Dora 2021: dlaczego selekcje powinny odbywać się co roku? Damir nie wystartuje • Eurowizja Junior: Znamy zasady głosowania • Turkowizja faktycznie powróci?

Dziennik „Jutarnji List” 🇭🇷 przeprowadził wywiad z chorwacką szefową delegacji eurowizyjnej Ursulą Tolj na temat Eurowizji 2021 i Dory, którą HRT planuje na 13 lutego w Opatiji. Zgłoszenia przyjmowane będą od 26 października, znacznie wcześniej niż Chorwaci mieli to w zwyczaju – wszystko po to, by mieć więcej czasu na realizację show. Sam finał także jest wcześniej, by zwycięzca miał później czas na lepsze przygotowanie do głównego konkursu. Tolj zdradziła, że w komisji selekcyjnej będą osoby, które pełniły już taką rolę wcześniej, ale też osoby, które śledzą Eurowizję i interesują się rodzajem muzyki, jaki jest tam najchętniej prezentowany. Szefowa delegacji powiedziała, że większość reprezentantów Chorwacji z którymi współpracowała podkreśla jak ważne było dla nich doświadczenie eurowizyjne, którego nie da się porównać z niczym innym, zwłaszcza w kwestii produkcji, publiki itp. „Staramy się, by i Dora była dla nich takim doświadczeniem i by zrobić najsilniejszy produkcyjnie festiwal” – dodaje. Na pytanie o to, po co HRT chce mieć reprezentanta na Eurowizji odpowiada, że nadawca promuje muzykę lokalną, zarówno klasyczną, jazzową, popową i każdą inną oraz stara się zachować równowagę w kwestii programów dotyczących kultury i sztuki, gdzie muzyka również pełni ważną rolę. Chorwaci uwielbiają programy rozrywkowo-muzyczne i zawody. Ursula Tolj podkreśliła, że większość krajów, które organizują preselekcje narodowe co roku zdecydowała się na ponowne konkursy, bez automatycznej nominacji dla zwycięzców z 2020. „Taki festiwal musi odbywać się co roku, jeśli chcemy mieć dobry poziom piosenek. Kompozytorzy i wykonawcy muszą być pewni, że się odbędzie, bo jeśli tej pewności nie ma, nie planują pisać utworów z myślą o selekcjach. Piosenki, jakie są pożądane na Eurowizji nie należą do tanich i nie tworzy się ich w trzy dni” – wyjaśnia. Telewizja Polska zdecydowanie powinna wziąć sobie słowa Chorwatki do serca.

Eurowizja: Czy istnieje przepis na sukces?

Szefowa delegacji HRT poinformowała, że podobnie jak w przypadku Eurowizji 2021 Dora będzie miała cztery scenariusze realizacji, zależnie od sytuacji epidemiologicznej. Może być po prostu festiwal w formie takiej jak ostatnio lub w mniejszym wydaniu kosztem publiczności, dziennikarzy, ekip artystów itp. Najczarniejszy scenariusz to ten, w którym konkurs odbędzie się bez widowni i ze zredukowaną liczbą finalistów. Istnieje też opcja występów zdalnych lub zrealizowanych wcześniej. W finale Dory zwycięzcę wskażą widzowie oraz jurorzy w stosunku głosów 50/50 i w formacie znanym z Eurowizji. Czy Ursula Tolj, która ma już ogromne doświadczenie eurowizyjne, zna receptę na sukces? „Gdybym ją znała, sama bym napisała piosenkę i pojechała po zwycięstwo. Żartuję… Właśnie z takim doświadczeniem jakie mam mogę być szczera i powiem, że nie jestem pewna, czy lepiej postawić na typową naszą muzykę rozrywkową śródziemnomorsko-bałkańskiego brzmienia w nowoczesnej produkcji czy piosenkę wzorowaną na światowym trendach. Wiecie dlaczego nie jestem tego pewna? Bo przepis na sukces nie istnieje” – tłumaczy dodając, że po prostu piosenka musi się złączyć z emocjami, a wiele innych elementów musi się pokryć ze sobą by to się spodobało. Oczywiście ważny jest też występ i efekty wizualne oraz energia. Jeśli miałaby wskazać tylko jedną swoją ulubioną piosenkę z Eurowizji postawiłaby na przebój „Marija Magdalena” z 1999 roku, ale bardzo ceni też „Neka mi ne svane”, „Ostani” czy nawet „Crazy” z 2018 i „Vise nisam tvoja” z 2003. Z innych państw uwielbia piosenki Johnny’ego Logana, Loreen i Leny oraz ABBY.

Dora 2021: Damir Kedzo nie wystartuje

Dziennik podpytał też wykonawców i kompozytorów o ich plany względem Dory 2021. Kompozytor Predrag Martinjak Peggy na pewno chce napisać utwór na preselekcje, natomiast z konkursu w przyszłym roku raczej zrezygnuje Miroslav Rus, co oznacza, że małe są szanse na powrót wokalisty Jury Brkljaca do Dory. Jure w 2019 zajął 8. miejsce, a w tym roku był 14. Menadżerka Damira Kedzo twierdzi, że wokalista nie myśli o ponownym udziale w konkursie, bo skupia się na nagraniu dwóch nowych piosenek oraz kolejnego singla, a także planuje regionalny duet. Ojciec Mii Negovetić, która w 2020 zajęła 2. miejsce informuje, że jeszcze nic nie wiadomo, ale oczywiście młoda wokalistka intensywnie o tym myśli. Wszystko jednak uzależnia od sytuacji epidemiologicznej. Dziennik otrzymał też informację, że swoich utworów nie planują zgłaszać znani kompozytorzy Branimir Mihaljević czy Tonci Huljić. Czy brak tak istotnych nazwisk w stawce będzie problemem dla HRT? Przekonamy się już w grudniu, gdy etap zgłoszeniowy zostanie zamknięty, a komisja przystąpi do pracy.

Junior Eurowizja 2021: Jak głosować w finale?

Poznaliśmy już piosenkę Francji 🇫🇷 na Eurowizję Junior 2020. Valentina wykona „J’imagine”, a od północy utwór dostępny był na Apple Music, by później pojawić się też na YouTube wraz z teledyskiem. Komentarze są z reguły pozytywne, jednak mówi się, że utwór jest słabszy od dwóch poprzednich propozycji tego kraju. Największą wadą „J’imagine” jest prosty i banalny refren. Tymczasem telewizja RTVE z Hiszpanii 🇪🇸 ogłosiła, że zgodnie z decyzją EBU wszystkie występy konkursowe piosenek z JESC 2020 muszą być nagrane do 30 października, co oznacza, że Ormianie 🇦🇲 i Gruzini 🇬🇪, którzy jeszcze nie ogłosili swoich reprezentantów, na pewno już wybrali odpowiednie osoby i piosenki. Połowa państw uczestniczących w konkursie planuje wysłać swoje delegacje do Warszawy 🇵🇱, by nagrać występy w studiu TVP pod koniec października. EBU potwierdziło również informacje, które już wcześniej podawane były na Dzienniku Eurowizyjnym – format głosowania się nie zmieni, a o wynikach decydować będą jurorzy z 13 państw (dorośli i dzieci) oraz internauci głosujący w dwóch turach i mający możliwość oddania głosów na 3 kraje (rok temu można było na 5). Mogą też głosować na swoje państwo, co daje przewagę większym krajom i/lub tym gdzie zainteresowanie konkursem jest największe (m.in. Polska, Hiszpania, Holandia i Francja). Pierwsza tura głosowania ruszy 27 listopada po prezentacji 1-minutowych nagrań z prób. Zakończy się przed godziną 17:00 29 listopada i później uruchomiona będzie druga tura, trwająca ok. 15 minut. Poza tym, że prowadzący będą się łączyć z podawaczami punktów satelitarnie (co ostatnio miało miejsce na JESC 2012), głosy najpewniej prezentowane będą w wydłużonej formule, tj. z 8, 10 i 12 punktami wypowiadanymi przez prezentera. Ma to oczywiście związek z mniejszym gronem uczestników.

Eurowizja bez Węgier, Turkowizja z Niemcami

Zgodnie z przypuszczeniami telewizja węgierska ponownie organizuje festiwal „A Dal” 🇭🇺 i regulamin znów nie ma żadnego powiązania z Eurowizją co oznacza, że nadawca nie planuje wrócić do konkursu. O ile w przypadku Czarnogóry 🇲🇪 rezygnacja jest spowodowana finansami i słabymi wynikami, tak w przypadku Węgier chodzi bardziej o kwestie ideologiczne. Na ten moment 38 państw potwierdziło chęć udziału w Eurowizji 2021. Czekamy jeszcze na sygnał z Białorusi 🇧🇾, Portugalii 🇵🇹 i Wielkiej Brytanii 🇬🇧 by „dobić” do stawki z 2020 roku. Aktualnie nie ma żadnych planowanych powrotów czy debiutów. Tymczasem pojawiają się kolejne informacje o planach reaktywacji Turkowizji w formie online. Niedawno ogłoszono, że wystartują w konkursie także Niemcy 🇩🇪, a reprezentantem nadal będzie azerski wokalista i uczestnik „The Voice” Seyran Ismayilkhanov, który naszych sąsiadów miał już reprezentować w 2016 roku. Wszyscy wykonawcy chętni do udziału w konkursie powinni do 15 listopada nagrać swój występ i przesłać go do organizatorów. Gospodarzem imprezy będzie turecki nadawca muzyczny TMB TV 🇹🇷, który wcześniej działał przy trzech poprzednich edycjach. Nie znamy jeszcze daty emisji konkursu oraz nie wiemy, czy Napoli będzie w nim reprezentować Polskę 🇵🇱, jak to miało mieć miejsce w 2016 roku.

Dziś o 20:05 wspólne oglądanie finału preselekcji Polski do Eurowizji Junior 2003! Transmisję znajdziecie na TEJ stronie, a komentować można oczywiście na Facebooku!

Źródło: Jutarnji List, France 2, Eurovoix, Eurovision-Spain, Eurovision Fun, Wiwbloggs, Eurovoix-World, inf. własne, fot.: Maciej Błażewicz 2020

%d blogerów lubi to: