🇨🇭 HISTORIA SZWAJCARII NA EUROWIZJI • 2007 • Dj BOBO podejmuje wyzwanie i przegrywa

Przed Eurowizją 2007 wymogi co do nowego reprezentanta Szwajcarii nie uległy zmianie. Zgłoszenia przyjmowano do 30 listopada, natomiast już 11 października popularny DJ BoBo zwołał konferencję prasową, podczas której ogłosił, że chce jechać do Helsinek w barwach swojego kraju. Gwiazdor skrytykował też wcześniejsze decyzje nadawcy szwajcarskiego, który wysyłał na konkurs obcokrajowców. „To wstyd, że pieniądze od podatników idą na telewizję, która ogłasza zagranicznego wykonawcę” – stwierdził. W grudniu ogłoszono, że to właśnie jego wybrano do udziału w Eurowizji 2007. Jego aplikacja wybrana została spośród 200 zgłoszeń, jednak komisja SRF została skrytykowana za zignorowanie aplikacji od mniej znanych szwajcarskich wykonawców. 21 lutego 2007 opublikowano teledysk do piosenki „Vampires are alive” i ogłoszono, że głównym żeńskim wokalem na ESC 2007 będzie Kimia Scarlett. Utwór szybko stał się jednym z faworytów do wygrania konkursu.

Początki wielkiego gwiazdora

Peter Rene Baumann urodził się 5 stycznia 1968 roku w Kolliken. Jego ojciec jest Włochem, a matka Szwajcarką. Szybko rzucił pracę w piekarni by zająć się tańcem i stylem breakdance. Zaczął odnosić na tym polu spore sukcesy, trafił m.in. do top10 niemieckiego konkursu tanecznego „Disco Kings”. Swoją karierę jako DJ rozpoczął w 1985 roku, zaraz po tym gdy w Swiss DJ Championships zajął drugie miejsce. Szybko nabrał doświadczenia, co pozwoliło mu na produkcję własnych utworów. Pierwszy singiel „I love you” pojawił się w 1989 roku. Karierę międzynarodową zaczął robić po wydaniu hitu „Somebody Dance with Me” z 1992 roku. Wspomogła go przy tym wokalistka Emel Aykanat (podawała punkty na ESC 2004). Piosenka dotarła do 1. miejsca list przebojów w Szwajcarii i Szwecji 🇸🇪, notowana była też w wielu innych krajach, w tym w Niemczech 🇩🇪, gdzie singiel sprzedał się w ilości 250 tys. egzemplarzy. Album „Dance with me” pojawił się w 1993 roku i również odniósł sukces. Przed Eurowizją DJ Bobo wydał osiem albumów, z czego wszystkie dotarły do co najmniej top5 list sprzedaży w Szwajcarii. Płyta „World in motion” z 1996 zyskała status złotej w Polsce 🇵🇱. Dodatkowo Szwajcar wydał 5 składanek z największymi przebojami, album koncertowe i 32 single, w tym rakie hity jak „Everybody”, „Pray” czy „Chihuahua”. Dziesięciokrotnie wygrał World Music Awards w kategorii najlepszego artysty Szwajcarii. Był popularny w całej Europie, a także w Azji i Ameryce.

„Satanistyczny” faworyt Eurowizji

„Vampires are alive”, które sam napisał dotarło do 3. miejsca „Schweizer Hiparade” i 7. miejsca fińskiego „Suomen viraliinen lista” 🇫🇮. Było też notowane w Niemczech 🇩🇪 i Austrii 🇦🇹. W marcu 2007 chrześcijańska, protestancka partia prawicowa Federalnej Unii Demokratycznej przedstawiła petycję podpisaną przez 50 tys. osób w której domagano się by Dj BoBo zrezygnował z Eurowizji i wykonywania tam utworu „Vampires Are Alive”. Uznano, że piosenka promuje satanizm i może zachęcać młodych ludzi do samobójstw. Petycja nie przyniosła żadnego skutku, a utwór stał się hitem w kraju. Telewizja szwajcarska uznała, że blokowanie piosenki byłoby niezgodne z wolnością ekspresji artystycznej. Szwajcaria zajęła 3. miejsce w głosowaniu klubów OGAE na najlepszy utwór Eurowizji 2007 zdobywając 156 punktów i przegrywając tylko z Serbią 🇷🇸 i Białorusią 🇧🇾. W Europredction portalu Oikotimes była szósta. Notowania bukmacherskie dawały Szwajcarii dużą szansę na wygraną oraz pewny awans do finału. Przed konkursem DJ BoBo promował się na Cyprze 🇨🇾. W półfinale Dj BoBo dostał 8. pozycję startową na 28 państw. Na scenie poza Kimią towarzyszyli mu też Renick Bernadina, Moriah Anthony, Kurt Burger, Nicole Ganzhorn oraz manekiny.

Dj BoBo odpada w półfinale

Pamiętając wielką porażkę „gwiazd” w Eurowizji 2006 – brak awansu Kate Ryan z Belgii 🇧🇪 do finału czy niskie miejsce hiszpańskiego zespołu 🇪🇸- 🇪🇸 można było sądzić, że Szwajcaria nie da rady z tak znanym nazwiskiem wygrać konkursu. Brak awansu był jednak dużą niespodzianką. Szwajcaria dostała tylko 40 punktów, do dało bardzo niskie, 20. miejsce. 5 punktów więcej miała Dania 🇩🇰, 2 mniej Holandia 🇳🇱. Polskie The Jet Set 🇵🇱 przegoniło Dj-a BoBo o 35 punktów. Najwięcej punktów dała mu Malta (10) 🇲🇹, 8 dostał od Niemiec 🇩🇪, a 6 od jury z Andory 🇦🇩. Łącznie tylko 10 państw przyznało mu punkty, Cypr 🇨🇾 (gdzie się promował) dał 2, Polska 🇵🇱 zero. Szwajcarskie 12 punktów w półfinale dostała zwycięska Serbia 🇷🇸, 10 Turcja 🇹🇷, a 8 Portugalia 🇵🇹. Po raz kolejny szwajcarscy widzowie mocno faworyzowali Portugalię, chociaż za każdym razem ten kraj nie otrzymywał awansu. Punkty dali też Holandii 🇳🇱, Albanii 🇦🇱, Danii 🇩🇰 i Austrii 🇦🇹, nie punktując natomiast Bułgarii 🇧🇬, Białorusi 🇧🇾, Gruzji 🇬🇪, Mołdawii 🇲🇩 i Słowenii 🇸🇮, które weszły do finału. Finałowe top3 televotingu Szwajcarii było do przewidzenia – 12 punktów dostała Serbia 🇷🇸, 10 Turcja 🇹🇷, a 8 Bośnia 🇧🇦. 7 dostali sąsiedzi z Niemiec 🇩🇪, 6 Macedonia 🇲🇰 – diaspora nadal była bardzo mocna. Punkty podał Sven Epiney, który debiutował w tej roli. Prezenter urodził się w 1972 roku. Mówi płynnie po niemiecku, francusku, angielsku i włosku. Od 2008 będzie komentatorem Eurowizji i twarzą konkursu. Do tej pory cieszy się wielką popularnością i uznaniem, kocha Eurowizję i ma o niej ogromną wiedzę.

Zachód Europy bez szans w konkursie?

Konkurs w Szwajcarii transmitowano jak zwykle na trzech kanałach. Dla SF zwei komentował Bernhard Thurnheer, dla TSR Nicolas Tanner (tylko półfinał), Henri Des (tylko finał – wokalista reprezentował Szwajcarię w 1970 roku) i Jean-Marc Richard, a dla TSI1 Claudio Lazzarino i Sandy Altermatt. Po raz drugi od 2004 roku Szwajcaria nie zdobyła awansu do finału, a wynik w półfinale był (i do tej pory jest) drugim najsłabszym po 22. pozycji zajętej w 2004 roku. DJ BoBo nie krył rozczarowania wynikiem. W wywiadzie dla Stern.de stwierdził, że nie był w formie i nie dał z siebie 100%. Nie krył jednak, że regulamin Eurowizji powinien być zmieniony, bo kraje zachodniej Europy mają coraz mniejsze szanse na sukces. „Wiedzieliśmy to już wcześniej” – mówił, dodając, że muzyka w konkursie nie ma już znaczenia. „Możesz na scenie postawić turecką flagę przez trzy minuty i to zadziała” – uznał, podkreślając jednak, że nie ma nic przeciwko Turkom 🇹🇷 czy innym krajom, ale siła krajów wschodnich i południowych była rażąca. Wspomniał też, że porażkę swojego reprezentanta bardzo źle znieśli za kulisami Holendrzy 🇳🇱. Dodał, że bardzo dobre piosenki miały też Cypr 🇨🇾 i Andora 🇦🇩, ale cały zachód został „zmyty” z mapy Eurowizji.

Co po Eurowizji?

Porażka nie przeszkodziła mu w dalszej karierze. Nowy album „Vampires” dotarł do 2. miejsca listy sprzedaży w Szwajcarii. W kwietniu 2008 roku pojawił się singiel „Ole, Ole”, który był oficjalną piosenką Euro 2008. Do tej pory wydał 12 płyt, ponad 34 single, koncertował w wielu krajach Europy, w tym w Polsce 🇵🇱. W 2006 roku został pierwszym szwajcarskim celebrytą, któremu przyznano rolę Ambasadora do walki z głodem na świecie. Niedawno wystąpił podczas „Sylwestrowej Mocy Przebojów 2019” w Polsce. Swój ostatni album pt. „Kaleidoluna” wydał w 2018 roku. Płyta dotarła do 9. miejsca listy sprzedaży w Szwajcarii, była notowana też w Niemczech 🇩🇪. Dj ma aktualnie 52 lata, mieszka ze swoją drugą żoną Nancy w Kastanienbaum. Para ma dwójkę dzieci.

Zero punktów w tańcu

Chociaż telewizja szwajcarska zrezygnowała z udziału w innych konkursach EBU, chętnie przystąpiła do nowej inicjatywy, tj. Eurovision Dance Contest. O Grand Prix walczyły pary taneczne (głównie stworzone w popularnym wtedy w całej Europie formacie „Tańca z Gwiazdami”) z 16 krajów. Konkurs odbył się 1 września w Londynie 🇬🇧. Dla Szwajcarii zatańczyli Denise Biellmann i Sven Ninnemann. Denise urodziła się w 1962 w Zurychu, jest to znana łyżwiarka figurowa i uczestniczka igrzysk olimpijskich w 1980 roku. Jej nazwiskiem nazwano pozycję jednego z piruetów. Swoją karierę zakończyła w 1981 roku w wieku 18 lat. W 2006 roku wystartowała w drugiej edycji niemieckiego „Tańca na lodzie” 🇩🇪 jako profesjonalna partnerka dla celebryty Pierre Geisensettera. Para odpadła jednak jako pierwsza. Niestety Denise i Sven nie zawojowali Europy swoim paso doble i swingiem. Zatańczyli jako pierwsi i jako jedyni nie dostali żadnych punktów, tym samym zajęli ostatnie, 16. miejsce. Widzowie ze Szwajcarii 12 punktów przyznali Portugalii 🇵🇹, 10 Niemcom 🇩🇪, a 8 zwycięskiej Finlandii 🇫🇮. Para z Polski 🇵🇱 (Kasia Cichopek i Marcin Hakiel) dostała 4 punkty. Punkty podawała Cecile Bahler, a konkurs komentowali Sascha Ruefer i Daniela Berger dla SF1 oraz Sandy Altermatt i Ruggero Sindico dla TSI1. Nadawca francuskojęzyczny nie transmitował konkursu. Z powodu niskich wyników oglądalności i słabego rezultatu reprezentantów telewizja szwajcarska zrezygnowała z udziału w EDC w 2008 roku.

Źródło: Wikipedia, Stern.de, Eurovision Archive, fot.: Dj BoBo

%d blogerów lubi to: