Eurowizja: Czy jest szansa na powrót Monako? • Junior: Co z tą Gruzją? • Dora: Chorwaci zdeterminowani

Przygotowania do Eurowizji Junior 2020 nabierają tempa. Już w ten weekend reprezentantka Hiszpanii 🇪🇸 nagra swój eurowizyjny występ w Madrycie, a pod koniec miesiąca w Warszawie odbędą się nagrania występów niektórych krajów (w tym Polski 🇵🇱). Już w piątek poznamy brzmienie utworu francuskiego 🇫🇷, natomiast stawka utworów na JESC 2020 może jeszcze przez miesiąc pozostać niekompletna. Telewizja gruzińska 🇬🇪 ogłosiła, że finał selekcji „Ranina” planuje dopiero na 13 listopada i wtedy oficjalnie poznamy nowego reprezentanta kraju. Program typu talent-show jest na półmetku, a w piątek odbędzie się szósty odcinek. O wygraną wciąż walczy 10 uczestników, w tym Gio Gogiashvili, który w piątej odsłonie show jako jedyny zdobył maksymalne noty od jury. Odcinki 7-8 zaplanowano na 23 i 30 października. Po nich dojdzie do pierwszej eliminacji, bo do półfinału (6 listopada) awans otrzyma jedynie połowa kandydatów. Z półfinału do finału (13 listopada) przejdzie najlepsza trójka. Nie wiemy na razie, czy program jest realizowany na żywo – jeśli tak, Gruzini będą mieć bardzo mało czasu na przygotowanie swojego występu eurowizyjnego, bo między finałem ich selekcji a finałem Eurowizji Junior będzie tylko nieco ponad 2 tygodnie. Jeśli jednak show jest odtwarzane z taśmy, nadawca pewnie ma już wybranego reprezentanta, a my możemy jedynie czekać na jakiś (nie)kontrolowany wyciek tego kto wygrał i jaki utwór wykona podczas JESC. W ostatnich latach podobna sytuacja miała miejsce z Irlandią 🇮🇪, gdzie T4G bardzo późno emitowała finał narodowy, jednak wybrana piosenka pojawiła się wcześniej na oficjalnej składance Eurowizji Junior, niejako spojlerując irlandzkie wyniki.

🇭🇷 Dora jak Eurowizja: Cztery scenariusze

Telewizja chorwacka potwierdziła organizację preselekcji Dora 2021 w formie zależnej od sytuacji epidemiologicznej. Nadawca planuje przygotować cztery różne scenariusze konkursu, podobnie jak w przypadku Eurowizji 2021 więc pewne jest, że reprezentant wybrany będzie poprzez finał narodowy. Etap zgłoszeniowy ruszy 26 października i potrwa do 10 grudnia. „Wierzę, że i w tym roku będziemy kontynuować trend wzrostowy w ilości zgłaszanych utworów” – powiedziała szefowa delegacji Ursula Tolj. Zwycięzcę Dory 2021 wspólnie wybiorą widzowie oraz jurorzy. Specjalna komisja wyłoni spośród wszystkich zgłoszeń 16 finalistów, a zwycięzca finału otrzyma w nagrodę prestiżową statuetkę oraz bilet do Rotterdamu. „Dora to festiwal, który dodatkowo potwierdza to, że HRT umie przygotować świetny spektakl i zrealizować projekt niezwykle wymagający pod kątem produkcyjnym, że ma ludzi i technikę zgodną ze światowym standardem i że promuje lokalną muzykę rozrywkową oraz kontynuuje wspieranie chorwackich wykonawców w tym trudnym kryzysie na całym świecie” – mówi Kazimir Bacic z HRT, chwaląc przy okazji świetną współpracę z władzami miasta Opatija, gdzie konkurs znów się odbędzie. Finał selekcji zaplanowano na 13 lutego 2021 roku. Na razie nie wiemy, czy Damir Kedzo zdecyduje się na ponowny start w konkursie.

Eurowizja dla Młodych Tancerzy przestanie istnieć?

Eurowizja dla Młodych Tancerzy nie odbędzie się także w 2021 roku – informuje Europejska Unia Nadawców. Dodano, że na razie nie ma planów organizacji kolejnych edycji w przyszłości. Konkurs powstał w 1985 roku, a pierwsza edycja została zorganizowana we włoskim mieście Reggio Emilia 🇮🇹. Do tej pory w konkursie startowała już prawie cała Europa za wyjątkiem Islandii 🇮🇸, Litwy 🇱🇹, Mołdawii 🇲🇩, Gruzji 🇬🇪, Azerbejdżanu 🇦🇿, części państw b. Jugosławii, krajów arabskich i małych państw Europy. Na 15 konkursów aż 5 wygrała Hiszpania 🇪🇸, 3 Polska 🇵🇱, 2 Holandia 🇳🇱. Polska aż trzykrotnie organizowała imprezę – w Gdyni, Warszawie i w Gdańsku. Wygrywaliśmy w 2001 oraz w 2015 i 2017 – Paulina Bidzińska jest aktualnie ostatnią zwyciężczynią EYD. W odróżnieniu do odbywającej się na przemian Eurowizji dla Młodych Muzyków, konkurs taneczny już wielokrotnie był anulowany. W 2007 show ustąpiło miejsca podobnemu formatowi „Prix de Lausanne” w porozumieniu zawartym między EBU a nadawcą szwajcarskim 🇨🇭. W 2009 Eurowizja nie odbyła się ze względu na niewielkie zainteresowanie nadawców, z kolei w 2019 zrezygnowano z niej, bo nikt nie chciał konkursu organizować. Co ciekawe, to już drugi taneczny format EBU, który niemalże przestaje istnieć po tym, jak wygrywa go Polska. W 2008 nasz kraj triumfował podczas Eurowizji Tańca, ale show nie odbyło się w 2009 i do tej pory nie wrócono do tego formatu.

🇲🇨 Eurowizja: Czy Monako wróci do konkursu?

W organizowanym w wakacje eurowizyjnym songwriting campie w Bułgarii 🇧🇬 wzięło udział wielu artystów związanych z konkursem, m.in. Victoria, Cesar Sampson czy Ben Dolic. Bardzo aktywny w pracach kompozytorskich był też młody wokalista z Monako 🇲🇨 – Josh Stanley (na zdj.). Chociaż pochodzi z Wielkiej Brytanii 🇬🇧 i ma korzenie niemieckie, teraz na stałe mieszka i pracuje w tym małym kraju bardzo mocno się z nim identyfikując. Jako reprezentant Monako pojechał do Bułgarii, a relację z pobytu na campie znaleźć można na jego vlogu (poniżej). Wokalista jest bardzo zainteresowany tematem Eurowizji i oczywiście chciałby móc w przyszłości wystąpić podczas konkursu, a już najlepiej jako reprezentant Monako. Niestety telewizja TMC od lat odmawia powrotu do Eurowizji z powodów finansowych i zbyt dużej zależności od nadawcy francuskiego. „Szczerze mówiąc nie widzę szans na udział Monako w najbliższej przyszłości. Oczywiście, jeśli byłaby taka możliwość, na pewno podjąłbym się reprezentowania mojego kraju! Niestety, nie widzę w udziale Monako na Eurowizji żadnych korzyści dla tego państwa” – mówi Josh w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym dodając, że instytucje państwowe wspierają jego działalność muzyczną na inne sposoby. Monako jest najmniejszym krajem, jaki kiedykolwiek uczestniczył w konkursie. Debiut nastąpił już w 1959 i zakończył się ostatnim miejscem dla piosenki „Mon ami Pierrot” Jacquesa Pillsa. Rok później jednak doszło do pierwszego sukcesu – 3. miejsca za „Ce soir-la” Francois Deguelta. Srebro zdobyto pierwszy raz w 1962, także za sprawą Francois, natomiast pierwsze i jedyne zwycięstwo to zasługa Severine i przeboju „Un banc, un arbre, une rue” z 1971 roku. Po 1979 roku Monako wycofało się z Eurowizji, wracając na krótko w latach 2004-2006. Niestety zderzenie z nową Eurowizją i silnym blokiem „nowych państw Europy” zakończyło się fatalnymi wynikami w półfinale, co zniechęciło stację TMC. Ostatnią reprezentantką kraju była Severine Ferrer z „La Coco Dance” w 2006 roku. Czy Josh będzie miał kiedyś szansę zaśpiewać na Eurowizji w czerwono-białych barwach? Trzymamy kciuki!

Źródło: Eurovoix, Wikipedia, HRT, EBU.ch, Instagram, Josh Stanley, inf. własne, fot.: joshstanleymc•Obserwuj

%d blogerów lubi to: