Eurowizja: Nowe informacje z Irlandii, Ukrainy czy Mołdawii! • Krajowe Eliminacje: Kiedy poznamy kolejne utwory? Są już pierwsze daty i przecieki

Kto wystąpi w preselekcjach Irlandii i Ukrainy? Kiedy poznamy półfinalistów z San Marino oraz piosenki z Malty? Jak brzmi utwór The Rasmus? Kiedy finał narodowy w Mołdawii? Kto odpadł w X Factor w Izraelu? Kiedy premiery kolejnych piosenek z Krajowych Eliminacji i na którą fani czekają najbardziej? Jak obchodzone będą 18. urodziny Dziennika Eurowizyjnego? Jak pomóc redakcji Dziennika Eurowizyjnego przed Turynem?

🇮🇪 Eurowizja znów z autorami „The Ride”?

Finał preselekcji irlandzkich odbędzie się już 4 lutego, a dziś nadawca RTE ogłosił pierwszych uczestników. Na Eurowizję znów pojechać chce Brendan Murray, którego Irlandia wybrała w 2017 roku wewnętrznie. Wokalista zaśpiewał w Kijowie „Dying to try” jednak nie zakwalifikował się do finału zajmując w grupie 13. miejsce. Teraz przygotował piosenkę „Real Love„. Jego konkurentką będzie Rachel Goode, która zaśpiewa utwór autorów stojących wcześniej za „The Ride” Rafała Brzozowskiego (Polska 2021 🇵🇱). Szwedzki team 🇸🇪, w skład którego wchodzą Anna Engh, Thomas Karlsson, Johan Mauritzson i Joakim Övrenius, zgłosili „I’m loving me” do preselekcji jednak bez irlandzkiego wykonawcy. Telewizji RTE utwór się spodobał, ale trzeba było znaleźć kogoś, kto go zaśpiewa. Anna Engh przejrzała więc Instagrama i tak trafiła na Rachel. „Od razu, gdy spojrzałam na jej Instagrama i posłuchałam jej niesamowitego głosu, wiedziałam, że ma w sobie coś wyjątkowego” – wspomina Engh. „Real Love” i „I’m loving me” są już dostępne w sieci, a niebawem RTE opublikuje kolejne utwory. Łącznie ma być ich sześć. W finale, zorganizowanym podczas „Late Late Show” reprezentanta wybiorą widzowie oraz jurorzy międzynarodowi, a udział komisji zagranicznej jest zupełną nowością w historii selekcji Irlandii.

Eurowizja • Selekcje – Ukraina, San Marino, Malta, Finlandia

Nadawca ukraiński 🇺🇦 przygotowuje się do ogłoszenia ośmiu finalistów preselekcji, których finał zapowiedziano na 12 lutego o 20:00 czasu polskiego. Dziś podano skład tzw. „long listy”, czyli 27 nazwisk kandydatów wybranych z ponad 230 zgłoszeń. Teraz spośród nich komisja dokona ostatecznego wyboru i selekcji finalistów. O krok bliżej do finału są m.in. Alina Pash, Amariia (tworząca muzykę będącą mieszaniną popu, rocka i gotyku), formacja Cloudless (4. miejsce w półfinale selekcji 2020), Gorim!, Kalush Orchestra, Laud (4. miejsce w finale 2018 i 4. miejsce w półfinale 2019), Michael Soul (4. miejsce w preselekcjach Białorusi 2019), Laura Marti (z utworem „Nezalezhna„), Roxolana, Wellboy czy uczestniczka „The Voice” – Yulia Timochko. Komisja odrzuciła m.in. utwory wysłane przez zwycięzcę najnowszej edycji „The Voice” – Serhi’ia Lazanovskyiego czy Sophii Ivanko (JESC 2019). Dziś o 19:00 listę 60 półfinalistów preselekcji ma podać telewizja SMRTV z San Marino 🇸🇲. Półfinaliści podzieleni będą na pięć grup i powalczą o dziewięć miejsc w wielkim finale konkursu. Z kolei o 20:00 telewizja maltańska 🇲🇹 przedstawi wszystkie utwory z selekcji! A co nowego w Finlandii? Wczoraj odbyła się premiera utworu „Jezebel” The Rasmus 🇫🇮, a dziś dowiemy się jak brzmi propozycja grupy Younghearted. Premiera o 23:00.

Eurowizja • Selekcje – Mołdawia i Izrael

Większość piosenek przyjętych już do selekcji mołdawskich 🇲🇩 „O melodie pentru Europa” pochodzi zza granicy co ma pokazywać wzrost zainteresowania konkursem wśród autorów i kompozytorów międzynarodowych. Oczywiście takie piosenki śpiewać mogą tylko artyści posiadający obywatelstwo Mołdawii. Aplikacje nadal mogą być nadsyłane – okienko jest otwarte do 24 stycznia do 18:00 czasu polskiego. Wszystkie kandydatury będą później przestudiowane przez komisję, a wykonawców, którzy przejdą wstępną selekcję zobaczymy podczas castingu organizowanego 29 stycznia w Kiszyniowie. Na podstawie przesłuchań jury wyłoni finalistów, którzy powalczą o reprezentowanie Mołdawii. Finał zaplanowano na 5 marca, czyli w ten sam dzień co sąsiednia Rumunia 🇷🇴. W Izraelu 🇮🇱 okazało się, że na utwory przygotowane na Eurowizję musimy jeszcze trochę poczekać. Wczoraj z rywalizacji odpadła Linet, turecko-izraelska wokalistka. Przegrała w drugiej rundzie głosowania z Eli Huli. Wczoraj o przejście dalej walczyło jedynie czterech kandydatów co oznacza, że 18 stycznia druga połowa stawki zawalczy o przejście do czołowej szóstki. Wczoraj najwięcej punktów miała Inbal Bibi.

🇵🇱 Krajowe Eliminacje: Kiedy usłyszymy kolejne utwory?

Nowości w temacie Krajowych Eliminacji! Już 21 stycznia usłyszymy utwór „Czysta woda”, który Karolina Lizer (fot.) nagrała z Bum Bum Orkiestrą. Na swoim Instagramie wokalistka zdradziła, że planuje przygotować piękne show i po prostu dobrze się bawić. Swój utwór opisała jako piosenkę w klimacie folkowym, bardzo radosną i do potańczenia. Tego samego dnia poznamy też utwór „Drogowskazy” sióstr Szlachta. Julia i Wiktoria stworzyły piosenkę razem z Piotrem Walickim i Mimi Wydrzyńską (połowa duetu Linia Nocna). Utwór ma być utrzymany w szybkim tempie. Na 28 stycznia zaplanowana jest premiera „Move” Karoliny Stanisławczyk i Chici Toro – takie informacje Dziennik Eurowizyjny otrzymał od Hypsteria Records. „Będzie trochę po polsku i trochę po hiszpańsku” – powiedziała Karolina w wywiadzie z Jej Perfekcyjnością. Z różnych źródeł docierają informacje, że swojej piosenki „Why does it hurt” nie planuje wcześniej publikować Lidia Kopania. Ponoć była reprezentantka Polski dopiero 19 lutego pierwszy raz pozwoli widzom posłuchać utworu, co chyba nie jest mile widzianym krokiem wśród fanów Eurowizji. Emilia Dębska Mila poinformowała Dziennik Eurowizyjny, że niebawem będzie mogła publicznie ogłosić datę premiery „All I need”. Aż 70% członków grupy Facebook DE zdecydowanie czeka jednak na „River” Krystiana Ochmana, gdyż wokalista jest jednym z głównych faworytów. Być może piosenka będzie miała swoją premierę pod koniec stycznia. W ramach pojawiania się kolejnych utworów trzyosobowa redakcja Dziennika Eurowizyjnego będzie oceniać propozycje i w ten sposób powstaną kolejne „topki”. Na początek nasza ocena pierwszych czterech piosenek:

🎂 18. urodziny Dziennika Eurowizyjnego coraz bliżej!

Wczoraj czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego mogli śledzić specjalny panel dyskusyjny dotyczący Krajowych Eliminacji, podczas którego poruszany był m.in. temat utworu „River”, a także innych propozycji na preselekcje. Nie zabrakło też opinii na temat Dody czy ogólnie organizacji finału narodowego w tak nagły sposób. Dziennik Eurowizyjny rozpoczął też zbieranie środków na wyjazd i pracę podczas sezonu konkursowego w Turynie. Każdy, kto mógłby i chciałby wesprzeć redakcję w przygotowaniach do wyjazdu (m.in. opłacenie zakwaterowania, transportu, pobyt, sprzęt) może to zrobić poprzez wygodną platforme Tipply dostępną TUTAJ. Za każdą pomoc serdecznie dziękujemy bo bez niej nie damy rady w nierównej walce z wysokimi cenami w turyńskich kwaterach! „Donejty” będzie można też wysyłać w trakcie transmisji urodzinowej zaplanowanej na 23 stycznia na 18:30 na YouTube! Czeka Was wtedy sporo niespodzianek, wspomnień i nie tylko! Już teraz serdecznie zapraszamy! Wcześniej, bo jeszcze przed weekendem pojawi się pierwszy odcinek naszego podcastu na Spotify (dostępny będzie także na YouTube). Słuchając nagrań będziecie mogli przenieść się w czasie i posłuchać historii, o których może nie mieliście pojęcia, a które są częścią 18-letniej działalności Dziennika Eurowizyjnego! Nie przegapcie naszych materiałów, relacji i transmisji na YouTube – warto zasubskrybować nasz kanał już teraz!

Źródło: RTE, I’m loving me Press Kit, Suspilne Eurovision, SMRTV, TVM, YouTube, Eurovoix, Wikipedia, Instagram, Hypsteria Records, inf. własne, fot.: @karolinalizer

%d blogerów lubi to: