Eurowizja 2021: Chorwacja i Mołdawia – co potwierdzono, a co na razie jest plotką?

Telewizja chorwacka HRT 🇭🇷 potwierdziła we wtorek wcześniejsze doniesienia medialne – preselekcje „Dora” będą kontynuowane także w 2021 i odbędą się pod koniec lutego w Opatiji. Tym samym Damir Kedžo traci status reprezentanta kraju i aby pojechać do Rotterdamu musi przygotować nowy utwór i wygrać finał konkursu nad Kwarnerem. Potwierdzono też, że za organizację Dory 2021 odpowiedzialna będzie Uršula Tolj, która ma także ponownie pełnić rolę szefowej delegacji. „Całe doświadczenie z Dorą zatoczyło koło. Od szczęścia po smutek, od zwycięstwa do odwołania Eurowizji z powodu Covid-19, aż do odwołania mnie ze stanowiska reprezentanta do Rotterdamu 2021” – napisał na swoim Instagramie Damir, dziękując wszystkim, którzy towarzyszyli mu w tej eurowizyjnej drodze. „Nie jest łatwo znieść ten roller coaster emocji i zmian, dlatego dziękuję wszystkim jeszcze raz i nie mogę się doczekać, aż razem wejdziemy w to co przyniesie nam przyszłość” – dodał. Z kolei w wywiadzie dla „Jutarnji List” Damir stwierdził, że informację o wycofaniu go z Eurowizji 2021 otrzymał e-mailem, co było dla niego przeżyciem smutnym i pełnym rozczarowania. „Chcę wierzyć w to, że decyzja którą podjęli służy zdobyciu jak najlepszego miejsca na Eurowizji i promocji chorwackiej muzyki” – powiedział, dodając, że „Divlji vjetre” wybrane zostało głosami widzów, a tego zwycięstwa na pewno nikt mu nie odbierze. Długo miał nadzieję, że telewizja chorwacka wskaże go na reprezentanta automatycznie, ale gdy zobaczył, że HRT nie dementuje ostatnich plotek o preselekcjach, zdał sobie sprawę, że to koniec marzeń.

🇭🇷 Kto komu dał czerwoną kartkę?

Doświadczyłem na własnej skórze tego, co się mówi gdy spełniasz wszystkie warunki, ale po prostu masz pecha, lub gdy zrobiłeś wszystko jak trzeba, a i tak dostajesz czerwoną kartkę. Jakkolwiek było to ciężkie wierzę, że to dla mnie szkoła życia” – mówił w szczerym wywiadzie. Chociaż skupia się teraz na nowej muzyce i koncertowaniu, a także premierze albumu dodał, że nigdy nie rezygnuje z marzeń i na pewno będzie jeszcze kiedyś próbować swoich sił w walce o Eurowizję. Na wywiad dość szybko zareagowała telewizja HRT, a jej przedstawiciel powiedział, że nikt nie dał Damirowi czerwonej kartki. Zapewniono, że wokalista może zgłosić się do preselekcji i może je znów wygrać. „Eurowizja to przede wszystkim konkurs piosenki, a nie wykonawców” – mówi Uršula Tolj podkreślając, że EBU zakazało wystawiania na 2021 rok piosenek z tego roku, a wiele krajów na różne sposoby decyduje o losach uczestników. Potwierdzono też, że Damir informacje otrzymał e-mailem, ale tylko dlatego, że ani on ani jego ekipa nie odpowiedzieli na zaproszenie HRT by się spotkać. „Wygląda na to, że to nie HRT dało Damirowi czerwoną kartkę, ale Damir dał ją telewizji” – komentuje portal Eurosong.hr.

Eurowizja 2021: Gordienko wraca?

Tymczasem w Mołdawii 🇲🇩 coraz częściej mówi się, że nadawca TRM zrezygnuje z preselekcji na rzecz ponownego wysłania na Eurowizję Natalii Gordienko, która znów ma mieć utwór przygotowany przez Dream Team z Filipem Kirkorowem na czele. Według eurowizyjnych źródeł informację na ten temat przekazać miała jedna z mołdawskich rozgłośni radiowych. Co prawda Natalia i Kirkorow nie potwierdzają tych doniesień, ale fani już spekulują, że Mołdawia mogłaby po raz pierwszy przygotować preselekcje w formie wyboru utworu dla wskazanej wewnętrznie reprezentantki. Eurowizja 2021 ma jeszcze sporo niewiadomych. Pojawia się coraz więcej plotek na temat losu uczestników z 2020 roku. W Macedonii mówi się, że Vasil 🇲🇰 nie pojedzie do Rotterdamu, a telewizja MRT chce postawić na jedną z byłych uczestniczek JESC. W Niemczech 🇩🇪 nadawca podkreślał, że to nie koniec współpracy z Benem Dolicem, ale temat Eurowizji 2021 został w tej wypowiedzi całkiem pominięty. Lesley Roy ponoć nadal czeka na zaproszenie od telewizji RTE 🇮🇪, z kolei w Serbii media donoszą, że RTS chce zaoszczędzić i wysłać Hurricane 🇷🇸 do Rotterdamu, co wokalistki na razie zdementowały. W temacie Alicji Szemplińskiej 🇵🇱 na razie cisza – wiemy jedynie, że wokalistka jest chętna do ponownego startu.

Głosuj w EiSC 2020! Ćwierćfinał 2 (tylko do piątku!), Ćwierćfinał 3

Źródło: Eurosong.hr, Instagram, Jutarnji List, Wiwibloggs, Eurovoix, ESCforum, inf. własne, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: