Eurowizja Junior 2020: Dziś poznamy prowadzących! • Melodifestivalen 2021 tylko w stolicy Szwecji • Turkowizja powróci w formie online?

Dziś o 16:00 konferencja prasowa TVP 🇵🇱 poświęcona prowadzącym Eurowizji Junior 2020. W siedzibie telewizji odbędzie się spotkanie organizatorów konkursu, którzy pokażą m.in. klip w którym wystąpią wskazani do prowadzenia konkursu prezenterzy. Gościem specjalnym będzie polska reprezentantka na JESC 2020 – Alicja Tracz. Wokalistka zapowiedziała dla swoich fanów pewną niespodziankę. Nie ma pewności, czy TVP Info będzie transmitować konferencję, ale są na to spore szanse. Jeśli jednak tak się nie stanie, Dziennik Eurowizyjny będzie relacjonować spotkanie na grupie Facebook. Do tej pory konkurs prowadziło znacznie więcej kobiet niż mężczyzn. Tylko dwukrotnie panie pojawiały się w tej roli solo (w 2014 i 2015 roku), najczęściej stosowano duety damsko-męskie (ostatni raz w 2016), były też dwa duety kobiece składające się z jednej dorosłej i jednej niepełnoletniej osoby (2006 i 2017). Pierwszy raz trio prowadzących mieliśmy w 2009 roku, później powrócono do tego pomysłu dopiero w 2018 roku i następnie także w Gliwicach. Zawsze jednak w skład takiej ekipy wchodziła osoba nieletnia. Rolę prowadzących przyjmowali zarówno znani prezenterzy jak i wokaliści. W wielu przypadkach były to osoby powiązane z Eurowizją – np. w 2004 prezenterką show była Nadia Hasnaoui 🇳🇴, która w 2010 poprowadziła ESC w Oslo. Dwukrotnie JESC prowadził Timur Miroshnychenko 🇺🇦, który wszedł w skład ekipy gospodarzy Eurowizji 2017 w Kijowie. Ben Camille 🇲🇹 (2016) był też prezenterem preselekcyjnego „X Factora” na Malcie, z kolei Eugene Perlin 🇧🇾 (2018) jest białoruskim komentatorem. Nie zabrakło też wokalistek znanych z Eurowizji – Ani Lorak 🇺🇦 (2009), Zlata Ognevich 🇺🇦 (2013), Poli Genova 🇧🇬 (2015), Zana 🇧🇾 (2018). Pierwszą uczestniczką Eurowizji dla Dzieci, która później poprowadziłą konkurs była Lizi Japaridze 🇬🇪 (2017) i następnie kontynuowano ten trend (Helena Meraai 🇧🇾 w 2018 i Roksana Węgiel 🇵🇱 w 2019). Jakie zestawienie prowadzących zobaczymy w Warszawie? Dowiemy się już niebawem!

🇸🇪 Melodifestivalen 2021 w Sztokholmie

SVT potwierdziło, że Melodifestivalen 2021 w całości odbędzie się w stolicy Szwecji, w mniejszym obiekcie i być może bez publiki lub z ograniczoną liczbą widzów. Project manager projektu Anette Helenius uważa, że organizacja preselekcji w różnych miastach jest aktualnie zbyt ryzykowna, zwłaszcza, że jej celem było dotarcie do publiczności, której może w 2021 nie być. Bez względu na trudną sytuację nadawca szwedzki chce osiągnąć dobre wyniki oglądalności, dlatego uznano, że studio telewizyjne będzie za małe, by przeprowadzić show w odpowiedniej formie. Wiadomo też, że nikt nie chce widzieć selekcji w wielkich arenach z pustymi miejscami, dlatego aktualnie planem jest organizacja konkursu w średniej wielkości obiekcie. Ogłoszono też, że Melodifestivalen 2021 ruszy 6 lutego, co oznacza, że kolejne półfinały odbędą się 13, 20 i 27 lutego. Runda dogrywkowa zaplanowana jest na 6 marca, a wielki finał na 13 marca, co będzie też jednocześnie końcem sezonu preselekcyjnego w Europie. Przyszłoroczny konkurs będzie już 61. edycją, natomiast brak „tournee” przypadł akurat w 2021 roku, gdy preselekcje szwedzkie powinny po raz 20. „wyruszyć” w kraj. W 2021 usłyszymy też tysięczny utwór w stawce Melodifestivalen.

🇧🇦 Długi blokują powrót Bośni i Hercegowiny

Bośnia i Hercegowina po raz kolejny zmuszona jest pauzować w Eurowizji z powodu długów nadawcy BHRT wobec Europejskiej Unii Nadawców. To główny powód przedłużającej się absencji kraju. Kraj zadebiutował w konkursie w trakcie dramatycznego oblężenia Sarajewa i wojny w rozpadającej się byłej Jugosławii. Pierwszy sukces przyszedł w 1999 roku gdy Dino Merlin i Beatrice Poulot zajęli dla swojego kraju 7. miejsce z piosenką „Putnici”. Po raz drugi BiH weszła do top10 za sprawą kontrowersyjnego Deena i jego piosenki „In the disco” z 2004 roku. Największym przebojem w historii bośniackich startów okazała się ballada „Lejla” wykonana przez formację Hari Mata Hari w 2006 roku w Atenach. Piosenka zajęła 2. miejsce w półfinale i 3. w finale. Drugim najlepszym wynikiem kraju w historii jest 6. lokata piosenki „Love in Rewind” Dino Merlina z 2011 roku. Po 2012 roku telewizja BHRT zrezygnowała z udziału w konkursie z powodów finansowych, jednak w 2016 powrót był możliwy za sprawą prywatnych sponsorów. Niestety piosenka „Ljubav je” stała się pierwszą bośniacką propozycją, która nie przeszła półfinałów. Od 2017 roku udział Bośni i Hercegowiny nie jest możliwy nawet, jeśli w akcję włączyliby się prywatni inwestorzy. Nadawca BHRT ma zakaz startu w konkursie.

🇹🇷 Turkowizja powróci w formie zdalnej?

Po latach powraca temat organizacji zapomnianego konkursu Turkowizja. Według rosyjskich mediów impreza muzyczna dla krajów i narodów tureckich ma być reaktywowana w formie online. O sprawie informuje stowarzyszenie kulturowe ludu Nogajów, które poinformowało, że ich reprezentantką będzie Zhanna Musayeva, wybrana przez „Unię Młodzieży Nogajów”. Selekcje zorganizowano w Moskwie 🇷🇺, a wokalistkę wskazało specjalne jury. Piosenkarka ogłosiła, że nad swoim utworem pracuje z Islamem Satyrovem, jednak nie do końca wiadomo, czy Zhanna będzie reprezentować Nogajów, czy jakiś inny region turecki. Turkowizja powstała w 2013 roku jako konkurs wykonawców reprezentujących kraje i narody tureckie. W odróżnieniu od Eurowizji nie rywalizują tu telewizje publiczne, ale różnego rodzaju instytucje wybierające swoich przedstawicieli lub artyści samozwańczo określający się jako reprezentanci. Pierwsza i druga edycja składały się z półfinału i finału, trzecia (z powodu wycofania się regionów Federacji Rosyjskiej) miała już tylko finał. Zwycięzcami byli kolejno Azerbejdżan 🇦🇿, Kazachstan 🇰🇿 i Kirgistan 🇰🇬 (piosenka „Kim bilet” poniżej). Czwarta edycja miała się odbyć w 2017 roku, jednak z niewyjaśnionych powodów została anulowana. Co ciekawe, w 2017 roku zadebiutować miała Polska 🇵🇱 za sprawą Olgi Shimanskiej, której babcia pochodzi z naszego kraju. Olga znana jest fanom Eurowizji jako jednoosobowy projekt muzyczny NAPOLI, wielokrotnie startowała w białoruskich preselekcjach 🇧🇾, a w 2016 zaśpiewała też w polskim finale narodowym zajmując 9. miejsce. Olga swój „polski utwór” na Turkowizji zaśpiewać miała po turecku.

Głosowanie w 14. edycji HOLFESTIVALEN trwa! Wybierz razem z nami najlepszy polski utwór września! Szczegóły TUTAJ!

Źródło: TVP, Instagram, Wikipedia, SVT, ESCtoday.com, Eurovoix-World, fot.: M. Błażewicz, 2020 / EBU

%d blogerów lubi to: