Znamy terminarz Eurowizji 2021! • Dora 2021: Kiedy finał i co z Damirem? • Amerykański pomysł na selekcje w Izraelu • Łotwa i Norwegia poza JESC 2020

Europejska Unia Nadawców i telewizje NPO, NOS i AVROTROS 🇳🇱 ogłosiły, że przyszłoroczna Eurowizja odbędzie się w dniach 18-22 maja, co oznacza, że I półfinał rozegrany będzie 18 maja (wtorek), drugi 20 maja (czwartek), a wielki finał 22 maja (sobota). Patrząc na kalendarz na maj 2021 łatwo wywnioskować, że oficjalna ceremonia otwarcia Eurowizji i spacer po czerwonym dywanie odbędą się 16 maja (niedziela), a próby w Ahoy Arenie w Rotterdamie powinny zacząć się pod koniec pierwszego tygodnia miesiąca (czyli ok. 7/8 maja). Tak późny termin organizacji konkursu pozwoli też na wydłużenie sezonu preselekcyjnego, który powinien się zakończyć w okolicach 15 marca. Do losowania półfinałów dojdzie tradycyjnie pod koniec stycznia. Sietse Bakker potwierdził, że projekt sceny zostanie wykorzystany w przyszłym roku, nie wiadomo jednak czy zachowana będzie oprawa graficzna nawiązująca do 65-lecia Eurowizji. Nie wiemy również co ze sloganem „Open up”. Słowa Sietse Bakkera sugerują, że zarówno prowadzący jak i pomysły na Interval Act mogą ulec zmianie w stosunku do tego, co planowano w 2020 roku. Zapewnił również, że organizatorzy opracowują różnego rodzaju scenariusze które pozwolą na przygotowanie Eurowizji w nietypowych okolicznościach.

🇭🇷 Dora 2021: Finał 27 lutego w Opatiji?

Portal Jutarnji.hr ogłosił, że Damir Kedžo nie będzie automatycznie wskazany na reprezentanta Chorwacji 2021, a centrum sportowe im. Marino Cvetkovicia w Opatiji jest już zarezerwowane na preselekcje Dora 2021, których finał ma się odbyć 27 lutego. Dziennik próbował skontaktować się z wokalistą i poprosić o komentarz, jednak nie udało się to. Wypowiedziała się natomiast jego menadżerka, która powiedziała, że nie zostały jej przekazane żadne informacje na temat udziału Damira w Eurowizji. „Od początku kryzysu związanego z koronawirusem nauczyliśmy się cierpliwości” – dodała, uznając, że woli poczekać na oficjalny komunikat HRT. Sam Damir nie zmarnował jednak tego czasu – pracuje nad nowymi utworami, teledyskami i płytą. Na lato wokalista ma zaplanowane dwa duże koncerty. Czy zdecyduje się na ponowny udział w preselekcjach? Na to pytanie menadżerka nie chciała odpowiedzieć. Chorwacki portal podkreśla, że udział w Eurowizji był dla Damira spełnieniem marzeń, a zwycięstwo w preselekcjach było dla niego bardzo ważne. Statuetka Dory stoi w jego mieszkaniu zaraz obok łóżka, by mógł na nią patrzeć zawsze gdy się budzi. Co ciekawe, przed występem do „Divlji vjetre” w Opatiji Damirowi porad udzielała sama Doris Dragović, dwukrotna uczestniczka Eurowizji.

🇮🇱 Eurowizja 2021: Songland w Izraelu?

Według informacji prasowych telewizja KAN planuje wykorzystać format „Songland” by wybrać piosenkę dla Eden Alene na Eurowizję 2021. Trwają ponoć negocjacje z właścicielami formatu, jednak na razie telewizja KAN niczego nie potwierdza. „Songland” powstał w USA 🇺🇸 i jest to forma reality-show w którym czołowi twórcy i kompozytorzy mają za zadanie przygotować piosenki dla znanych wykonawców (w Ameryce byli to m.in. Bebe Rexha, Leona Lewis czy Jonas Brothers). W trakcie trwania programu widzowie mogą usłyszeć zarówno wersje demo i wersje finałowe. Pokazywany jest też proces tworzenia utworów i ich produkcji. Program stał się hitem w Ameryce, a piosenki w ten sposób stworzone docierały do pierwszych miejsc list przebojów. Do tej pory zrealizowano dwa sezony, przy czym w każdym odcinku startowały cztery teamy. Nie ma tu elementu przechodzenia do kolejnych etapów, a każdy odcinek stanowi odrębną całość i wyłania zwycięzcę. Czy taki format sprawdzi się jako preselekcje Eurowizji? Z pewnością byłby ciekawą nowością, a co najważniejsze – przedstawi widzom kompozytorów i producentów, którzy często są tłem dla wykonawców śpiewających ich piosenki na scenie.

Eurowizja Junior 2020: Dwa kraje nie powrócą

Łotwa i Norwegia nie planują powrotu na Eurowizję Junior 2020. Nadawca LTV 🇱🇻 nie podał żadnych powodów takiej decyzji. Kraj startował w JESC pięciokrotnie – pierwszy raz w 2003, a ostatni w 2011 roku, zawsze prezentował utwory w całości po łotewsku, co jest rzadkością na dorosłej Eurowizji. Największy sukces to 9. miejsce Dzintarsa Cica z 2003 roku, a najgorszy wynik to 17. pozycja z 2004, gdy Łotwa wraz z Polską 🇵🇱 zremisowały na ostatnim miejscu. Dno tabeli Łotwa osiągnęła też w 2011 roku. Także nadawca norweski 🇳🇴 nie wytłumaczył przedłużenia pauzy w udziale w JESC, ale można się spodziewać, że telewizja nadal nie jest zainteresowana formatem, który wcześniej wielokrotnie krytykowała m.in. za wywieranie zbyt dużej presji na dzieciach. Norwegia startowała w JESC tylko trzy razy, w latach 2003-2005. Dwukrotnie zajęła 13. miejsce, a w 2005 wywalczyła trzecie. Była organizatorem konkursu w 2004 roku. W latach 2002-2009 uczestniczyła w pan-nordyckim MGP dla dzieci, który dwukrotnie wygrała (w 2007 i 2008 roku). Na ten moment 9 państw wstępnie potwierdziło chęć udziału w Eurowizji Junior 2020 w Warszawie co jest na razie niewystarczające by przeprowadzić konkurs. Większość krajów uczestniczących w konkursie 2019 nie przedstawiła jeszcze swojego stanowiska w kwestii wyjazdu do stolicy Polski.

Dziś o 20:00 Preview Show pierwszego ćwierćfinału Eurovision Internet Song Contest 2020 na watch2gether. Poznamy 24 piosenki w kolejności startowej, a także obejrzymy oficjalny recap! Po prezentacji rozpocznie się głosowanie internautów i jurorów. Czytelnicy będą mogli swoje głosy oddawać TUTAJ.

Kto powinien zostać „wymarzonym reprezentantem Polski” na Eurowizji Junior 2020? Typuj TUTAJ

Źródło: EBU.ch, Wiwibloggs, Jutarnji.hr, Eurovoix, Wikipedia, fot.: scena Dory 2020 (M. Błażewicz, 2020)

%d blogerów lubi to: