Viki Gabor ponownie jurorką w „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior” • Włosi szukają miasta-gospodarza Eurowizji 2022

Instagramowy profil programu „Szansa na Sukces” 🇵🇱 zdradził, że jurorkami w jednym z odcinków półfinałowych eliminacji do Eurowizji Junior 2021 będą Viki Gabor, Maryla Rodowicz oraz Ida Nowakowska. Viki jurorką była już rok temu, zresztą sama wygrała program w 2019 roku dzięki piosence „Superhero”, która później triumfowała też w trakcie Eurowizji w Gliwicach. Ida Nowakowska dwukrotnie współprowadziła konkursy organizowane w Polsce – w Gliwicach oraz w Warszawie, a w tym roku podawała punkty w trakcie finału dorosłej Eurowizji. Sama jednak nie śpiewa, więc jej udział w komisji jest dość zastanawiający, zwłaszcza, że na słynnej kanapie zasiadali do tej pory głównie muzycy. Maryla Rodowicz to 76-letnia gwiazda polskiej piosenki, której rywalizacja muzyczna i wokalna nie jest obca. Startowała i wygrywała wiele festiwali i konkursów zarówno w Polsce jak i za granicą (np. na Słowacji czy w Bułgarii). Z informacji zdobytych poprzez Instagram wiemy, że w kolejnych odcinkach „Szansy…” jedną z jurorek ma być Alicja Tracz, zwyciężczyni ubiegłorocznych preselekcji. Emisja programu od 5 września w TVP2! Tymczasem wiemy, że w Eurowizji Junior nie pojawi się reprezentant Rumunii 🇷🇴. Stacja TVR nie planuje powrotu. Ostatni raz kraj uczestniczył w 2009 roku zajmując ostatnie miejsce. Rumuni organizowali konkurs w 2006 w stolicy kraju – Bukareszcie.

🇮🇹 Gdzie odbędzie się Eurowizja 2022?

Rozpoczął się wyścig o tytuł gospodarza Eurowizji 2022. Telewizja RAI oficjalnie ogłosiła warunki, jakie miasta-kandydaci muszą spełnić. Przede wszystkim ważna jest odległość od lotniska – podróż do portu z centrum miasta nie powinna trwać dłużej niż 90 minut. Miasto powinno posiadać ponad 2 tys. pokoi hotelowych w centralnej części, a także odpowiednią infrastrukturę. Jeśli chodzi o arenę, musi być ona w pełni zadaszona, klimatyzowana oraz powinna pomieścić od 8 do 10 tys. widzów. Ważne jest też odpowiednie zaplecze do zorganizowania tam Centrum Akredytacyjnego, Centrum Prasowego, Delegation Bubble i pomieszczeń technicznych. Obiekt musi być dostępny na potrzeby RAI i EBU na 6 tygodni przed rozpoczęciem wydarzenia, 2 tygodnie w trakcie sezonu oraz tydzień po zakończeniu finału. Wszystkie chętne miasta powinny wysłać swój Bid Book (pełną ofertę) do 12 lipca do północy. Po tym czasie telewizja włoska oraz EBU zapoznają się z aplikacjami i dokonają wyboru. Chociaż 12 miast wyraziło zainteresowanie procesem, zapewne nie wszystkie będą w stanie sprostać wymogom. Pewniakiem do tytułu kandydata jest Turyn, który ma wsparcie władz lokalnych. Mówi się, że z pewnością zgłoszenia przyjdą też z Rzymu oraz Mediolanu. Na pewno bez szans są Bari, Reggio nell’Emilia, Rimini oraz San Remo – te miasta nie posiadają odpowiedniej hali.

Niepokoje w Hiszpanii i na Białorusi

Gwiazdy Eurowizji są ostatnio obecne w polityczno-społecznym życiu swoich państw. Podczas Atlas Weekend Festival reprezentant Ukrainy 2018 – Melovin 🇺🇦 – ujawnił, że należy do środowiska LGBT na scenie całując zarówno kobietę jak i mężczyznę. Do sieci trafiły amatorskie nagrania tego zdarzenia, jednak w oficjalnej transmisji festiwalu widzowie tego nie zobaczyli – prywatna stacja M1 ocenzurowała przekaz, chociaż jak tłumaczą przedstawiciele telewizji, nie zrobiła tego celowo, gdyż realizatorów nie poinformowano o tym, że Melovin planuje pocałować mężczyznę. Tymczasem w Hiszpanii 🇪🇸 gwiazdy Eurowizji wyrażają swój sprzeciw wobec przemocy po piątkowej tragedii gdy 24-letniego Samuela Luiza zaatakowało 13 osób. Atak miał charakter homofobiczny, niestety 24-latek zmarł w wyniku obrażeń. O wydarzeniu jest głośno w kraju, a Blas Canto czy Ruth Lorenzo publicznie wypowiedzieli się na ten temat. „Myśleliśmy, że rozwijamy się jako społeczność, ale wśród nas są wilki w owczej skórze” – napisała reprezentantka kraju z 2014 roku. „Wolę być martwy niż milczący” – napisał na Twitterze Blas Canto. Z kolei na Białorusi nadal trwa nagonka na przedstawicieli opozycji. Jak podaje BBC, wydano nakaz ekstradycji dla Angelici Agurbash, reprezentantki kraju z 2005 roku, która mieszka w Moskwie, a w swojej ojczyźnie jest ścigana za popieranie opozycji w social mediach. Jeśli wokalistka zostanie sprowadzona na Białoruś, grozi jej proces który może skończyć się nawet karą 12 lat pozbawienia wolności. W publicznym oświadczeniu Agurbash poprosiła Rosjan o pomoc i ochronę przed białoruskim terrorem, niesprawiedliwością, agresją i bezprawiem. Gdyby miała taką okazję, swój apel skierowałaby bezpośrednio do Władimira Putina.

🇵🇱 Zwyciężczynie Eurowizji Junior w Świnoujściu

Trzeci koncert w ramach „Wakacyjnej Trasy Dwójki” odbędzie się 10 lipca w Świnoujściu. Organizatorzy ogłosili już nazwiska zaproszonych wykonawców. Pojawią się dwie zwyciężczynie Eurowizji Junior – Roksana Węgiel oraz Viki Gabor. Będzie także Paweł Skiba (chórzysta Rafała Brzozowskiego w 2021 roku) oraz finalista preselekcji niemieckich 2006 🇩🇪 – Thomas Anders wraz z Modern Talking Band. Koncert poprowadzą gospodarze JESC – Małgorzata Tomaszewska oraz Aleksander Sikora. Transmisja w TVP2 już 10 lipca o 20:40. Następne przystanki na trasie to Płock, Koszalin, Augustów, Kielce, Ostróda, Chełm oraz Sopot. Wciąż czekamy na informację gdzie pojawią się gwiazdy Eurowizji 2021, których udział zapowiedziano niedawno w materiałach prasowych. Według tych informacji do Polski przyjechać mają reprezentantki Chorwacji, Grecji, Cypru oraz Azerbejdżanu. Tymczasem stacja TVN zapowiada powrót „Top of The Top Sopot Festival” i konkurs o Bursztynowego Słowika. Rywalizacja polskich artystów ma się odbyć 18 sierpnia – w stawce znajdą się wykonawcy, którzy w ciągu ostatniego roku wydalu utwory puszczane na antenach największych krajowych stacji radiowych. Sam festiwal ruszy 17 sierpnia koncertem z okazji „120-lecia Miasta Sopot”. Drugiego dnia, poza częścią konkursową, wspominana ma być 60-letnia historia Sopot Festival, z kolei 19 sierpnia odbędzie się specjalny koncert jubileuszowy z okazji 20-lecia TVN24. Nie wiemy jeszcze kto dokładnie wystąpi podczas festiwalu.

Weź udział w głosowaniu Eurovision Internet Song Contest 2021! Swoich faworytów wspierać możesz w rundach Q1 (pierwszy ćwierćfinał) i Q2 (drugi ćwierćfinał).

źródło: Instagram, TVP, Eurovoix, RAI, EBU, Wiwibloggs, Wprost.pl, TVN, fot.: @vikigaborofficial

%d blogerów lubi to: