Eurowizja 2022: Malta i Francja szykują się do preselekcji • ukraina potwierdza udział w JESC 2021 • Maneskin podczas Open’er Park

Nadawca maltański PBS 🇲🇹 podjął decyzję o powrocie do preselekcji w formie festiwalu piosenki, tym samym zwycięzca trzeciej edycji „X Factor” nie otrzyma w nagrodę biletu do Włoch. Telewizja ma nadzieję, że powrót do tradycyjnych selekcji spotka się z pozytywnym odzewem ze strony lokalnych wykonawców i twórców muzyki. Szczegółów na razie nie znamy, ale możemy spodziewać się organizacji konkursu typu „Malta Song For Europe” czy „Malta Eurovision”. Malta niemal przez całą swoją eurowizyjną historię korzystała z finału narodowego, jeszcze nigdy nie podejmowano pełnej decyzji wewnętrznie (poza rokiem 2021). Pierwsze selekcje zorganizowano w ramach istniejącego już od 1960 roku Malta Song Festival – powiązanie z Eurowizją nastąpiło w 1971 roku, gdy Maltańczycy debiutowali. W finale narodowym wystartowało wtedy sześciu wykonawców i każdy śpiewał piosenkę po maltańsku. Ostatni raz finał maltański odbył się na początku lutego 2018 roku w Ta’Qali. Uczestników było szesnastu, a zwycięzcę wybierali widzowie oraz jurorzy w stosunku 50/50. Przez wszystkie te lata selekcje zmieniały nazwę – np. „Malta Song for Europe”, „Malta Eurovision Song Contest” czy „Malta Eurosong”, a kojarzy się je głównie z długimi reklamami, mnóstwem sponsorów, których nazwy trzeba podawać wiele razy w trakcie transmisji czy z dość kontrowersyjnymi wynikami, gdzie bardzo często jurorzy mieli aż za dużo do powiedzenia względem widzów. Jak będzie w 2022? Zapewne regulamin poznamy po wakacjach.

🇫🇷 Eurowizja 2022: Francja zbiera piosenki do preselekcji

Rozpoczęły się selekcje „Eurovision France: C’est vous qui decidez 2022”, a nadawca francuski przyjmuje już zgłoszenia. Propozycje muzyczne nadsyłać można aż do 24 października, a do udziału zaproszeni są wszyscy obywatele kraju, w tym także z terytoriów zamorskich. Wykonawcy muszą być jednak zarejestrowani w organizacji SACEM. Podobnie jak rok temu, zakazane jest jakiekolwiek deklarowanie na social mediach, że bierze się udział w konkursie. Spośród wszystkich zgłoszeń komisja wyłoni grono najlepszych, które zaprosi na casting by na podstawie przesłuchań utworzyć finałową stawkę. Na razie nie podano dokładnych zasad konkursu, nie wiemy też kiedy i gdzie się odbędzie. W tym roku w trakcie finału usłyszeliśmy 12 piosenek z czego aż osiem zakwalifikowało się do superfinału, jednak zwyciężczyni mogła być tylko jedna – Barbara Pravi (fot.). Wokalistka zdecydowanie wygrała konkurs, a w finale Eurowizji zajęła 2. miejsce, które Francja zgarnęła po raz pierwszy od 1991 roku. Dla tego kraju był to też pierwszy wynik w top5 od 2001 roku. Z pewnością nadzieje na powtórzenie takiego sukcesu będą wielkie, więc nie możemy się doczekać by usłyszeć, jakie utwory pojawią się w selekcjach Francji 2022!

Eurowizja Junior 2021: Ukraina dziesiątym uczestnikiem

Telewizja ukraińska 🇺🇦 potwierdza udział w Eurowizji Junior 2021, tym samym jest dziesiątym nadawcą, który wyraża chęć udziału w konkursie. Sposób wyboru reprezentanta nie został jeszcze ustalony i ogłoszony, ale Ukraina nigdy nie dokonywała wyboru wewnętrznie. Do 2017 roku organizowano finału narodowe z udziałem widzów i transmisją telewizyjną, z kolei od 2018 przeniesiono selekcje do Internetu. Ostatnim reprezentantem kraju był Oleksandr Balabanov, który w Warszawie (zdalnie) zajął 7. miejsce. Najlepszy wynik naszych sąsiadów w ostatnich latach to 4. pozycja Dariny Krasnovetskej z 2018 roku za „Say Love”. Ukraińcy raz wygrali konkurs (2012), dwukrotnie też zajmowali drugie miejsce i dwukrotnie organizowali imprezę w Kijowie. Wciąż nie wiemy jaką decyzję co do udziału w JESC 2021 podejmą nadawcy, którzy startowali rok temu, tj. Malta 🇲🇹, Kazachstan 🇰🇿 i Serbia 🇷🇸. Czekamy też na deklarację telewizji, które wycofały się w 2020 z powodu pandemii – chodzi o Albanię 🇦🇱, Australię 🇦🇺, Włochy 🇮🇹 i Macedonię 🇲🇰. Co prawda w konkursie nie zadebiutuje Słowacja 🇸🇰, ale wielu miłośników imprezy ma nadzieję, że wróci Armenia 🇦🇲, która miała starować w JESC 2020 jednak przeszkodziła jej w tym wojna z Azerbejdżanem. Przypomnę, że Eurowizja Junior 2021 odbędzie się 19 grudnia w Paryżu, a Polska 🇵🇱 swojego reprezentanta wybierze po wakacjach w ramach programu „Szansa na Sukces”.

Cattelan, Amadeus, a może Berruti? Kto poprowadzi Eurowizję?

Alessandro Cattelan, który niedawno przeszedł z prywatnej stacji Sky do włoskiej RAI, stał się tematem eurowizyjnych spekulacji po tym, gdy zaczęto go wiązać ze stanowiskiem prowadzącego Eurowizji 2022. On sam cieszy się, że jego nazwisko pojawia się w spekulacjach, ale na razie nie potwierdza, jakoby negocjacje w tej sprawie miały się odbywać. Swoje przejście do RAI uważa za możliwość sprawdzenia się w nowych, może nie do końca wygodnych dla niego sytuacjach i projektach. Jak stwierdził, zbyt długo przebywał w swojej strefie komfortu. Spytano go niedawno czy poprowadziłby Sanremo. Przyznał, że tak, ale na swoich warunkach – chciałby, by w edycji, której będzie gospodarzem, wystąpili m.in. Fabri Fibra, Madame, Tozzi czy Zucchero, albo mógłby poprowadzić konkurs tylko z kobietami, jak np. Antonellą Clerici czy Chiarą Ferragni. W walce o prowadzenie Eurowizji 2022 Cattelan może mieć silną konkurencję, bowiem niedawno pojawiły się spekulacje, jakoby konkurs poprowadzić miał jednak Amadeus, doskonale znany nam z Sanremo. Dodatkowo słynny prezenter miałby po raz trzeci być gospodarzem Sanremo 2022, jednak tutaj pojawiają się informacje zarówno o tym, że produkcja chce powierzyć mu tę rolę, jak i o tym, że on sam chyba wolałby już przekazać to zadanie komuś innemu. Niektórzy fani Eurowizji zwracają uwagę też na Giulio Berruti’ego, 36-letniego aktora, który zagrał w polskiej produkcji „Dziewczyny z Dubaju”.

Maneskin na Open’er Park!

Formacja Maneskin wystąpi podczas Open’er Park organizowanym w dniach 15 lipca – 22 sierpnia w gdyńskim Parku Kolibki 🇵🇱. Zwycięzcy Eurowizji 2022 zaśpiewają swój pierwszy duży koncert w Polsce 19 sierpnia od 21:00. Bilety od jutra w sprzedaży na Opener.pl. Przypomnę, że wcześniej, bo już w ten weekend „Zitti e buoni” wybrzmi w Trójmieście, ale w Sopocie – kwartet pojawi się bowiem podczas Polsat SuperHit Festival 2021, gdzie wystąpią też m.in. Viki Gabor, Michał Szpak czy Justyna Steczkowska. Dwudniowe widowisko rusza w piątek o 20:00 w Polsacie i potrwa do ok. 00:40. Druga część (w której zaśpiewają właśnie Włosi) w sobotę także od 20:00. Wkrótce dowiemy si, kto wystąpi podczas drugiego koncertu w ramach Wakacyjnej Trasy Dwójki. Koncert odbędzie się 4 lipca w Żywcu. Na ten moment pewne jest, że w stawce pojawi się Kasia Moś, reprezentantka Polski z Eurowizji 2017. Ostatnia polska wokalistka, która dostała się do finału ESC wydała niedawno nowy utwór pt. „Mimi”. Kasia będzie też jednym z gości specjalnych sierpniowego Carpathia Festival w Rzeszowie i zasiądzie w jury wyłaniającym zwycięzcę konkursu, który odbywa się w ramach tego wydarzenia.

Źródło: ESCbubble, Wikipedia, France Television, Eurovoix, Donnapop, Eurofestivalnews, Polsat, TVP, inf. własne, fot.: M. Błażewicz

%d blogerów lubi to: