Szansa na Sukces – Eurowizja Junior 2021: Miłosz Świetlik Skierski pierwszym chłopcem w finale preselekcji!

To będzie pierwszy taki finał w trzyletniej historii połączenia „Szansy na Sukces” z preselekcjami do Eurowizji Junior 2021. Pierwszy raz do finału zakwalifikowano chłopca – jurorki II półfinału uznały, że najlepiej zaśpiewał dziś Miłosz Świetlik Skierski, który wykonał piosenkę „Meluzyna” w oryginale śpiewaną przez Małgorzatę Ostrowską. Teraz chłopiec trafi do finału, gdzie 26 września zmierzy się z Marysią Stacherą i zwycięzcą III odcinka (typuje się Sarę Egwu-James). Miłosz wykona w finale piosenkę z filmów o Panu Kleksie oraz utwór specjalnie przygotowany przez producentów na Eurowizję Junior 2021. Zwycięzcę wybiorą widzowie i jurorzy. Polska jeszcze nigdy nie wysłała na Eurowizję Junior chłopca. W 2003 roku podczas finału preselekcji dominowały dziewczynki (z solistów byli tylko Sebastian Plewiński i Kasper Zborowski-Weychman), zresztą podobnie było w 2004 (solowo wystąpił jedynie Paweł Pietrzyk). Powrót preselekcji w 2016 także nie zmienił tego trendu – do finału nie zakwalifikowano żadnego chłopca śpiewającego solo. Rok później szansę na wyjazd na JESC mieli Tomek Bao i Stanisław Kukulski, jednak nie wygrali televotingu i głosowania jury. W półfinałach „Szansy na Sukces” w 2019 roku wystąpiło łącznie sześciu chłopców i aż 15 dziewcząt, a rok później było jeszcze słabiej – o finał walczyło tylko trzech chłopców. Spośród czterech ostatnich edycji „The Voice Kids Poland” trzy konkursy wygrały dziewczęta, a tylko raz triumfował chłopiec.

Kim jest Miłosz Świetlik Skierski?

Miłosz ma 12 lat, chodzi do szkoły w Rzeszowie, gdzie uczy się w klasie dwujęzycznej i rozwija swoje pasje. Śpiewa od 4 roku życia. Od 7 lat uczy się i rozwija w Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem dr Anny Czenczek, gdzie mógł brać udział w wielu autorskich projektach, warsztatach i nagraniach. Wśród jego osiągnięć można wyróżnić m.in: III Miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek” w Nowym Sączu czy Wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej. Wyjątkowym doświadczeniem jest dla niego udział w autorskim projekcie patriotycznym Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszów pt. ” Zakazane piosenki”, którego premiera odbyła się w Filharmonii Podkarpackiej, a koncerty grane były na terenie całej Polski. Jednym z najważniejszych cyklicznych wydarzeń, w których brał udział to koncerty „Carpathia Festival”: w 2019 roku wystąpił z Grupą Artystyczną na Scenie Rzeszowskiego Rynku obok AniKi Dąbrowskiej i Haliny Frąckowiak, natomiast w 2021 r. w Filharmonii Podkarpackiej brał udział w koncercie pt. „Czas nas uczy pogody” z największymi przebojami autorstwa Jacka Cygana. Poza śpiewem zajmuje się też fotografią i gotowaniem. „Musieliśmy się nauczyć wszystkich utworów. Nie liczyłem na konkretną piosenkę, ale były takie, które nie są w moim stylu” – wspomina przygotowania do półfinału „Szansy na Sukces” w rozmowie z portalem SuperNowosci24.pl. W półfinale zaśpiewał „Meluzynę” i sam siebie ocenił bardzo przyzwoicie. „Jestem bardzo zadowolony. Myślę, że świetnie mi poszło. Do tej pory zawsze, kiedy występowałem, np. na Festiwalu Skowroneczek, miałem tremę. Tym razem atmosfera była tak fajna, że w ogóle się nie stresowaliśmy. Nie myślałem o innych uczestnikach, jak o rywalach. Traktowałem to jak wielką przygodę” – wspomina.

Szansa na Sukces: Co wydarzy się za tydzień?

Co dalej? W niedzielę 19 września o 15:15 ostatni półfinał programu i o tej rundzie na razie wiemy najmniej. Tematyką odcinka będą hity zwycięzców Eurowizji – szwedzkiej grupy ABBA 🇸🇪 i kanadyjskiej wokalistki Celine Dion 🇨🇦, która reprezentowała Szwajcarię 🇨🇭. Usłyszymy m.in. piosenkę „Mamma Mia”, która w 2020 dała finał Kasi Dereń w dorosłych preselekcjach. Na pastylce stanie zwyciężczyni „The Voice Kids 4” – Sara Egwu James, która jest pewniakiem zarówno do wygrania półfinału jak i finału konkursu. Jej konkurencję w „Szansie” stanowić mają m.in. Lena Mrówczyńska czy Gabriela Marszal. Z pewnością więcej nazwisk poznamy, gdy TVP opublikuje pełen zwiastun ostatniego półfinału. Jurorami trzeciego odcinka będą Alicja Tracz (JESC 2020), Paolo Cozza i Ray Wilson. Alicji przedstawiać nie trzeba. Wokalistka w 2020 roku właśnie z trzeciego półfinału „Szansy” trafiła do finału gdzie wygrała i reprezentowała Polskę na Eurowizji Junior zajmując 9. miejsce. Paolo Cozza 🇮🇹 pochodzi z Mediolanu, a od 1995 mieszka w Polsce, gdzie stał się osobowością telewizyjną znaną m.in. z „Europa da się lubić”, „Tańca z Gwiazdami” czy „All Together Now”. Co ciekawe, posiada zespół muzyczny Alpini, a w 1999 wystąpił w „Szansie na Sukces” w odcinku poświęconym włoskiej piosence. Ray Wilson urodził się w Szkocji 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿, a w latach 1996-1998 był wokalistą zespołu Genesis (zastąpił w tej roli Phila Collinsa). Od 2010 muzyk mieszka w Polsce, gdzie często koncertuje.

Źródło: Centrum Sztuki Wokalnej, TVP, Instagram, SuperNowosci24.pl, inf. własne, fot.: Miłosz Skierski, CSW

%d blogerów lubi to: