Dziś Eurovision House Party, Live Stream Misja Eurowizja z DE, Welcome Party w Madrycie i Pasja z Jamalą i Kubą Szmajkowskim – gdzie i o której oglądać? • Znamy wyniki II półfinału plebiscytu „Nasz Faworyt” • Nowy odcinek podcastu już dostępny

Eurowizja: Wieczór pełen atrakcji dla fanów

Dziś całkiem sporo do oglądania w kontekście Eurowizji. O 20:00 rozpoczyna się nowa seria „Eurovision House Party” organizowana na kanale YouTube konkursu. W zaciszu domowym (i nie tylko) zaśpiewają nasi ulubieni uczestnicy ESC 2022 – wystąpią w garażach, kuchniach, salonach, ogrodach, studiach czy innych pomieszczeniach lub na zewnątrz by zaprezentować swoje eurowizyjne utwory w nieco innych aranżacjach. Organizatorzy poprosili wykonawców by zaśpiewali piosenki na konkurs albo covery. Po premierze każdego z odcinków wszystkie występy pojawią się na kanale YouTube osobno. Tego typu „domowe” występy stosowano w ramach promocji w latach 2020 i 2021 gdy szalała pandemia. W tym roku imprezy przedeurowizyjne odbywają się na żywo, ale mimo to postanowiono wznowić serię. Całość podzielona będzie na trzy części – dziś o 20:00 pierwsza. Kolejne o tej samej porze 22 i 29 kwietnia. Premiera odbędzie się TUTAJ (lub w linku poniżej). Także o 20:00 specjalny live podcast czy panel dyskusyjny kanału Misja Eurowizja podczas którego gościnnie pojawią się Natalia Kowalczyk z Dziennika Eurowizyjnego oraz redaktor z Eurowizja.org. Rozmowy dotyczyć będą m.in. kolejności startowej, poziomu Eurowizji, szans Polski i nie tylko. Panel poprowadzi Nikola Sitko z Misja Eurowizja. Link TUTAJ lub poniżej.

Impreza w Hiszpanii czy Pasja w Chełmie?

To nie wszystko! Dziś zaczyna się PreParty ES w Madrycie. Uczestnicy Eurowizji 2022 zaśpiewają jutro, a dziś odbędzie się Welcome Party dla wszystkich 29 delegacji, z udziałem gości specjalnych. Wieczorem zaśpiewają m.in. Melani Garcia i Levi Diaz z Eurowizji Junior, reprezentanci eurowizyjni z poprzednich lat – The Roop, Senhit i Viktoria, a także uczestnicy selekcji z 2022 – Aidan (fot.) z Malty oraz półfinaliści i finaliści hiszpańskiego „Benidorm Fest” (m.in. Azucar Moreno, Xeinn czy Sara Deop). Całość poprowadzą Krista Siegfrids (ESC 2013 Finlandia) i Victor Escudero. Transmisja imprezy dostępna będzie na YouTube TUTAJ lub w linku poniżej. Start o 22:00. A kto chce lepiej wczuć się w klimat świąt, może o 20:00 wybrać TVP2 gdzie obejrzy widowisko muzyczne „#Pasja. Ecce Homo – Oto człowiek” z udziałem m.in. Jamali (Ukraina 2016), Kuby Szmajkowskiego (TBSE 2022), Sebastiana Karpiel-Bułecki (KE 2018) czy Piotra Cugowskiego (KE 2003). Widowisko odbędzie się w Chełmie i będzie transmitowane na żywo. Reżyserem jest Konrad Smuga.

Krystian Ochman z punktami od reszty świata

Mamy już połowę miesiąca, a dopiero 11 punktacji z OGAE, więc organizatorzy będą musieli niebawem przyspieszyć. Tymczasem swoje punkty przedstawił klub OGAE Rest of the World, w którym głosowały 102 osoby. Wygrały Włochy, 10 punktów dostała Szwecja, a 8 Hiszpania – to dokładnie taki sam układ, jak aktualnej klasyfikacji generalnej. Krystian Ochman dostał 6 punktów i utrzymuje się na 7. miejscu ogólnego rankingu. Także w klasyfikacji klubów INFE Polak ma 7. miejsce, natomiast liderem jest tam Hiszpania. W najnowszym głosowaniu, z Mołdawii, „River” nie dostało punktów. W aktualnych notowaniach bukmacherskich pozycja Polaka się nie zmienia. A kto wygrywa? 34% szans na wygraną ma Ukraina, przy czym ma też 52% szans na zajęcie miejsca w top3, 65% szans na zajęcie miejsca w top4 i 77% szans na czołową dziesiątkę. Kalush Orchestra ma też 41% szans na zwycięstwo w I półfinale i aż 92% szans na awans. W drugim półfinale 47% szans na triumf ma Szwecja, której daje się 89% szans na przejście do sobotniej rundy. Najsłabsze notowania co do wygranej mają Macedonia, Słowenia, Rumunia czy Izrael, a co do awansu Bułgaria (20%) i Irlandia (19%).

Nasz Faworyt: Znamy wyniki II półfinału

Wyrównaną walkę stoczyły w superfinale dwie piosenki, które rywalizowały o tytuł „Guilty Pleasure selekcji 2022” w ramach DE Awards. Ostatecznie stosunkiem głosów 52% do 48% wygrała włoska piosenkarka Ditonellapiaga za utwór „Chimica” zaśpiewany razem z Donatellą Rettore. Panie zajęły podczas festiwalu 16. miejsce. W DE Awards pokonały Macedończyka Viktora Apostolovskiego z hitem „Superman”. A co w „Naszym Faworycie”? Znamy już pełen skład finału – wczoraj wieczorem zakończyło się głosowanie w II półfinale. Do finału przeszli (kol.alf.):

  • 🇦🇺 Australia
  • 🇦🇿 Azerbejdżan
  • 🇧🇪 Belgia
  • 🇨🇾 Cypr
  • 🇨🇿 Czechy
  • 🇪🇪 Estonia
  • 🇫🇮 Finlandia
  • 🇷🇴 Rumunia
  • 🇷🇸 Serbia
  • 🇸🇪 Szwecja

Pierwsza pod kreską była Malta, której brakowało do awansu raptem 0,06% głosów! Wyniki dla państw niezakwalifikowanych: 🇲🇹 11. Malta 4,38%, 🇲🇪 12. Czarnogóra 3,94%, 🇮🇱 13. Izrael 3,84%, 🇮🇪 14. Irlandia 3,2%, 🇲🇰 15. Macedonia 2,93%, 🇸🇲 16. San Marino 2,81%, 🇬🇪 17. Gruzja 2%. Lider półfinału otrzymał 10,15% głosów – wygrał zarówno w głosowaniu Mentimeter oraz Instagrama, ale w rankingu Google Forms zajął 2. miejsce. Jeden kraj zajął 11. miejsce w głosowaniach na Mentimeter i Instagramie, ale i tak zdołał wejść do finału. W finale głosować będziemy tak samo – wspólne oglądanie odbędzie się 17 kwietnia. Pojawia się jednak nowość – poza internautami głosować będą także jurorzy, czyli osoby, które zdecydowały się nagrać pocztówki do wspólnego oglądania. Szczegóły otrzymają wkrótce. Ich głosy stanowić będą 50% wyników.

Na zielono zaznaczono kraje, które wystartują w finale „Nasz Faworyt” (w tym też Australia)

Nowy podcast! Zobacz na YouTube

Wczoraj pojawił się wyjątkowy odcinek podcastu, tym razem z warstwą wizualną. W związku z wygaszeniem plebiscytu im. Barbary Dex za najgorszy strój na Eurowizji Natalia i Maciej postanowili przeanalizować i ocenić kostiumy wszystkich dotychczasowych laureatów tego wyróżnienia. Przejdziemy więc przez eurowizyjną modę lat 90 i początków XXI wieku, sprawdzimy, kto faktycznie na to uznanie zasłużył, a w których latach nagroda została przyznana nieadekwatnie. Wybierzemy też najgorszy z najgorszych strojów na Eurowizji. Podcast wraz ze zdjęciami omawianych strojów dostępny jest na YouTube, ale standardowo można go też słuchać na Spotify, Apple czy Google Podcasts. Pojawiła się też playlista z piosenkami omawianymi podczas rozmowy!

Źródło: Eurovision.tv, Misja Eurowizja, PreParty ES, TVP, OGAE International, ESCtoday.com, Eurovision Odds, Facebook, fot.: @itsaidanofficial

%d blogerów lubi to: