebiscyt zwyciężyła Andromache z Cypru.

Słoweńcy najwyżej ocenionymi imprezowiczami!

Poznaliśmy już laureata plebiscytu na najlepszy występ podczas London Eurovision Party! Trzecią imprezę z rzędu wygrała Loreen 🇸🇪, która uzbierała aż 18% Waszych głosów! Na drugim miejscu Teya i Salena z Austrii 🇦🇹 (14%), a na trzecim Kaarija z Finlandii 🇫🇮 (8%). W czołowej piątce także Serbia i Słowenia, a najniżej oceniliście Azerbejdżan, Danię, San Marino i Irlandię. Dziennik Eurowizyjny przeprowadzał głosowania po każdym tegorocznym pre-party, a rankingi zamieniono na punktację eurowizyjną. Kto wygrał? Teoretycznie największe szanse miał ten, kto pojawił się w każdym z sześciu miast i tak też się stało! Najlepszymi imprezowiczami okazali się … Słoweńcy 🇸🇮z Joker Out (fot.), który dostali 12 punktów za imprezę w Tel Awiwie, 10 za Barcelonę, 8 za Polish Eurovision Party w Warszawie, 6,5 punktu za Londyn i 6 za Amsterdam. Jedynie za Madryt nie dostali od Was nic. Łącznie ekipa zebrała 42,5 punktu. Drugie miejsce otrzymuje Blanca Paloma z Hiszpanii 🇪🇸 z wynikiem 37 punktów, w tym 12 za Barcelonę i 10 za Tel Awiw. Reprezentantka Hiszpanii w swoim tournee pominęła tylko Warszawę. Na trzecim miejscu Loreen ze Szwecji, która była jedynie w Madrycie, Amsterdamie i Londynie, ale wygrała wszystkie te głosowania – łącznie miała więc 36 punktów. W top5 także reprezentanci Austrii (29 punktów za trzy imprezy) oraz Mołdawii (28 punktów za 6 imprez). Spośród tych, którzy odwiedzili wszystkie koncerty najlepiej wypadli Słoweńcy (1. miejsce) i Mołdawianin (5. miejsce). Monika z Litwy zajęła 7. miejsce, natomiast reprezentanci Irlandii i San Marino zostali dość surowo potraktowani. Wild Youth nie dostało ani jednego punktu w żadnym z głosowań, a Piqued Jacks załapali się na 1 punkt za imprezę w Warszawie.

Plebiscyty portali eurowizyjnych – co nowego?

Trwa prezentacja wyników EuroJury portalu Eurovoix w którym zaproszeni do plebiscytu jurorzy przydzielają swoje punkty na eurowizyjne piosenki. Jak co roku udział w zabawie bierze wielu wokalistów z praktycznie wszystkich krajów Europy. Z Polski jurorami są w tym roku Kuba Szmajkowski i Lidia Kopania 🇵🇱. Z ich połączonego rankingu wyszło, że w top3 mają Cypr, Francję i Szwecję (kolejność przypadkowa). Jury mołdawskie w top3 ma Norwegię, Włochy i Szwecję, a hiszpańskie Niemcy, Austrię i Australię. Plebiscyt śledzić można na stronie Eurovoix.com. Poznaliśmy już wyniki głosowania klubu INFE Azerbaijan 🇦🇿. 12 punktów dostała Szwecja, 10 Finlandia, a 8 Czechy. Aktualnym liderem plebiscytu tej sieci fanów jest Norwegia (33), druga jest Szwecja (29), a trzeci Izrael (24). Na portalu Wiwibloggs.com śledzić można natomiast wyniki WiwiJury, w którym redakcja portalu ocenia poszczególne utwory. Aktualnie wygrywa Francja 🇫🇷 ze średnią wyników 7,83. Druga jest Mołdawia (7,61), a trzecie Włochy z Portugalią (7,33), ale oceniono na razie połowę piosenek. Blanka z „Solo” nie radzi sobie zbyt dobrze – średnia ocen to 4,81 i jest to aktualnie najsłabszy wynik. Wyżej od Szczecinianki jest grupa z Irlandii Wild Youth (5,31) czy Alika z Estonii (5,83). Fatalnie idzie też reprezentantce TVP w plebiscycie Public Reactions portalu ESCbubble.com, gdzie utwory oceniają „przypadkowi” ludzie (niekoniecznie fani), a także redakcja i czytelnicy portalu. Aktualnie z drugiego półfinału oceniono 10 utworów, a Blanka zajmuje ostatnie miejsce z 226 punktami. Przegoniła nas Rumunia (288).

Cela więzienna noclegiem na Eurowizję? 🇬🇧

Organizatorzy escape roomów w Liverpoolu, firma Escape Live przygotowała żartobliwe ogłoszenie dotyczące wynajmu celi więziennej w tym mieście. Cela jest wykorzystywana do gry, ale firma uznała, że poprzez ogłoszenie pokaże jak trudno jest znaleźć w Liverpoolu nocleg na czas eurowizyjny, zwłaszcza, że ceny za noc urosły aż do 700 funtów! Pomimo jasnej informacji, że cela więzienna nie ma kuchni, telewizora, pralki czy innych udogodnień, bardzo szybko na fałszywe ogłoszenie odpowiedział jeden fan Eurowizji, który chciał ją wynająć za ponad tysiąc funtów za jedną noc! „Poziom zainteresowania Eurowizją jest niesamowity i sprawił, że hotele wypełnione są po brzegi” – mówi portalowi Liverpool Echo Alex Sandham z Escape Live. Dodał, że ogłoszenie szybko usunięto z sieci, by rzekomy fan nie robił sobie zbyt wielkich nadziei, zwłaszcza, że łóżko w celi jest jedynie rekwizytem i nigdy nikt na nim nie spał, a już na pewno nie wystawiałby go na AirBnB. Sytuacja trafiła do mediów i tym samym Escape Live dostało darmową reklamę. Firma ma już ponoć prawie komplet rezerwacji swoich gier typu escape room na czas eurowizyjny, a dodatkowo za 5 funtów można w barze Escape Live śledzić finał Eurowizji na dużym ekranie. Tymczasem UKinbound, organizacja branżowa z Wielkiej Brytanii przeprowadziła badanie nastrojów wśród przedsiębiorców zajmujących się obsługą ruchu przyjazdowego do kraju. Jedynie 16% respondentów uznało, że majowe wydarzenia tj. Eurowizja i koronacja Karola III są magnesem przyciągającym turystów. „Choć nasi członkowie nie widzą wielkiego wzrostu zainteresowania turystów zagranicznych w związku z nadchodzącą koronacją i konkursem Eurowizji, z doświadczenia wiemy, że po takich wydarzeniach chęć odwiedzenia Wielkiej Brytanii rośnie w związku z dużą liczbą informacji o kraju w mediach” – czytamy w podsumowaniu badania cytowanym przez Rp.pl.

Źródło: Dziennik Eurowizyjny, INFE, EurovisionFun, Wiwibloggs, ESCbubble.com, Eurovoix, Liverpool Echo, Rp.pl, inf. własne, fot.: Ursa Premik

%d blogerów lubi to: