I znów zwycięzcy Sanremo trafiają na Eurowizję z lekkim opóźnieniem. Po tym jak duet Al Bano i Rominy Power wygrał festiwal w 1984 za słynne „Ci sara”, został przez stację RAI wybrany na reprezentanta Włoch podczas Eurowizji 1985. Tym samym duet powrócił do konkursu po 10 latach. W 1976 roku zajął 7. miejsce za „We’ll live it all again”, a tym razem znów stawia na włosko-angielską piosenkę pt. „Magic Oh Magic”. Kompozytorami utworu są Dario Farina i Michael Hoffmann z USA, a tekst przygotował Cristiano Minellono. Mnóstwo wykonawców powróciło w 1985 roku na Eurowizję, jednak Al Bano i Romina byli jedynymi uczestnikami z 1976 roku. Na powtórzenie uczestników zdecydowali się w 1985 Dania, Izrael, Norwegia, Szwajcaria czy Szwecja. Do 1985 roku Romina Power solo wystąpiła w Sanremo raz, Al Bano z kolei trzy razy. W duecie zaśpiewali w 1982 i 1984 roku. Wspólnie wydali do 1985 sześć albumów i 10 singli. Nagrywali i wydawali swoje albumy nie tylko we Włoszech, ale też we Francji, Niemczech, Portugalii, Hiszpanii i Bułgarii.
Powtórzyli swój rezultat
W finale Eurowizji 1985 zaśpiewali z dwunastej pozycji, zaraz przed duetem Bobbysocks z Norwegii. Zdobyli 78 punktów i znów przypadło im w udziale 7. miejsce. 12 punktów dali Hiszpania, Portugalia oraz Luksemburg, 10 dorzucił Cypr, a 6 Finlandia i Austria. Włoskie jury najwyżej oceniło Irlandię, 10 punktów dostała Francja, a 8 Wielka Brytania. Zwycięska Norwegia dostała 6 punktów. Głosowanie włoskie przedstawiła Beatrice Cori, a konkurs dla Rai Due komentowała Rosanna Vaudetti, z kolei dla Rai Radio 1 imprezę relacjonował Franco Fabbri. Siódme miejsce to powtórka z 1976 roku, gdy Włochy też reprezentował duet Al Bano & Romina Power. Taką samą lokatę Italia zdobędzie też jeszcze w 1991 i 2013 roku. Duet przetrwał i funkcjonuje do tej pory, chociaż zdarza się małżeństwu występować osobno. Ich najnowszy album „Raccogli l’attimo” wydano w 2020 roku. Ostatni wspólny start w Sanremo miał miejsce w 1991 roku i zakończył się 8. miejscem. Al Bano powrócił na scenę Eurowizji w 2000 jako chórzysta Jane Boagert, reprezentantki Szwajcarii. W 2020 wziął udział w „Masked Singer”, gdzie przebrany był za słonecznik i odpadł w półfinałach. Pod koniec ubiegłego roku pojawił się też jako juror „The Voice Senior”. Słynny duet pojawi się w tym roku w Polsce by kontynuować trasę koncertową. 5 listopada wystąpią w Katowicach, a 7 listopada w Łodzi.
Włosi znów się wycofują
Pomimo udanego startu w Eurowizji telewizja RAI postanowiła w 1986 roku nie wysyłać swojego reprezentanta na konkurs. Nie podano żadnego konkretnego powodu. Wraz z Włochami wycofała się Grecja, gdzie powodem absencji był finał organizowany w dzień prawosławnej Wielkiej Soboty. Telewizja RAI nie transmitowała Eurowizji 1986. Wróćmy jednak do 1985 i do lutego. Sanremo zakończyło się zwycięstwem zespołu Ricchi e Poveri, który znamy już z poprzednich odcinków cyklu. Ich piosenka „Se m’innamoro” zdobyła ponad 1,5 mln głosów. Drugie miejsce miał Luis Miguel, a trzecie Gigliola Cinquetti, dwukrotna reprezentanta kraju. W festiwalu wystąpili m.in. Anna Oxa, Drupi, Eros Romazzotti, zespół Matia Bazar czy Riccardo Fogli. Największymi hitami we Włoszech były piosenki Luisa Miguela oraz Erosa, chociaż popularny wokalista zajął w finale dopiero 6. miejsce. Wśród gości specjalnych m.in. Duran Duran, Village people czy Claudio Villa. W 1986 Eros Romazzotti już zdołał zwyciężyć festiwal za sprawą „Adesso tu”. Zebrał ponad 2,6 mln głosów i pokonał Renzo Arbore oraz Marcellę. Startowali m.in. Loredana Berte (debiut), Luca Barbarossa, Zucchero czy Toto Cutugno oraz formacja Stadio. Nie zabrakło znanych twarzy w gronie gości. Dla widzów zaśpiewali Sting, Talk Talk, Depeche Mode, Falco czy Mr. Mister. Po raz drugi z rzędu piosenka Erosa z Sanremo okazała się największym przebojem w rozgłośniach radiowych.
Sopot i dwie „kulturalne” Eurowizje
Po absencji w 1985 roku Włochy w 1986 roku wróciły do Sopot Festival. Reprezentantem była formacja Milk & Coffee z utworem „Arrivederci amore mio”. Zespół grający muzykę disco zadebiutował w 1977 roku, startował też w paru lokalnych festiwalach. Do tej pory jest aktywny, chociaż ostatni singiel który wydał datowany jest na 2017 rok. Ich start w Sopocie okazał się porażką. Grupa zdobyła 9 punktów i 17. miejsce – ostatnie, co zdarzyło się Włochom w Sopocie po raz pierwszy. 7 punktów dał juror z Malty, a 2 z Kuby. Włoskiego jurora w komisji nie było. W 1985 przygotowano pierwszą edycję Eurowizji dla Młodych Tancerzy, w której wystartowało 11 państw, w tym Włochy. Dla Italii zatańczyła Sabrina Vitangeli jednak nie weszła do czołowej trójki. W skład jury wszedł Włoch Paolo Bortoluzzi. W 1986 odbyła się trzecia edycja Eurowizji dla Młodych Muzyków podczas której telewizja RAI zadebiutowała. Reprezentantem był pianista Carlo Balzaretti, który jednak nie dostał się do finału. Przewodniczącym jury był Włoch Claudio Scimone, a konkurs w kraju transmitowany był przez telewizję Rai3.