Eurowizyjne statystyki: Włosi najrzadziej dają punkty zwycięzcom? • Sprawdź nietypowy ranking krajów i zobacz jak wypadła Polska • W piątek finał narodowy JESC w Niemczech

Eurowizyjni fani kochają statystyki chociaż tak naprawdę sam konkurs jest na tyle nieprzewidywalny, że potrafi zaskoczyć nawet największych ekspertów. Tym razem Dziennik Eurowizyjny przedstawia Wam zestawienie państw, które można uznać za outsiderów w głosowaniu – kraje, które najrzadziej przyznawały jakiekolwiek punkty zwycięzcom Eurowizji od 1957 do 2021 roku. Jak zostało to policzone? W każdym roczniku punkt dostawał startujący kraj, który miał okazję dać głosy piosence wygrywającej, a tego nie zrobił. Oczywiście zwycięzca nie miał prawa dać sobie samemu punktów, więc Eurowizja w której wygrał nie jest liczona do statystyk. Wyjątkiem jest rok 1969, w którym kraje miały aż cztery szanse dać zwycięzcom punkty, bo wygrały wtedy cztery kraje (każdy zwycięzca z Madrytu miał trzy szanse by dać głosy innym triumfatorom). Z kolei wyniki od 2016 roku liczone są jako pół punktu jeśli jurorzy lub widzowie nie dali punktów zwycięskiej piosence. W statystykach nie zostały ujęte lata, w których albo nie było jawnego głosowania, albo formuła zakładała, że wszyscy dają punkty wszystkim. Liczone są tylko głosowania w finale. Oczywiście ranking trudno jest ułożyć sprawiedliwie, bo poszczególne kraje mają krótszą lub dłuższą historię startów, ale sprawdźmy, jak wypadły państwa, które miały ponad 30 szans by nagrodzić punktami piosenki, które sięgnęły po Grand Prix.

„Euphoria” nie spodobała się Włochom w 2012

Oni nie dostali punktów z Włoch

Najmniej „eurowizyjnym” w guście krajem są … Włochy 🇮🇹! Jurory i/lub telewidzowie (w zależności od roku) mieli ponad 40 szans przyznania jakichkolwiek punktów zwycięzcy Eurowizji i nie zrobili tego w ponad 27% przypadków! Lista zwycięzców docenionych przez Europę, ale nie przez Włochy jest długa:

 • 1960: 🇫🇷 Jacqueline Boyer
 • 1965: 🇱🇺 France Gall
 • 1969: 🇫🇷 Frida Boccara
 • 1969: 🇪🇸 Salome
 • 1970: 🇮🇪 Dana
 • 1974: 🇸🇪 ABBA
 • 1979: 🇮🇱 Milk & Honey
 • 1989: 🇭🇷 Riva
 • 1991: 🇸🇪 Carola
 • 2011: 🇦🇿 Ell & Nikki
 • 2012: 🇸🇪 Loreen
 • 2019: 🇳🇱 Duncan Laurence (jury)

W przypadku 1960 i 2012 Jacqueline i Loreen tylko od Włoch nie dostały punktów. Na drugim miejscu w rankingu jest Wielka Brytania 🇬🇧 – na 58 okazji punktów nie przyznała w 23% przypadkach (m.in. France Gall, Udo Jurgensowi, Massiel, Eimear Quinn, Mariji Serifović czy grupie Maneskin – jurorzy). Na miejscu trzecim mamy Danię 🇩🇰 – pozostawiła z zerem 17% spośród 46 okazji (m.in. Gigliolę Cinquetti, Celine Dion, Dimę Bilana czy Nettę – widzowie). Wysoko w rankingu są też Hiszpania 🇪🇸 (17,24% na 58), Szwecja 🇸🇪 (15,7% na 54) czy Norwegia 🇳🇴 (15,18% na 56). Po drugiej stronie rankingu mamy Austrię 🇦🇹, która miała 49 okazji by dać punkty zwycięzcy i nie zrobiła tego tylko trzy razy (Celine Dion, Secret Garden i Jamala – jurorzy). Podobnie jest w przypadku Niemiec 🇩🇪 – rekordzistów jeśli chodzi o udział w Eurowizji. Na 61 okazji, tylko 4 razy nie dali punktów zwycięzcy. Przy okazji warto wspomnieć, że pierwszym krajem w historii Eurowizji, który pozostawił wygranego bez punktów była Holandia 🇳🇱 w 1958 roku – jako jedyna nie dała nic Francji. Nie licząc 1969, najwięcej zer dla zwycięzcy zanotował Azerbejdżan 🇦🇿 wygrywając w 2011 (aż 12 krajów nic mu nie dało). W dwunastu finałach zdarzyła się sytuacja gdy wszystkie kraje przyznały jakieś noty wygranemu (ostatni raz w 2015 roku).

Ciekawostki dotyczące głosowania na Eurowizji

Nie patrząc już na ilość startów, ranking krajów, które najbardziej rozminęły się z gustem Europy otwiera Maroko, 🇲🇦które startowało tylko raz i jako jedno z dwóch państw nie dało punktów Johnny’emu Loganowi w 1980. Drugie miejsce ma Armenia 🇦🇲 – okazji miała 13, a zanotowała wynik 34,6% nie dając punktów m.in. Lordi, Lenie czy Conchicie Wurst. Trzecie jest Monako 🇲🇨 z wynikiem 30,43% na 23 okazje. Dalej w rankingu mamy wspomniane już Włochy 🇮🇹, ale zaraz za nimi San Marino 🇸🇲, które jako jedyne nie dało punktów Danii w 2013 roku. W czołowej dziesiątce także Jugosławia (26,92% na 26 okazji), Wielka Brytania 🇬🇧, Białoruś (21,88% na 16), Chorwacja 🇭🇷 (21,15% na 26) i Czarnogóra 🇲🇪 (18,18% na 11). Polska notowana 🇵🇱 jest bardzo nisko – mieliśmy 23 okazje by nagrodzić zwycięzcę i nie zrobiliśmy tego tylko trzy razy – w całości pozbyliśmy punktów Conchitę, natomiast w 2018 i 2019 roku jurorzy nie przyznali punktów Izraelowi i Holandii. Niższy wynik procentowy od Polski ma 17 państw, najbliżej nas plasują się Węgry 🇭🇺 i Azerbejdżan 🇦🇿. Serbia i Czarnogóra (2004-2006), Bośnia i Hercegowina 🇧🇦 oraz Australia 🇦🇺 to jedyne kraje, które wykorzystały wszystkie okazje i zawsze dały punkty zwycięzcom. Swoistą ciekawostką jest fakt, że w latach 90. chorwackie jury niemal konsekwentnie nie dawało żadnych punktów laureatowi Grand Prix. W okresie od 1995 do 2000 stało się to aż pięć na sześć możliwych przypadków. Z kolei czarnogórskie jury w latach 2016-2019 nigdy nie dało punktów państwu, które zwyciężyło (przy czym była to jedyna komisja, która nie dała punktów Sobralowi w 2017). Ciekawe, czy Maneskin też byłby pozbawiony tych głosów, gdyby Czarnogóra mogła przyznawać punkty…

W piątek poznamy utwór Niemiec na Eurowizję Junior

Już w piątek poznamy pierwszą piosenkę Eurowizji Junior 2021! Swojego reprezentanta wybiorą Niemcy 🇩🇪, po raz pierwszy podczas publicznego finału narodowego. O wyjazd do Paryża walczą Marta, Pauline i Emilie. Każda z nich wykona cover oraz oryginalny utwór przygotowany na JESC z puli trzech do wyboru: „Gut so”,”Hausboot” i „Imagine Us”. O tym, kto wygra, zadecydują tylko i wyłącznie widzowie – jury będzie obecne, ale ma pełnić rolę doradczą. Finał poprowadzą prezenterzy KiKA – Jessica Schone oraz wokalista Ben. Głosowanie w finale ma być przeprowadzone w formie internetowej, ale dostępne będzie jedynie dla widzów z Niemiec, Szwajcarii 🇨🇭 i Austrii 🇦🇹. Finał transmitowany będzie na żywo z Erfurtu o 19:30. Jego przebieg będzie można śledzić na kanale KIKA oraz w Internecie na Kika.de i Eurovision.de. Jeżeli nic się w międzyczasie nie zmieni, drugim krajem, który zamknie preselekcje będzie Holandia 🇳🇱. Tam finał zaplanowano na 25 września. Zwycięzcę spośród czterech kandydatów wybiorą widzowie oraz jury, a w skład komisji wszedł m.in. Jeangu Macrooy, reprezentant kraju na ESC 2020-2021. Dzień po Holandii odbędzie się finał „Szansy na Sukces – Eurowizja Junior” 🇵🇱. Finaliści (w tym Marysia Stachera) zaśpiewają covery z odcinków w których wygrali (ale inne niż w półfinałach) oraz oryginalne piosenki przygotowane przez wybranych producentów dla Eurowizji Junior. Na razie nie znamy jeszcze tytułów kompozycji oraz ich twórców. Kolejne finały planowane są na październik – Irlandia 🇮🇪, Malta 🇲🇹 i Ukraina 🇺🇦 oraz na listopad – Gruzja 🇬🇪.

Eurowizja 2022: Plotki i spekulacje

Portugalia 🇵🇹to kolejny kraj, który potwierdza start w Eurowizji 2022 i rusza z przygotowaniem do selekcji. Uruchomiono już proces zgłoszeniowy przy czym tym razem aż cztery utwory z otwartego konkursu będą przyjęte do półfinałów. Pozostałe 16 piosenek to już efekt wewnętrznych nominacji RTP dla wybranych kompozytorów. Tymczasem w Sanremo 🇮🇹 zapowiedziane już wcześniej zmiany – telewizja RAI potwierdziła, że w finale wystartuje 20 wykonawców, a nie 26 jak do tej pory. Dodatkowo w tej dwudziestce będzie dwóch zwycięzców zmienionej formuły rundy „Nuove Proposte” chociaż akurat tego włoski nadawca jeszcze potwierdzić nie chce. Z nieoficjalnych informacji wynika, że nadawca UA:Pershyi z Ukrainy 🇺🇦 szuka innego partnera do organizacji preselekcji narodowych i do finansowania delegacji eurowizyjnej. Mówi się o negocjacjach z kanałem 1+1. Portal Wiwibloggs donosi, że niektórzy hiszpańscy wokaliści 🇪🇸 już szykują się do reaktywowanego festiwalu w Benidorm, który będzie też preselekcjami do Eurowizji. Zainteresowani są m.in. Ladilla Rusa, Rayden, Carino czy Varry Brava.

Posłuchaj sierpniowych piosenek z Polski i decyduj o wynikach 24. edycji HOLFESTIVALEN! Głosowanie dostępne jest TUTAJ.

Źródło: Analiza i statystyki własne na podstawie Wikipedii, KiKA, Eurowizja.org, Eurovoix, Wiwibloggs, Instagram, inf. własne fot.: EBU

%d blogerów lubi to: