Eurowizja 2023: Kim są finaliści z Ukrainy? 🇺🇦
Na miesiąc przed finałem narodowym otwierającym sezon selekcyjny 2023 telewizja ukraińska podała nazwiska 10 finalistów „Vidbir”. Wśród kandydatów są wykonawcy, których znamy już z poprzednich sezonów – Jerry Heil (6. miejsce w finale 2020), Krutь (3. miejsce w finale 2020) i Tvorchi (4. miejsce w finale 2020). Będzie też duet 2tone z przerwanej, dwunastej edycji „The Voice” (znani z koncertowania na ulicach Kijowa, a także na wschodzie kraju, by podnieść morale obywateli w trakcie wojny), Angellina Terennikova (uczestniczka „The Voice” dla dzieci oraz dwukrotna finalistka selekcji ukraińskich do JESC 2019 i 2020, dodatkowo występowała w szwedzkim „Idolu”), popularny muzyk Demchuk (pojawił się w dziecięcej i dorosłej wersji „The Voice”), Fiinka (tworzy hip-hop z nutą ukraińskiego folku i popularyzuje kulturę huculską), Moisei Bondarenko (znany z nagrania, w którym gra na skrzypcach stojąc w leju po rosyjskiej rakiecie), grupa OY Sound System (muzyka elektroniczna z elementami folku) i duet indie-pop Tember Blanche (mają na koncie wspólny utwór „Kalushi vechornytsy” z Kalush Orchestra). Z rywalizacji odpadli m.in. Dayton, Kazak Siromaha, sexnesc, Lilu45 czy Lue Bason z Cloudless. Finał selekcji 17 grudnia na terenie kijowskiej stacji metra. Piosenki finalistów będą publikowane przez nich samych więc warto śledzić YouTube. Czy będą to utwory o wojnie? Możliwe, a niektóre tytuły (np. „Stronger”, „Alive”, I’m not alone”, „Oy, tuzhu” czy „Heart of Steel” mogą to sugerować, ale poczekajmy do ich premiery by ostatecznie ocenić. Połowa utworów ma ukraińskie tytuły.
Melodifestivalen: Loreen i Thomas Gson powracają 🇸🇪
Dziennik „Aftonbladet” z kolejną sensacją. Do Melodifestivalen w 2023 ma powrócić Loreen. Zwyciężczyni Eurowizji 2012 zaśpiewa utwór napisany przez autorów hitowej „Euphorii”. Źródła dziennika donoszą, że nie było łatwo przekonać wokalistkę do czwartego już startu, zwłaszcza po jej udziale w konkursie z 2017 roku, gdzie za utwór „Statements” odpadła w rundzie drugiej szansy. Okazało się jednak, że artystka zakochała się w utworze, który dla niej napisano i tym samym zdecydowała się na start. Utwór, który usłyszymy w selekcjach napisali Thomas G:son, Peter Bostrom i Jimmy „Joker” Thornfeldt, którzy mają na koncie m.in. „Voices” Tusse (ESC 2021). W tworzenie piosenki zaangażowana była też sama Loreen. Wokalistka zadebiutowała w MF w 2011 z utworem „My heart is refusing me”, z którym dotarła do dogrywki gdzie przegrała z Sarą Vargą zdobywając 12 tys. mniej głosów od rywalki. Rok później nie miała sobie równych i wygrała z „Euphorią”, triumfując też później na Eurowizji. Hit do tej pory jest najbardziej lubianym utworem eurowizyjnym o czym świadczą coroczne notowania ESCradio. W 2017 Loreen wróciła z imponującym „Statements” jednak trafiła tylko do dogrywki, gdzie sensacyjnie przegrała z Antonem Hagmanem – miała 47,7% głosów. Thomas Gson to prawdziwa maszyna do robienia preselekcyjnych czy eurowizyjnych utworów. Napisał 15 utworów, które trafiły do eurowizyjnej stawki, nie tylko dla Szwecji, ale też dla Norwegii, Hiszpanii, Danii, Gruzji, Cypru, Malty i Francji. Czterokrotnie utwory trafiały do top5 finału Eurowizji (z czego trzy były ze Szwecji), a tylko dwa odpadły w półfinale (maltańskie „Taboo” i norweskie „Ven a bailar conmigo”). Dodatkowo był współautorem dwóch szwedzkich piosenek na JESC. Piosenki, które przygotowywał uczestniczyły w selekcjach Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii, Łotwy, Rumunii, Polski, Belgii, Hiszpanii, Malty i Litwy. W naszym kraju przygotował je dla duetu Man Meadow – „Viva la musica” i „Love is gonna get you”. Pełen spis jego dokonań dostępny TUTAJ.
Eurowizja Junior: Kto jest faworytem konkursu?
Tymczasem w Armenii trwają przygotowania do Eurowizji Junior, budowana jest scena, a organizatorzy dwoją się i troją, by wszystko było gotowe do 4 grudnia, gdy do Erywania zaczną zjeżdżać delegacje. Media lokalne starają się też mocno promować tegoroczną piosenkę gospodarzy czyli „Dance!” wokalistki Nare 🇦🇲. W sieci pojawiło się wiele artykułów o tym, że jest to aktualnie najchętniej oglądany na YouTube klip spośród całej tegorocznej stawki konkursu. Faktycznie tak jest – Nare w cztery dni zebrała ponad 480 tys. odtworzeń, a opublikowana znacznie wcześniej piosenka „Lose my head” z Wielkiej Brytanii ma ich 402 tysiące. W czołówce najpopularniejszych klipów są też Holandia (230 tys.) 🇳🇱, Macedonia (157 tys.) 🇲🇰, Hiszpania (360 tys.) 🇪🇸, Gruzja (235 tys.) 🇬🇪 czy Polska (272 tys.) 🇵🇱. Według ankiety z portalu Eurovisionworld.com gdzie oddano ponad 11,5 tys. głosów, Armenia jest głównym faworytem (20%), a na drugim miejscu jest Wielka Brytania (17%). Holandia jest trzecia (13%), a Polska czwarta (12%). Warto jednak zauważyć, że Ormianka Nare promowała udział w tym głosowaniu na swoim Instagramie, co mogło wpłynąć na wyniki. W popularnej aplikacji eurowizyjnej My Eurovision Scoreboard prowadzi Wielka Brytania, na drugim miejscu jest lubiana przez fanów Gruzja, a na trzecim Holandia. Polska zajmuje 8. miejsce (pomiędzy Kazachstanem i Francją). Dawid, jeden z czytelników Dziennika Eurowizyjnego, zliczył wyniki 40 „topek” z YouTube i na 1. miejscu znalazła się Gruzja (354 pkt), pokonując Wielką Brytanię (295 pkt). Trzecia była Holandia (273 pkt), a Polska zajęła siódme miejsce (181 punktów). Bardzo nisko przez fanów oceniany jest utwór z Ukrainy, który wciąż nie doczekał się zapowiadanego revampu. Nadal można kupić bilety na próbę jurorską finału Eurowizji Junior. Dostępnych jest jeszcze ponad 390 wejściówek. Bilety na finał wyprzedały się bardzo szybko, ale organizatorzy zapowiadają kolejną pulę.
Het Grote Songfestivalfeest i Grammy z gwiazdami Eurowizji
Dziś w Amsterdamie „Het Grote Songfestivalfeest” 🇳🇱 czyli wielki koncert z udziałem wielu gwiazd Eurowizji. Wystąpić ma aż 30 wykonawców, a całe wydarzenie cieszy się ogromną popularnością, gdyż wraca po dwuletniej, pandemicznej przerwie. Wystąpią zwycięzcy Eurowizji: Alexander Rybak (Norwegia), Carola (Szwecja), Helena Paparizou (Grecja), Herreys (Szwecja), Jamala (Ukraina), Conchita (Austria), Mans Zelmerlow (Szwecja), Johnny Logan (Irlandia), Duncan Laurence (Holandia), Kalush Orchestra (Ukraina), Lenny Kuhr (Holandia), Lordi (Finlandia), Loreen (Szwecja), Netta (Izrael), Sandra Kim (Belgia), a także m.in. Antique, Efendi, Gjon’s Tears, Go_A, KEiiNO, OG3NE, Sam Ryder, Senhit, Sheldon Riley czy The Roop. Koncert nie będzie transmitowany na żywo, ale telewizja holenderska przygotuje z niego później skrót, który wyemituje. Tymczasem triumfatorzy Eurowizji 1974, szwedzka grupa ABBA 🇳🇱, otrzymała nominacje do Grammy za album „Voyage”, a także za singiel „Don’t Shut me down” oraz w kategorii „Best Group Performance” i „Best Pop Vocal Album”. Formacja Maneskin 🇮🇹, która wygrała Eurowizję 2021 dla Włoch znalazła się w gronie nominowanych w sekcji „Best New Artist”. Gala wręczenia nagród odbędzie się 5 lutego w Los Angeles.
Źródło: Suspilne, UA:PBC, Aftonbladet, Wikipedia, 168.am, mediahub.am, YouTube, EurovisionScoreboard, Dawid Marciniak, Eurovisionworld.com, Grammy, fot.: @loreenofficial
1 komentarz
Możliwość komentowania jest wyłączona.