Eurowizja 2022: Kolejne kraje potwierdzają start • Kiedy do ESC wróci Białoruś? • W sobotę walka o Przebój Lata

Telewizja estońska 🇪🇪 potwierdziła udział w Eurowizji 2022, a szczegóły dotyczące nowej edycji selekcji „Eesti Laul” podane zostaną niebawem. Wiemy, że konkurs będzie transmitowany nie tylko w Estonii, ale też w Hiszpanii 🇪🇸 za pośrednictwem stacji TEN. Start w przyszłorocznym konkursie ogłosił też duński nadawca DR 🇩🇰, jednocześnie podając datę finału Dansk Melodi Grand Prix. Następcę Fyr og Flamme (fot.) poznamy 5 marca, a w finale wystartuje ośmiu wykonawców. Zgłoszenia do selekcji potrwają do 29 października, a startować mogą tylko utwory które w żaden sposób nie zostały opublikowane, gdyż prawo do przeprowadzenia premiery ma w tym wypadku telewizja DR. Od piątku 27 sierpnia do 17 września otwarte jest okienko zgłoszeniowe do selekcji Szwecji czyli Melodifestivalen 🇸🇪. Jak co roku w konkursie wystartuje 28 utworów, z czego 14 wykonawców wybierze komisja spośród wszystkich zgłoszeń. Druga połowa dostanie się do MF poprzez wewnętrzne wskazania i negocjacje z wytwórniami czy producentami. Listę zakwalifikowanych wykonawców poznamy na przełomie listopada i grudnia.

Eurowizja: Kiedy powróci Białoruś?

Dyrektor telewizji białoruskiej poinformował, że Europejska Unia Nadawców nałożyła na BTRC karę zablokowania członkostwa na maksymalny okres trzech lat, co oznacza, że BTRC ponownie będzie aktywnym członkiem EBU od 1 czerwca 2024 roku. Zgodnie z zasadami, EBU ma prawo karę skrócić, ale nie może jej wydłużyć. Zgodnie z tym, co podaje Ivan Ejsmont, pierwszym konkursem, w którym Białoruś mogłaby wziąć udział będzie Eurowizja Junior 2024, a następnie Konkurs Piosenki Eurowizji 2025. Telewizja naszych wschodnich sąsiadów tymczasowo utraciła prawa aktywnego członka EBU ze względu na sytuację polityczną związaną ze zmanipulowanymi wyborami prezydenckimi z sierpnia 2020 roku oraz propagandowymi działaniami stacji czy atakami wymierzonymi w opozycję. BTRC zarzucano m.in. łamanie wolności słowa, cenzurę i to, że treści przez nią emitowane są całkowicie kontrolowane przez władze Białorusi. To pierwszy taki przypadek zawieszenia w prawach członkostwa EBU pomijając izolację telewizji F.R. Jugosławii w latach 90.

🇦🇺 Australia nie wraca na Eurowizję Junior

Australijskie SBS nie wraca do Eurowizji Junior, co oznacza, że ten kraj już na pewno nie pojawi się w stawce, bo żaden nadawca nie chce się tym zajmować. Oficjalne wytłumaczenie jest takie samo jak rok temu: start nie jest możliwy z powodu restrykcji w podróżowaniu. Jak wiemy, Australia ma bardzo rygorystyczne obostrzenia względem podróży, wręcz zamykając swoich obywateli wewnątrz kraju i nie wpuszczając nikogo z zewnątrz. Opuszczanie terytorium Australii jest jednak możliwe, zarówno w ważnych sytuacjach takich jak wylot sportowców do Tokio na Igrzyska jak i mniej istotnych dla całego kraju – Alfie Arcuri poleciał do rosyjskiego Soczi by wystąpić tam podczas festiwalu „New Wave” gdzie zajął 5. miejsce. Najwyraźniej jednak SBS i ABC nie mają aż tak dużej motywacji w temacie Eurowizji Junior, stąd przedłużona absencja. Na ten moment JESC 2021 nadal ma w stawce 15 krajów. Czekamy jeszcze na decyzję dotyczącą Kazachstanu 🇰🇿 czy Armenii 🇦🇲. Telewizja Khabar jest stowarzyszonym członkiem EBU i może uczestniczyć w konkursie tylko na wyraźne zaproszenie organizatorów. Kraj startował już trzykrotnie, a dwa ostatnie udziały kończył na drugim miejscu.

🇵🇱 Muzyczny weekend w Polsacie i TVP

Dziś podczas imprezy przygotowanej w Kielcach wybrany będzie przebój lata RMF FM i Polsat. O głosy telewidzów walczyć będą Roksana Węgiel (JESC 2018), C-Bool, Daria Marcinkowska, Doda, Sylwia Grzeszczak, Arek Kłusowski, Martin Lange, Michał Szczygieł i Three of Us. Część wykonawców startowała już wcześniej w walce o Bursztynowego Słowika podczas Sopot Top of The Top 2021 TVN-u. Wśród gości specjalnych koncertu m.in. Gromee z Inną oraz Paddy Kelly z formacji Kelly Family. Start o 20:00 na Polsacie. W niedzielę wieczorem TVP2 pokaże ostatni już koncert w ramach „Wakacyjnej Trasy Dwójki”. W Sopocie zaśpiewa m.in. Stefania, finalistka Eurowizji 2021 w barwach Grecji 🇬🇷, która zaśpiewa „Last Dance” i nowy utwór „Mucho calor”. Eurowizyjnych akcentów będzie więcej, bowiem pojawią się też dwie zwyciężczynie Eurowizji Junior – Roksana Węgiel i Viki Gabor, Gromee (ESC 2018), Paweł Skiba (ESC 2021), Rafał Brzozowski (ESC 2021), włoska formacja Ricchi & Poveri 🇮🇹 (ESC 1978 – więcej na ich temat przeczytacie TUTAJ) czy Helena Vondrackova 🇨🇿, czeska gwiazda piosenki, którą zdyskwalifikowano w preselekcjach narodowych 2007.

Głosuj w finale AFRICA UNITED SONG CONTEST 2021 – TUTAJ

Źródło: Eurovoix, EER, Wiwibloggs, BTRC, SBS, Polsat, TVP, fot.: M. Błażewicz 2021

%d blogerów lubi to: