Eurowizja Junior: Szczegóły prac w Hiszpanii • Czy Białoruś i Armenia zrezygnują z konkursu? • Rosja potwierdza udział w Eurowizji 2021

Tegoroczna Eurowizja Junior będzie jedyna w swoim rodzaju, więc i przygotowania do niej przeprowadzane są w zupełnie inny sposób. Zgodnie z formatem zdalnym każdy nadawca będzie musiał sam przygotować scenę, wynająć studio i zrealizować występ swojego reprezentanta – wszystko ma być zgodne z wytycznymi EBU tak, by występy nie różniły się od siebie oprawą. Nadawca hiszpański RTVE 🇪🇸 zdradził, że na budowę sceny i zaplecze techniczne planuje wydać prawie 17 tys. euro. Występ Solei zrealizowany zostanie w Studio 5 Prado Del Rey, a telewizja hiszpańska szuka już wykonawcy technicznego. Scena, która zostanie zbudowana będzie mieć zakrzywiony ekran LED wysoki na 4,5 metra, a także LED-ową podłogę i sferyczną diodę LED-ową o średnicy jednego metra. Wszystko wskazuje więc na to, że projektowana scena będzie podobna do loga Eurowizji Junior „Move the world”. Nagrania zaplanowano na 19 i 20 października (ponad miesiąc przed finałem). W pierwszy dzień zbudowana zostanie scena, a Solea odbędzie na niej pierwsze próby, by dzień później jeszcze wszystko dopracować, dograć światła i nagrać finalny materiał. Dwudniowe prace mają łącznie potrwać ok 8-9 godzin – celem jest nagranie…3-minutowego występu. Jak widać, zdalna Eurowizja Junior to i tak sporo pracy dla startujących w konkursie telewizji. Na razie nie wiadomo kiedy realizowane będą inne występy. Finał JESC 2020, podczas którego obejrzymy zestawienie wszystkich przygotowanych przez nadawców materiałów odbędzie się 29 listopada o 17:00 czasu polskiego.

Eurowizja Junior: Kiedy kolejne piosenki?

Aktualnie znamy już 6 piosenek z Eurowizji Junior 2020 i nazwiska ośmiu reprezentantów spośród 13 uczestników. Nie wiemy na ten moment nic o wyborach w Armenii 🇦🇲, na Białorusi 🇧🇾 i we Francji 🇫🇷 poza tym, że należy spodziewać się decyzji wewnętrznych, bez organizacji preselekcji. Gruzińska „Ranina” 🇬🇪 wciąż trwa i nie do końca wiadomo kiedy się skończy, a wyników selekcji maltańskich 🇲🇹 jak nie było tak nie ma, chociaż głosowanie widzów zakończyło się w sobotę o północy. Nie ma też żadnych przesłanek ku temu, by liczyć na dodatkowe kraje w stawce. Te państwa, które wcześniej się wycofały, nie planują zmiany decyzji. Czekamy też na nowe informacje z Telewizji Polskiej 🇵🇱. Wkrótce mamy poznać nazwiska prowadzących, ale nie znamy na razie projektu oficjalnej sceny i nie wiemy nawet gdzie konkurs się odbędzie. Przypomnę, że pomimo iż show organizowane jest w formie zdalnej, Warszawa nadal jest jego gospodarzem, a w studiu telewizyjnym ma być postawiona scena, na której występować będą prowadzący i na której zrealizowane zostaną występy specjalne w ramach Opening Act i Interval Act. Niemal pewne jest, że jednym z gości specjalnych Juniora 2020 będzie Viki Gabor, zwyciężczyni ubiegłorocznego konkursu.

JESC 2020: Polityka zagrozi stawce?

Chociaż w JESC startuje tylko 13 państw, dwa z nich są dość politycznie niestabilne i ich rezygnacja może mieć miejsce w każdej chwili. Chodzi oczywiście o Białoruś 🇧🇾, czyli kraj pogrążony w protestach przeciwko nieuznawanemu przez Europę prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Telewizja publiczna BTRC, będąca zapleczem Łukaszenki, poinformowała jedynie, że z powodu zmian w formacie JESC 2020 zweryfikuje zasadność organizacji preselekcji. Od tej pory (a minęło już trochę czasu) cisza. Drugim krajem jest Armenia 🇦🇲, która od niedzieli znów pogrążyła się w konflikcie zbrojnym z Azerbejdżanem 🇦🇿 z powodu Górskiego Karabachu. Oba państwa wprowadziły stan wojenny i powszechną mobilizację. Pomimo międzynarodowych apeli o zaprzestanie walk, zwaśnione kraje na razie szykują się do wojny i ciężko sobie wyobrazić, by w tym czasie telewizja ormiańska zajmowała się przygotowywaniem udziału w Eurowizji Junior. Jak sytuacja dalej się potoczy? Zapewne dowiemy się w kolejnych dniach.

Ormiańsko-azerski konflikt z Eurowizją w tle

Konflikt Armenii 🇦🇲 i Azerbejdżanu 🇦🇿 o Górski Karabach niemal co roku „występuje” w świecie Eurowizji z powodu prowokacji po obydwu stronach. Już pierwszy uczestnik Eurowizji z Armenii, Andre, był wokalistą ze Stepanakertu (stolicy Górskiego Karabachu/Artsakhu), a każdy kolejny (takie osoby pojawiały się też na JESC) był uznawany przez Azerów za knowanie. W 2009 roku nadawcy starli się w walce o treść pocztówki Armenii zrealizowanej przez Rosjan i pojawienie się tam pomnika-symbolu ormiańskości Karabachu. Element z pocztówki usunięto, ale Sirusho podczas podawania punktów pokazała go całej Europie. W 2016 roku Iveta Mukuchyan machała w Green Roomie flagą tej nieuznawanej republiki (na zdj.). Z kolei Azerowie wielokrotnie ignorowali Ormian na Eurowizji, sprowokowali ich też do rezygnacji z konkursu w 2012 organizowanego w Baku. Pominęli również fakt zwycięstwa Armenii podczas Eurowizji Junior, którą wtedy transmitowali, a w trakcie ESC 2019 złożyli skargę do Europejskiej Unii Nadawców gdy okazało się, że Górski Karabach nie jest uwzględniony na konturze ich kraju w grafikach. Dodatkowo dwa państwa wzajemnie oceniają się najniżej w głosowaniu jury, czego EBU zdaje się od lat nie zauważać, chociaż jest to ewidentne złamanie reguł konkursu. Organizatorzy Eurowizji często złośliwie irytują stronę azerską podczas prób technicznych podawania wyników niejako „każąc” podawaczom z Azerbejdżanu wypowiadać sekwencje punktowe dla Armenii. Na ten moment nie ma szans na zgodę między dwoma krajami.

Eurowizja 2021: Co nowego w procesie selekcyjnym?

Telewizja rosyjska 🇷🇺 potwierdza udział w Eurowizji 2021, chociaż nie wiadomo jeszcze w jaki sposób Channel 1 wybierze reprezentanta do Rotterdamu. W 2020 stacja VGTRK (działająca przy Eurowizji wymiennie z „Piervyj”) wskazała Little Big i hit „Uno”, jednak nie ma pewności, czy zespół ponownie otrzyma nominację. Stawka ESC 2021 jest już prawie pełna, brakuje nadal Polski 🇵🇱, Wielkiej Brytanii 🇬🇧, Portugalii 🇵🇹 i Włoch 🇮🇹. Tymczasem Szwedzi 🇸🇪 informują, że pierwsze 14 piosenek zostało już wskazanych do stawki Melodifestivalen. Jest to wynik intensywnej pracy komisji, która przesłuchała ponad 2 tysiące utworów zgłoszonych do SVT. Pozostałe kompozycje wybrane zostaną wewnętrznie poprzez negocjacje nadawcy szwedzkiego z wytwórniami i artystami. Pełen skład powinniśmy poznać z końcem listopada. Szwecja nie wskazała automatycznie grupy The Mamas na Eurowizję 2021, chociaż formacja wygrała selekcje 2020. Podobnie stało się w Chorwacji 🇭🇷 z Damirem Kedzo i w Estonii 🇪🇪 z Uku Suviste. Panowie pracują jednak nad nowymi utworami, które mają zgłosić do lokalnych selekcji w 2021. Nie wiadomo jeszcze, czy do FiK w Albanii 🇦🇱 zgłosiła się Arilena Ara. Telewizja RTSH nie przedstawiła na razie wyników pracy komisji i składu uczestników festiwalu. Planuje jednak zorganizować Festivali i Kenges, ale nie ma pewności w jakiej formie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że RTSH prowadzi negocjacje z podwykonawcami w sprawie przeprowadzenia konkursu w jednym ze studiów telewizyjnych lub w Pałacu Kongresu ale bez publiczności.

Źródło: ESCPlus, RTVE, Wikipedia, TVM, TVP, BTRC, TVN24, ESCtoday, ESCxtra, Instagram, Eurovoix, inf. własne, fot.: Deutsche Welle

%d blogerów lubi to: