Eurowizja Junior: W Armenii odliczają dni. Posłuchaj „Dance!” • Kiedy odbędzie się Festivali i Kenges w Albanii? • „The Voice” w Gruzji – byli i niedoszli reprezentanci wśród jury

Festivali i Kenges: Znamy daty! 🇦🇱

Arbana Osmani poprowadzi Festivali i Kenges 61 – potwierdziła to dziś oficjalnie na swoim Instagramie. Wcześniej nazwisko znanej prezenterki i gospodyni „Big Brothera” często pojawiało się wśród spekulacji. Przy przygotowaniu FiK Arbana współpracuje z ekipą złożoną m.in. z Bojkena Lako (który wielokrotnie był już dyrektorem muzycznym wydarzenia) czy Eduardem Grishajem, reżyserem i prywatnie partnerem Osmani. Festivali i Kenges odbędzie się w dniach 19-22 grudnia. Na ten moment jeszcze nie wiadomo jak wyglądać będzie format festiwalu, ale z pewnością istotna będzie prezentacja utworów. W tym roku RTSH wraca do charakteru premierowego co oznacza, że piosenek wcześniej nie usłyszymy. Ma to też inne wytłumaczenie – w tym roku reprezentanta Albanii wybierają widzowie poprzez televoting, a wcześniejsza publikacja utworów mogłaby sprawić, że mniej znane nazwiska lub mniej radiowe utwory miałyby mniejsze szanse. Czy dojdzie do jakichkolwiek eliminacji w trakcie show? Tego też nie wiemy i zazwyczaj RTSH informuje o tym w ostatniej chwili. Niestety w tym roku, z powodu świąt bożonarodzeniowych, które wypadają w weekend, festiwal odbędzie się w ciągu tygodnia – ruszy w poniedziałek, a wielki finał będzie mieć w czwartek. Najwidoczniej innej możliwości nie było. W FiK61 wystartuje 26 wykonawców w tym Fifi, Rovena Dilo, Enxhi Nasufi, Franc Koruni, LYNX, Urban Band czy dwukrotna zwyciężczyni festiwalu Elisa Lila.

Eurowizja Junior: Znamy wszystkie utwory! 🇦🇲

Ormianie odliczają dni do finału Eurowizji Junior 2022 w Erywaniu. Na głównym pasażu handlowym (Alei Północnej) stanęły eurowizyjne dekoracje w tym wielki klucz do miasta oraz zegar odliczający czas do finału 11 grudnia. Jest też nowoczesna video-reklama uliczna w formacie 3D. Na specjalnym evencie z okazji 30 dni do transmisji na alei pojawiły się Malena (JESC 2021) i Nare (JESC 2022) oraz ekipa ARMTV. Nie zabrakło też przedstawicieli OGAE Armenia. Był też zastępca burmistrza stolicy, który zapowiedział, że Erywań będzie świętować Eurowizję Junior, którą w telewizji obejrzą miliony widzów. Eurowizyjne dekoracje „wymieszają” się ze świąteczną iluminacją, która z powodu konkursu uruchomiona zostanie znacznie wcześniej. Przedstawiciele ARMTV zapowiadają szereg kolejnych eventów, które będą budować zainteresowanie mieszkańców konkursem. Widać, że Eurowizja Junior dla Ormian to wielkie święto i powód do dumy. W Paryżu, Tbilisi, Mińsku czy nawet w Gliwicach konkurs nie był tak widoczny poza ścisłym rejonem obiektów, na których był rozgrywany. Warto dodać, że wczoraj w hali widowiskowo-sportowej im. Karena Demirchyana na wzgórzu nad stolicą ruszyły prace związane z budową sceny. Dziś premierę ma ostatni utwór JESC 2022 – „Dance!” wykonywany przez Nare z Armenii. Piosenkę napisali Grigor Kyokchyan (znany wokalista i kompozytor) oraz Nick Egibyan, który brał udział w preselekcjach Armenii do Eurowizji 2010 zajmując 6. (ostatnie) miejsce w finale za „Countdown”.

The Voice of Georgia: Kto w jury? 🇬🇪

Wracamy do tematów „dorosłej” Eurowizji. Znamy prawie pełen skład jurorski „The Voice” w Gruzji, którego zwycięzca zostanie reprezentantem kraju w Liverpoolu. Kandydatów oceniać i wspierać będą Sopho Toroshelidze, Dato Evgenidze i Stephane Mgebrishvili. Sopho reprezentowała Gruzję na Eurowizji 2011 z grupą Eldrine zajmując w finale 9. miejsce co jest najlepszym wynikiem kraju w konkursie. Stephane i grupa 3G wygrali preselekcje gruzińskie 2009 z piosenką „We don’t wanna put in”, jednak utwór został wycofany ze względu na kontrowersje i nawiązania w tekście do aktualnego zbrodniarza wojennego – prezydenta FR Putina. Wtedy uznano, że taka prowokacja na Eurowizji organizowanej w Moskwie nie może mieć miejsca i EBU nie pozwoliło Gruzinom na wykonanie tego utworu. Brak Gruzji w stawce Eurowizji 2009 był dość wymowny, zwłaszcza, że nadawca pierwotnie w ogóle nie planował startu w kraju, w którym łamane są prawa człowieka. Pamiętano też atak Rosji na Gruzję w sierpniu 2008 roku. Po tym, jak Rosja dała Gruzji 12 punktów podczas Eurowizji Junior 2008 telewizja GPB zmieniała zdanie i postanowiła wystawić reprezentację do Moskwy. Ostatecznie jednak z powodu zablokowania „We don’t wanna put in” Gruzini postanowili w ogóle nie startować. „The Voice of Georgia”, które rusza wkrótce będzie ogólnie piątą edycją show w tym kraju ale pierwszą, która jest powiązana z Eurowizją. Nie wiadomo jeszcze, czy w ramach show odbędzie się też selekcja utworu.

Głosuj w HOLFESTIVALEN i wybieraj najlepszą polską premierę! Szczegóły dostępne TUTAJ.

Źródło: Kosovo Press, Instagram, TV1info, Wikipedia, OGAE Armenia, ARMTV, JuniorEurovision.tv, YouTube, Eurovoix, fot.: Onnet.pl

%d blogerów lubi to: