Eurowizja Junior: Co nowego w Hiszpanii i Armenii? • Portugalia potwierdza udział w Eurowizji 2021, a Stambuł został gospodarzem Turkowizji

Telewizja portugalska RTP 🇵🇹 potwierdziła udział w Eurowizji 2021 i rozpoczęła przygotowania do preselekcji Festival da Cancao, którego format nie ulegnie zmianie. Składać się będzie z dwóch półfinałów i finału, ale w 2021 o wyjazd do Rotterdamu walczyć ma 20 uczestników, a nie 16 jak w 2020. Oznacza to, że z każdego półfinału do finału awansuje po pięć utworów. 18 piosenek napisanych będzie przez zaproszonych do selekcji kompozytorów. To oni będą odpowiedzialni też za znalezienie odpowiednich wykonawców. Dwie pozostałe propozycje wybierze komisja spośród wszystkich nadesłanych w otwartym konkursie zgłoszeń. Do FdC zgłosić może się każdy, kto posiada obywatelstwo Portugalii. Etap zgłoszeń zakończy się 25 listopada. Nowe preselekcje potwierdzają wcześniejsze informacje o tym, że Elisa, zwyciężczyni Festival da Cancao 2020 nie będzie automatycznie nominowana do udziału w ESC 2021. Jeśli wokalistka będzie chciała ponownie walczyć o Eurowizję, musi zgłosić się do konkursu lub czekać, aż wybierze ją ktoś z 18 kompozytorów. Portugalia w 2017 roku wygrała Eurowizję, jednak dwie kolejne edycje dały jej „tradycyjne” już porażki – ostatnie miejsce w finale 2018 i słabe 15. miejsce w półfinale z 2019 roku. Aktualny format Festival da Cancao często krytykowany jest za zbyt jednolity rodzaj prezentowanej tam muzyki, przez co wielu portugalskich piosenkarzy (zwłaszcza popowych) ma problem, by dostać się do stawki. To co dla jednych jest minusem, inni określają jako zaletę i charakterystyczną cechę preselekcji w tym kraju.

Eurowizja 2021: Izrael zebrał utwory

Ostatecznie do selekcji izraelskich 2021 🇮🇱 przyjęto 220 utworów, o 30 mniej niż w 2020 gdy także szukano piosenki dla Eden Alene. Wokalistka i tak cieszy się większym zainteresowaniem kompozytorów niż Kobi Marimi który dostał 200 piosenek czy Netta, której proponowano 130 zgłoszeń. Komisja KAN przesłucha wszystkie propozycje i wyłoni 16, które trafią do rundy internetowej i będą poddane głosowaniu fanów. W ten sposób wybrana będzie najlepsza ósemka – stawka zostanie podzielona na dwa półfinały, w których piosenki zaśpiewają twórcy lub wybrani przez nich wykonawcy. Z każdego półfinału do finału wejdą dwie najlepsze propozycje. W finale wszystkie cztery utwory zaśpiewa już Eden Alene. Show poprowadzi Lucy Ayoub, a program ma być pokazywany w lutym. W marcu tego roku Eden była już gwiazdą tego typu selekcji. Po zwycięstwie w show „HaKokhav HaBa L’Eurovizion” zorganizowano selekcje „HaShir HaBa L’Eurovizion” gdzie wokalistka zaśpiewała cztery piosenki. Wygrało „Feker Libi” zdobywając znaczną przewagę w televotingu względem faworyzowanego przez jury „Roots”. Preselekcje publiczne utworu dla reprezentanta planują w 2021 przeprowadzić też telewizje ze Słowenii 🇸🇮 i Ukrainy 🇺🇦. Z kolei Montaigne z Australii 🇦🇺, Benny Cristo z Czech 🇨🇿, Samanta Tina z Łotwy 🇱🇻, Natalia Gordienko z Mołdawii 🇲🇩 czy Gjon’s Tears ze Szwajcarii 🇨🇭 samodzielnie pracują nad swoimi piosenkami na Eurowizję.

🇪🇸 Eurowizja Junior: Hiszpania chce wygrać konkurs

Nie ma co ukrywać, że telewizja hiszpańska RTVE jest mocno zdeterminowana by wygrać Eurowizję Junior 2020. Piosenka „Palante” Solei (fot.) cieszy się uznaniem wielu fanów, a wokalistka już 20 października nagra swój eurowizyjny występ w Estudio 5 de Prado del Rey w Madrycie. W ramach promocji piosenki telewizja RTVE uruchomiła też #PalanteChallenge w którym Solea i Vicky Gomez uczą internautów kroków tanecznych do „Palante”. Internauci mogą nauczyć się choreografii i nagrać swój taniec by udostępnić go na social media z odpowiednim hashtagiem i oznaczeniem RTVE. Później, zgodnie z ideą challenge trzeba nominować osoby, które mają zrobić to samo. Telewizja hiszpańska już po raz szósty uczestniczy w konkursie. Do tej pory nigdy nie zajęła miejsca niższego niż czwarte i zważywszy na stosunkowo słabą konkurencję oraz mocne zaangażowanie hiszpańskich internautów w głosowanie trudno jest oczekiwać, by Solea te statystyki popsuła. Na ten moment tylko „Palante” i francuski utwór „J’imagine” 🇫🇷 nie zawierają słów w języku angielskim. Wszystkie pozostałe utwory z 2020, które już znamy, śpiewane są w językach narodowych zmieszanych z angielskim (nie licząc Malty 🇲🇹).

🇦🇲 Kto zostanie reprezentantem Armenii?

Telewizja ormiańska nadal nie ogłosiła nazwiska reprezentanta kraju na Eurowizję Junior 2020, ale wiemy, że Armenia będzie obecna w konkursie. Niedawno pojawiły się plotki, że w JESC 2020 uczestniczyć może Erik Antonyan, który startował w trzeciej edycji brytyjskiego „The Voice Kids 3” 🇬🇧 oraz w preselekcjach do Eurowizji Junior w 2018 roku z utworem „Ari pari”. Zajął wtedy 9. miejsce w półfinale i nie awansował do finału. Erik był też finalistką konkursu „Junior New Wave 2019”. Tegoroczna edycja rosyjskiej imprezy 🇷🇺 odbyła się na początku października, a Armenię reprezentowała 10-letnia Ani Petrosyan ze Stepanakertu, stolicy Górskiego Karabachu o który Ormianie i Azerowie🇦🇿 od paru tygodni toczą walkę. Dla każdego dziecka w Armenii udział w prestiżowym „New Wave” byłby przygodą życia, jednak w obliczu trudnej sytuacji politycznej kraju Ani nie za bardzo chciała brać tam rywalizować. Nakłoniły ją do tego władze Górskiego Karabachu twierdząc, że pojawienie się w tego typu imprezie jest Ormianom teraz bardzo potrzebne. Ani wspierał też jej małoletni trener wokalny – Misha, reprezentant Armenii na JESC 2017. On także pochodzi ze Stepanakertu, a jego starszy brat walczy na linii frontu przeciwko Azerom. Podczas konkursu w Soczi Misha dopingował Ani trzymając w dłoniach flagę Artsakhu. Ostatecznie „New Wave Junior 2020” wygrała reprezentantka Rosji – Anastasiya Ivanova, a drugie miejsce przypadło Sofii Feskovej, która wcześniej wygrała preselekcje rosyjskie do JESC 2020. Trzecią lokatę zajęła Elen Badalyan z Armenii. Karabaska reprezentantka Ani Petrosyan nie weszła do czołówki głosowania.

Turkowizja 2020: Konkurs już w grudniu!

Powrót Turkowizji 🇹🇷 staje się faktem. Telewizja TMB ogłosiła już oficjalny regulamin czwartej edycji, która ma się odbyć w grudniu w Stambule, ale w formie online. Trwa aktualnie etap zgłoszeniowy, a do konkursu zaproszeni są wykonawcy tureckiego pochodzenia mający ukończone 18 lat. Każdego uczestnika wyłonić musi telewizja z danego kraju lub regionu albo organizacja kulturalna lub społeczna. Wymagane jest, by piosenki zaśpiewane zostały po turecku lub w języku z rodziny turkijskich. Ponieważ konkurs odbędzie się w formie online, reprezentanci muszą do 15 listopada wysłać nagranie swojego występu z trzech różnych kątów oraz z przybliżeniem twarzy i z oddalenia. Każda delegacja (telewizja lub organizacja) będzie mieć w konkursie jednego jurora. Dodatkowo w komisji zasiądzie też przedstawiciel sponsorów i dwóch jurorów z TMB TV. Każdy oceni utwór w skali od 1 do 100, a później głosy jurorskie zostaną podsumowane, a najwyższa i najniższa nota (dla każdej piosenki) usunięte z tabeli wyników. Wyniki wyglądać będą więc tak, że prezenterzy przedstawią reprezentantów od tego, który dostał najmniej punktów po tego z najlepszym wynikiem. Laureaci miejsc w top3 otrzymają nagrodę pieniężną, a zwycięzca dostanie zaproszenie do gościnnego udziału w Turkowizji 2021 oraz możliwość nagrania profesjonalnego klipu na koszt TMB TV. Przyznana będzie także nagroda publiczności dla artysty, który dostanie największe poparcie w social mediach.

Źródło: RTP, Eurovoix,ESCxtra.com, Wikipedia, ESC Plus, Mamul.am, Eurovoix-World.com TMB, fot.: @solea_oficial

%d blogerów lubi to: