🇨🇭 HISTORIA SZWAJCARII NA EUROWIZJI • 2006 • Międzynarodowy projekt na scenie w Atenach

Sukces w Kijowie sprawił, że Szwajcarzy kontynuowali swoją nową metodę selekcji, a do 14 października 2005 roku przyjmowali zgłoszenia od kandydatów. Zasady były te same, nadal zgłosić mógł się każdy (nawet bez powiązań z krajem) i nadal trzeba było się wykazać doświadczenie, albumem czy występem telewizyjnym/koncertem. Tym razem jednak nie wskazano konkretnego wykonawcy, a koncepcję. 9 listopada ogłoszono, że autorami piosenki do Aten będą Ralph Siegel i Bernd Meinunger. Siegel do 2006 roku napisał piosenki eurowizyjne dla Luksemburga 🇱🇺 (1974, 1980 i 1985) i Niemiec 🇩🇪 (1976, 1979-1982, 1987-1988, 1990, 1992, 1993, 1997, 1999, 2002-2003). Bernd pomagał przy większości z nich. Panowie razem przygotowali takie przeboje jak „Dschinghis Khan”, „Papa pingouin”, „Johnny Blue”, „Wir geben ne Party”, „Reise nach Jerusalem” czy „Let’s get happy” oraz zwycięskie „Ein bisschen Frieden”. Do wykonania nowej piosenki potrzebowali sześciu wykonawców z różnych krajów. Castingi odbyły się w listopadzie w Monachium. W ten sposób powstała formacja six4one.

Reprezentanci 6 państw w jednym zespole

W jej skład weszli Andreas Lundstedt ze Szwecji 🇸🇪 (znany z zespołu Alcazar), Claudia D’Addio ze Szwajcarii (uczestniczka show „MusicStar”), Keith Camilleri z Malty 🇲🇹, Liel Kolet z Izraela 🇮🇱, Marco Matias z Niemiec 🇩🇪 o portugalskich korzeniach 🇵🇹 (zajął 2. miejsce w selekcjach niemieckich 2005) i Tinka Milinović z Bośni 🇧🇦 (2. miejsce w selekcjach BiH 2005). Piosenka „If we all give a little” miała swoją premierę 19 lutego 2006 roku. Zespół miał jednorazowy charakter, powstał tylko na potrzeby Eurowizji, bez planów na dalszą działalność po konkursie (chociaż później próbowano nagrać materiał na płytę). Był to pierwszy tego rodzaju międzynarodowy projekt, który zrealizowany został na Eurowizji. Gdyby wszystkie kraje, z których pochodzą wykonawcy dały Szwajcarii maksymalne noty, kraj mógłby uzyskać 60 punktów. Szwajcaria nie musiała starać się w 2006 roku o awans, bo dzięki 8. miejscu Vanilla Ninja w Kijowie kraj miał zagwarantowane miejsce w finale konkursu. W półfinale widzowie Szwajcarii 12 punktów dali Bośni i Hercegowinie 🇧🇦, 10 Albanii 🇦🇱 (nie zakwalifikowała się do finału), a 8 Turcji 🇹🇷 czyli znów najwyższe noty trafiły do diaspory. Zwycięska Finlandia 🇫🇮 dostała 5 punktów, Polska 🇵🇱 zero. Poza Albanią Szwajcaria dała punkty także niezakwalifikowanym krajom – Cyprowi 🇨🇾 i Portugalii 🇵🇹. Rosja 🇷🇺, Ukraina 🇺🇦 i Litwa 🇱🇹 weszły do finału bez punktowego wsparcia tego kraju.

Plan się nie powiódł

Szwajcaria była stosunkowo wysoko notowana w zakładach bukmacherskich, a w finale Eurowizji 2006 wylosowano jej pierwszą pozycję startową. Po raz pierwszy w historii kraj otwierał stawkę. Wynik nie spełnił jednak oczekiwań, a z krajów, które miały dać najwyższą notę została jedynie Malta 🇲🇹. Bośnia 🇧🇦 z Izraelem 🇮🇱 dali po 4 punkty, Portugalia 1 🇵🇹, Niemcy 🇩🇪 i Szwecja 🇸🇪 zero. Do tego dodać należy 3 punkty z Cypru 🇨🇾 i 6 od jury z Monako 🇲🇨. Łącznie 30 punktów, czyli połowa tego co zakładano. Dało to 16. miejsce na 24 kraje i remis z Łotwą 🇱🇻 (na korzyść Szwajcarii). 6 punktów więcej miały Niemcy 🇩🇪 z Norwegią 🇳🇴, a 4 mniej Dania 🇩🇰. Szwajcaria ponownie 12 punktów dała Bośni 🇧🇦, 10 dostała Turcja 🇹🇷, a 8 zwycięska Finlandia 🇫🇮. Punkty prezentowała Jubaira Bachmann, a konkurs dla trzech telewizji szwajcarskich komentowało pięć osób, w tym Sandra Studer (reprezentantka Szwajcarii 1991). 16. miejsce Szwajcaria zajęła trzeci raz w swojej historii – wcześniej zdarzyło się to w 1984 i 1996 roku. Był to ostatni udział kraju w finale do 2011 roku i ostatnie miejsce w top20 do 2014 roku. Kolejny raz jakikolwiek sekstet reprezentować będzie Szwajcarów w 2013 roku.

Ostatni raz na EYM

Zanim zorganizowano Eurowizję 2006 w Atenach 🇬🇷, na początku maja odbyła się 13. edycja Eurowizji dla Młodych Muzyków – przygotowano ją w Wiedniu, po raz pierwszy na świeżym powietrzu. Startowało 18 państw, które podzielono na 2 półfinały. Szwajcaria rywalizowała w pierwszej części (7 maja). Reprezentantem był Simone Sommehalder grający na oboju. Spośród 10 muzyków do finału w tej rundzie przepuszczono czworo – Szwajcaria dostała awans. W finale Simone nie zajął jednak miejsca w top3. Wygrał reprezentant Szwecji 🇸🇪. Był to ostatni udział Szwajcarii w tym konkursie. Łącznie kraj uczestniczył 12 razy, a największym sukcesem było 2. miejsce w 1986 roku. Wcześniej Szwajcaria zrezygnowała z udziału w Eurowizji Junior i Eurowizji dla Młodych Tancerzy.

six4one po Eurowizji

Po Eurowizji Andreas Lundstedt samodzielnie wystartował w Melodifestivalen 2007 z piosenką „Move”, a później także w 2012 roku. Wrócił również do śpiewania w Alcazar. Formacja pojawiła się w MF 2014 zajmując 3. miejsce w finale. Claudia przybrała pseudonim Diama i po Eurowizji nagrała dwa utwory na album „Six4One” jednak nigdy nie zostały one oficjalnie wydane. Stałą się też aktywistką LGBT, występowała na wielu eventach takich jak „Mr. Gay Switzerland”, „Europride 2009” czy „Zurich Pride Festival”. Liel w 2009 roku wydała swój drugi album, uczestniczyła w wielu projektach muzycznych, była też nagradzana za swój wkład w akcje humanitarne. Tinka wydała swoją płytę niedługo po udziale w Eurowizji. Była też nominowana w sześciu kategoriach do Bosnian Music Awards 2007. Sprawdzała się też jako prezenterka telewizyjna. Aktualnie mieszka w Kalifornii. Marco i Keith przepadli po Eurowizji.

Źródło: Wikipedia, fot.: Wikipedia

%d blogerów lubi to: