🇮🇹 HISTORIA WŁOCH NA EUROWIZJI (1989): Anna i Fausto wygrywają Sanremo i reprezentują Włochy

Sanremo zaplanowano na 21-25 lutego i okazał się hitem w tych czasach. Wikipedia podaje, że byłą to trzecia najchętniej oglądana edycja po 1987 i 1990 roku. Wśród uczestników m.in. Al Bano z Rominą Power, Dori Ghezzi, Gigliola Cinquetti, Mia Martini, Peppino di Capri, Raf, Ricchi e Poveri czy Toto Cutugno, z kolei w gronie gości znalazły się takie gwiazdy jak Enya, Vanessa Paradis, Sandie Shaw, Ofra Haza, Cliff Richard, Elton John, Ray Charles, Depeche Mode, Europe czy Kim Wilde. W finale startowało łącznie 24 wykonawców, a najwięcej głosów (ze znaczną przewagą) zdobył duet złożony z Anny Oxy i Fausto Leali. Ich piosenka „Ti lascero” zebrała prawie 6 milionów głosów. Drugi był Toto Cutugno (1,9 mln głosów), a trzeci duet Al Bano i Romina Power. Zwycięska piosenka, ale też „Esatto” Francesco Salvi’ego były największymi hitami jeśli chodzi o notowania list przebojów po Sanremo. Telewizja RAI postanowiła, bazując na wynikach tak popularnej edycji festiwalu, że nie ma sensu szukać nikogo innego i na Eurowizję wskazała właśnie zwycięski duet Anny i Fausto, ale z inną piosenką.

Weterani Sanremo na Eurowizji

Anna Hoxha urodziła się w Bari w rodzinie albańsko-włoskiej i ma też obywatelstwo Albanii. Jest jedną z najpopularniejszych włoskich wokalistek i można uznać ją za weterankę festiwalu Sanremo, w którym zadebiutowała w 1978 roku zajmując 2. miejsce za „Un’emozione da poco”. Zanim wygrała, rywalizowała łącznie sześć razy. To jednak nie jedyny festiwal, w którym się pokazywała. Sześć razy przed Eurowizją uczestniczyła w Festivalbar. Zostając reprezentantką Włoch miała już na koncie osiem albumów co pokazuje po raz kolejny jak doświadczonych wokalistów Italia pokazywała Europie podczas Eurowizji. Fausto Leali (ur. 1944) także miał już ogromne doświadczenie w Sanremo. Pierwszy raz pojawił się na nim w 1968 roku zajmując 4. miejsce, co powtórzył też rok później. Łącznie startował siedem razy, a wygrał po raz pierwszy przy ósmym swoim podejściu – w duecie z Anną. Niektóre źródła podają, że Anna i Fausto sami zgłosili do RAI chęć udziału w Eurowizji, zaproponowali utwór „Avrei voluto” napisany przez Franco Fasano do tekstu Franco Ciani’ego i Fabrizio Berlincioni’ego.

Dziewiąte miejsce dla duetu

Podczas Eurowizji 1989 Włochy otwierały stawkę, co było dla nich swoistą nowością. Zapewne ciężko było zostać zapamiętanym startując tak wcześnie, gdy po Annie i Fausto zaśpiewało jeszcze 21 innych reprezentantów. Koniec końców Włosi zajęli 9. miejsce z 56 punktami. 12 punktów dała Hiszpania, 10 Finlandia, 8 Jugosławia, 7 Portugalia i Niemcy. Łącznie osiem krajów złożyło się na punkty dla duetu. Włoskie jury najwięcej dało Austrii, 10 dostała Holandia, a 8 Hiszpania. Zwycięska Jugosławia nie dostała żadnego punktu, a podobnie postąpiło też jury z Hiszpanii i Grecji. Głosy włoskie przedstawiał po raz pierwszy Pepi Franzelin, a konkurs transmitowany był na Rai Uno (powrót do pierwszego kanału!) z komentarzem Gabrielli Carlucci oraz na Rai Radio 2 gdzie relację zdawał Anonio De Robertis. Dziewiąte miejsce raczej wielkim sukcesem dla Włoch nie było – wcześniej zdarzyło się tylko raz, w 1962 i pojawi się też w 2012 roku. Od 1975 roku był to już szósty raz, gdy Włochy na Eurowizję wystawiały duet i kolejny raz zdarzy się to dopiero w 1997 roku.

Co po Eurowizji?

Po Eurowizji Anna i Fausto nie próżnowali i nadal aktywnie uczestniczyli w Sanremo. Anna Oxa pojawiła się tam jeszcze siedem razy, wygrywając (już jako solistka) w 1999. Fausto wystartuje jeszcze pięciokrotnie, jednak największym sukcesem będzie już tylko 4. miejsce z 2002 roku. Najnowszy singiel Anny pt. „Primo cuore” opublikowany został w 2020. Co ciekawe, w 2013 roku pojawiła się w lokalnej wersji „Tańca z Gwiazdami”, jednak zrezygnowała po sześciu odcinkach z powodu kontuzji. Ślub brała aż cztery razy, znana jest też z tego, że jest weganką. Fausto ostatni album nagrał w 2016 roku, a najnowszym singlem z dyskografii jest „Gianna” z Enrico Ruggeri z 2017 roku. Ze względu na charakterystyczną chrypkę media lokalne nazywają go „Il negro bianco” – „The white negro”.

Sopocko i tanecznie

W 1989 Włosi po raz kolejny wrócili do Sopot Festiwal, a reprezentantem była Raimunda Navaro z piosenką „Te amo”. Zebrała 33 punkty i zajęła 10. miejsce na 22 piosenki, chociaż tak naprawdę (ze względu na typowe dla tego konkursu remisy) pokonało ją 12 innych wykonawców. 12 punktów dostała od jurora z Włoch, 6 z Jugosławii, 5 z Izraela. W roku 1990 do Sopotu znów nie pojedzie żaden włoski wykonawca. W czerwcu 1989 w Paryżu odbyła się Eurowizja dla Młodych Tancerzy. Telewizja włoska wysłała tam Danilo Mazzotę, jednak tancerz nie wszedł do ścisłego finału podobnie jak reprezentanci sześci innych krajów (w tym Kanady). W komisji ponownie zasiadł Paolo Bortoluzzi z Włoch, jednak tym razem nie był już przewodniczącym. Konkurs pokazywano na Rai 3. W odcinku naszego cyklu historycznego o 1985 roku zabrakło dość istotnej informacji. Pierwsza edycja Eurowizji dla Młodych Tancerzy odbyła się we Włoszech, a organizatorem była stacja RAI. Konkurs przygotowano w Teatro Municipale w Reggio Emilia. Supervisorem EBU był wtedy Frank Naef, a producentem Ilio Catani.

Fot.: Listal

%d blogerów lubi to: