Eurowizja Junior: Oto Piosenka z Malty • Eurowizja 2021: Co nowego na Islandii, w Słowenii i Izraelu? • Wymarzony Reprezentant: Kto w czołówce?

Niespodzianka na Malcie 🇲🇹. Dość rozwleczone w czasie preselekcje narodowe do JESC 2020 wygrała 9-letnia Chanel Monseigneur z utworem „Chasing Sunsets” chociaż mało kto na nią stawiał. Wokalistka zdobyła najwięcej punktów w połączonym głosowaniu widzów i 3-osobowego jury, chociaż pełnych wyników nie podano. Wiemy tylko, że druga była Leah Mifsud, a trzeci Mychael Bartolo Chircop. Faworytka wielu fanów, Kaya Gouder Curmi nie weszła do top3, podobnie jak były reprezentant kraju – Gianluca Cilia w duecie z Yulan Law. Chanel urodziła się 2 stycznia 2011 roku w mieście Mosta i pomimo bardzo młodego wieku uczestniczyła już w wielu lokalnych konkursach i festiwalach. W 2019 zdobyła nawet nagrodę „Wokalistki Roku” podczas jednego z maltańskich plebiscytów. W 2018 startowała w litewskim „Music Talent League” 🇱🇹 zajmując tam 1. miejsce. Rywalizowała też muzycznie podczas konkursów na Łotwie 🇱🇻 czy we Włoszech 🇮🇹. Utwór na JESC 2020 napisali dla niej Emil Calleja Bayliss, Peter Bord, Joe Roscoe, Red Electrick oraz kuzyn Chanel – Aleandro Spiteri Monseigneur. Do kompletu uczestników JESC 2020 brakuje nam już tylko reprezentantów Armenii 🇦🇲, Białorusi 🇧🇾, Francji 🇫🇷 i Gruzji 🇬🇪. Aktualnie tylko trzy utwory śpiewane są w całości w języku narodowym (Malta 🇲🇹, Serbia 🇷🇸 i Hiszpania 🇪🇸). Pozostałe mają fragment (lub w przypadku Polski 🇵🇱 większość) tekstu w języku angielskim.

Eurowizja 2021: Nowe informacje ze Słowenii i Izraela

Rekordowa ilość zgłoszeń do nowych preselekcji EMA w Słowenii 🇸🇮. Aż 191 propozycji muzycznych otrzymała RTV SLO w ramach konkursu na piosenkę dla Any Soklic. Oczywiście taki wynik to efekt otwarcia procesu zgłoszeniowego na kompozytorów z całego świata. Wszystkie utwory zostaną teraz przesłuchane przez komisję, która wyłoni najlepsze propozycje. Telewizja słoweńska dopiero po weryfikacji zgłoszeń dokładnie ustali formułę i zasady finału narodowego. Być może listę zakwalifikowanych do finału utworów poznamy do 31 grudnia, z kolei finał narodowy odbędzie się przed 9 marca 2021 roku. Portal Evrovizija.si przypomina, że najlepszy wynik frekwencji w zgłoszeniach Słowenia zanotowała w 2008 roku po sukcesie Alenki Gotar w Helsinkach. Do RTV SLO przesłano wtedy 162 zgłoszenia. Najsłabszy rok to 1998 gdy przyjęto tylko 43 piosenki. Słabo było też w ostatnich latach – do EMA 2016 wysłano tylko 61 piosenek, a do EMA 2020 74. Tymczasem w Izraelu 🇮🇱 już w listopadzie poznamy 16 zakwalifikowanych do ćwierćfinału piosenek i zacznie się glosowanie internautów. Spośród utworów (zaśpiewanych przez kompozytorów lub wybranych wykonawców, ale nie przed Eden Alene) wybrana zostanie najlepsza ósemka, która trafi do dwóch półfinałów telewizyjnych. Wtedy też ktoś inny zaśpiewa te utwory, a dopiero w finale pojawi się Eden Alene, która zaprezentuje własne wykonanie czterech najwyżej ocenionych kompozycji.

🇮🇸 Islandia postawi na Dadi’ego Freyra?

Publikacja danych o trasie koncertowej Dadi’ego Freyra (fot.) wywołałą spekulacje o tym, czy wokalista wybrany został wewnętrznie na Eurowizję 2021 jako reprezentant Islandii. Dadi koncertować zacznie w marcu – odwiedzi wtedy Szwecję 🇸🇪, Norwegię 🇳🇴, Danię 🇩🇰, Czechy 🇨🇿, Austrię 🇦🇹, Włochy 🇮🇹 i Holandię 🇳🇱 oraz Polskę 🇵🇱. 20 marca wystąpi w warszawskiej „Hydrozagadce”. Na kwiecień planuje koncerty w Irlandii 🇮🇪 i Wielkiej Brytanii 🇬🇧, a na czerwiec w Niemczech 🇩🇪. Maj ma wolny, więc idealnie, by uczestniczyć w Eurowizji w Rotterdamie – tak przynajmniej twierdzą fani. Dadi na razie nie komentuje zbytnio tych plotek, a na Twitterze stwierdził, że maj rezerwuje dla samego siebie. Wcześniej jednak informował, że nie chce znów uczestniczyć w preselekcjach i może reprezentować Islandię, jeśli nadawca RUV wybierze go wewnętrznie. Chociaż selekcje narodowe Söngvakeppnin mają już długą i ciekawą historię, na Islandii zdarzały się też wybory wewnętrzne. Wybierano tak reprezentantów w latach 1995-1999 (Anna Mjoll w 1996 zajęła na ESC 13. miejsce, najwyższe w tym okresie) oraz w 2004 i 2005 roku gdy na ESC pojechali kolejno Jónsi (19. miejsce w finale) i Selma (brak awansu do finału). Islandia po czterech słabszych latach w 2019 roku w końcu awansowała do finału zajmując tam 10. miejsce, a w 2020 roku piosenka „Think about things” była jednym z faworytów do wygrania konkursu.

🇷🇸 Covid-19 w Serbii: Szczepionkowy dylemat z Eurowizją w tle

O tym jak Eurowizja zakorzeniła się w świadomości niektórych narodów świadczy fakt, że serbski immunolog i członek sztabu kryzysowego Srdja Janković powiedział niedawno: „Tematy związane ze szczepionką przeciwko covid-19 o których się mówi zaczynają mi się kojarzyć z Eurowizją. Najczęściej nie słuchamy wtedy piosenki, ale 12 punktów damy komuś, kto jest uczestnikiem z danego kraju. Nie chciałbym, żeby było tak z immunologią„. Jego wypowiedź dotyczy oczywiście debaty w serbskich mediach publicznych o tym, czy mieszkańcy tego kraju powinni testować szczepionki z Rosji 🇷🇺 lub Chin 🇨🇳 tylko dlatego, że te kraje mają bardzo dobre stosunki z Serbią. To odniesienie do politycznego głosowania widzów serbskich na Eurowizji, którzy najczęściej punkty rozdają po sąsiedzku, bez względu na to, jakie są piosenki w stawce. Wśród muzycznych osobowości Serbii zarażonych koronawirusem wymienić należy m.in. divę turbofolku Cecę. Pozytywny wynik testu na covid-19 miał też słynny tenisista Novak Djoković. Beogradska Arena, w której w maju 2008 odbyła się Eurowizja, pełniła funkcję szpitala dla osób zarażonych koronawirusem. Zmieściło się tam 500 odizolowanych łóżek.

🇵🇱 Wymarzony Reprezentant: Z kim zawalczy Alicja Szemplińska?

Roksana Węgiel i Sanah znalazły się w czołowej dwójce II etapu głosowania plebiscytu „Wymarzony Reprezentant Polski na Eurowizji 2021”. W I etapie czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego zgłaszali swoich kandydatów, a na podstawie liczby głosów wybrano najlepszą jedenastkę, która poddana została ponownemu głosowaniu poprzez formularz na stronie, Facebooka i Instagrama. Przez ostatnie dni na Facebooku DE podawane były wyniki. W pierwszej kolejności odpadli przedstawiciele disco polo – Master (1,85%) i Daj To Głośniej (2,84%) pozostawiając w stawce same wokalistki. 9. miejsce zajęła Mery Spolsky (4,36%), a 8. Natalia Zastępa (8,09%). Zwyciężczyni „Premier” Opola – Lanberry – zajęła 7. miejsce z 9,15% poparcia chociaż wokalistka nie ukrywa, że byłaby zainteresowana udziałem w ESC. Na szóstej pozycji znalazła się Natalia Nykiel (9,41%), a na piątej weteranka plebiscytu – Margaret (9,73%). Czwarte miejsce wywalczyła Daria Zawiałow (9,84%). Najniższe miejsce na podium trafia do Carli Fernandes – młoda wokalistka zdobyła 9,96% głosów, co oznacza, że na polu bitwy pozostawiła Roksanę Węgiel i Sanah – obie startują w plebiscycie po raz pierwszy. Do rozdania zostało 34,81% waszych głosów. Która młoda wokalistka wygra i zmierzy się z Alicją Szemplińską w superfinale? Dowiecie się już niebawem! W finale plebiscyty łącznie oddano ponad 9 tysięcy głosów.

Rozpoczęła się 14. edycja HOLFESTIVALEN, w której wybieramy najlepszą polską piosenkę wydaną we wrześniu 2020! Poznaj propozycje i weź udział w głosowaniu TUTAJ!

Źródło: TVM, JuniorEurovision.tv, Evrovizija.si, Eurovoix, Wiwibloggs, Twitter, Srbija Danas, Instagram, Facebook, inf. własne, fot: Instagram

%d blogerów lubi to: